Home / Новоселицький район / Динівці / Історія Динівці

Історія Динівці

Історія

Над сторинкою працювали: керівник вч.історії – Стоян Лариса Сергіївна

Пошукову роботу здійснювали учні 11-А класу: Бучко Владислав, Стоян Данієла

 

         ЗГАДКА ПРО НАЙДАВНІШІ ЧАСИ СЕЛА ДИНІВЦІ

Територія села Динівці входить до складу Новоселицького району – що споконвічна являється слов ’янською землею. Нам пощастило, що живемо у чудовому краю, та за щоденними клопотами не завжди помічаємонавколишню красу затишних куточків, що минають око, не знають визначних і пам ’ятних місць.

Село ДИНІВЦІ знаходиться по трасі Хотин – Новоселиця та Хотин – Чернівці:

12 км від м.Новоселиця

40 км від м.Чернівці

28 км від Хотина

Але історія заселення йде в далеку давнину, в кам ’яний вік.

Понад 10 мільйонів років тому на цій землі було неглибоке і тепле море, що звалося Сарматським. В ньому водилось багато видів риб, молюсків, росли зелені водорості. Поступово поверхня морського дна почала підніматись, а море – відступати на південь. Так утворилась Хотинська височина, по яких потекли з Карпат річки, серед яких був і Прут і Дністер. Таким образом встановився теплий клімат. Землі стали придатними для поселення. Це і призвело до того, що 300 тисяч років тому на нашому території з явилися первісні люди, яки примандрували сюди з півночі.

Це стало нам відомим завдяки знахідкам вчених-археологів, наших селян та учнів, які під землею знайшли сліди людської діяльності (це кам’ яні наконечники, кремневі сокири, ручне рубило періоду палеоліту близько 70 тисяч років тому) . Найдавніші люди застосовували примітивні знаряддя праці для розрубування м ’яса і кістки вбитої тварини. Ці всі експонати знаходяться у нашому шкільному

музею.   (фото 1)

 

 

 

Життя людей було небезпечно і важка. Вони часто голодували, звірі загрожували їхньому життю, тому вони жили і працювали разом, тому що окремо від гурту людина б загинула.

Минали тисячоліття. Древні жителі села навчалися виготовляти знаряддя праці не лише із каміння, та з кісток тварин. Вони почали займатися землеробством. Вони вирощували пшеницю і ячмінь. Зерно мололи на кам’ яних зернотерках. Також навчились виробляти посуд з глини: горщики, черпаки, миски.   Таким чином у 1964 році вчений-археолог Б.Тимощук почав розкопки поблизу села в урочищі під назвою «Гаінаріе», після чого було знайдено два поселення людей-трипільців з наступними знаряддями: фрагменти глиняного посуду, прясельце до веретені,       деталі від примітивних ткацьких верстатів, періоду неоліту близько УІ – УІІ тис. ці експонати теж знаходяться у нашому музею. (фото 2)

історія 2

 

 

 

Знаряддя праці трипільців, знайдених у с.Динівці

 

         МОЛДАВСЬКИЙ   ПЕРІОД   НАШОГО   СЕЛА

 

Десь у ІХ столітті наші території були заселеними древніми cлов’ янами – тиверцями. Ці були народ хліборобським – основним заняттям їх було землеробство. Вели вони осілий спосіб життя та було нелегко обробляти землю в лісовій смузі, де спочатку треба було відвойовувати у лісу. На обраній ділянці землі люди залізною сокирою вирубували дерева і кущі. Все це висихало ціле літо, а наступного літа сушняк підпалювали. Важкою бороною боронували поле. Попіл змішувався з верхнім шаром землі, удобрюючи його. Лише після цього сіяли зерно. Поселення таких слов’ ян виявлено у Динівцях біля ліса під назвою Казаков. (фото 3)

історія 3

 

 

Галич – перше місце поселення динівчан

 

У ХІУ столітті утворилося Молдавське князівство. Його воєводи почали засвоювати нові землі, але місцеве населення мужньо боролося , та врешті ці землі були приєднані до Молдавської держави. В цей період історія нашого села тісно пов’ язана з історією Хотинщини. Багаті молдавські бояри купували собі села , або приймали в подарунок від молдавського господаря. Найпершим селом Новоселицького району, що виникло за молдавського панування, було село ДИНІВЦІ. Згадка про нього є в грамоті молдавського господаря Олександра Доброго з 20 грудня 1437 року, який подарував   бояриню Михаіла де ла Дорохой за добру службу 52 села, де було написано й назва ДИНІВЦІ, упом’ янутий як село Зінауць (Дінеуць).               (додається копія документа на румунській мові)

 

 

історія4