Home / Новоселицький район / Черленівка / Історія Черленівка

Історія Черленівка

«Село Черленівка в історичних джерелах»

 

Черленівка – це мальовниче село буковинського краю. Черленівка має цікаву і багату історію. Вона розташована між двома горбами: на сході воно межує з селом Щербинці, на заході – з селом Котелево. Через село протікає річка Черлена, яка вливається в річку Прут.
Черлена має своє старовинне походження. В документальних джерелах вперше згадується 20 червня 1437 року в грамоті, в якій зазначається, що воєводи Іліє і Штефан подарували село Черлена якомусь Крістя Негру.
Хотинський феодал Георге 28 липня 1602 року укріплює документ про продаж села Черлена.
Село Черленівка згадується в документі від 4 березня 1652 року. В ньому говориться, що село входило до володінь великого логофета Гаврилаша Матеяша. Після його смерті діти Єреміє, Іляна «Комісоаіа» та Олександра «Вістернічаса» ділять між собою володіння батька. Для цього вони звернулися до володаря Молдови воєводи Василя Лупу та всіх бояр, які дали згоду на розподіл володінь їхнього батька. За цим розподілом 3 частини села Черлена -Маре дістались Єлені.
Інший документ, в якому згадується село Черленівка, датується 12 серпня 1654 року. В ньому говориться, що Володар Молдови Георге Штефан Воде затверджує передачу частини села Черлена, з усіма полями і тваринами зятю Гаврілаша Матеяша, «Вістієрніку» Йордакі Кантакузіно.
Село Черленівка згадується в документі від 19 липня 1757 року. В ньому розслідується справа сина Йордакі з Сіліоном Ончулом та його онуками Іоном, Сандулом та Штефаном. Вони сваряться за володіння із Сучавського та Хотинського повітів. Марія Пержоая доводить, що отримала Черлену та Щербинці у спадок від свого діда Павла Кошетанула.
У 1771 році в селі було лише 10 господарств.
У 1817 році нараховувалось лише 171 житель.
Село входило до Хотинського повіту, який входив до складу Бесарабії .

Назва села також має свою історію. Приблизно у 1200 році, коли йшли бої з татарами, село називалось Грушівка. Татари були дуже жорстокими з нашими предками. В одній із битв проти татарських завойовників наші пращури не змогли відстояти свою незалежність. Село згоріло до тла; залишився лише попіл і чорний дим. Село Грушівка перестало існувати.
А потім через деякий час село відродилось. Але уже не називалось Грушівка, а Чернела ( від кореня «черн» – чорний).
У той час з боку Щербинців не було жодної хати. Там були ворота, через які люди з сусідніх сіл могли увійти в село. Ці ворота називались «Верхніми Воротами».
На початку ХХ століття найбільші земельні володіння належали родині поміщика Доманcького. В центрі села був розташований панський двір, де зараз знаходиться Будинок культури. Нижче знаходилась хата поляка Ванка Івановича. Біля нього була хата Тоадера Беленко.
Село Черленівка значно змінилося за роки незалежності України.
Покращився добробут мешканців села, яких станом на перше січня2012 року нараховувалось 2258 чол. У порівнянні з 2011р. – 2250 чол. Із них чоловіків – 1186 (2012р.), 1070 (2011р.), жінок – 1186 (2012р.), 1180 (2011р.). Серед населення села живуть 143 дітей дошкільного віку, 323 дітей шкільного віку, 10 студентів.
У селі проживають 475 пенсіонерів, про яких дбає держава. У школі діє волонтерська група, яка допомагає пенсіонерам та ветеранам війни,інвалідам, учасникам бойових дій. Станом на 01.01. 2012 року у черленівці проживають 8 ветеранів війни, 4 інваліди ВВВ, 4 учасники бойових дій, 106 учасників війни, 178 дітей війни, 1 учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, репресованих 1 чол.
Серед пенсіонерів села є 23 педагоги та медики, які у свій час працювали, внесли вагомий вклад у розвиток освіти, культури села. Медики обслуговували, дбали про здоровя односельчан..
У селі є 40 багатодітних сімей. У цих 40 сімях виховуються 163 дітей.
Село швидкими темпами зростає, оновлюється, збагачується. Зростає економічний стан села. Економічно активними станом на 01. січня 2012 року є 1307 чол. З них: самозайнятого населення – 147 чол., найманих працівників – 155 чол., незайнятих, які не зареєстровані у центра зайнятості- 763 чол. .Незайняті, які зареєстровані у центрах зайнятості – 31 чол.
В останні роки значна частина населення села виїжджає за кордон на роботу. За межі країни перебувають 211 чол.
У Черленівці красується цілий ряд двоповерхових будинків. Вулицями села мчать автомобілі різних марок, мікроавтобуси, трактори тощо. Село процвітає, росте з кожним днем, добротнішим стає життя людей.
Щодо природно – ресурсного потенціалу: у Черленівці є всього земельних ресурсів 2208,5 га. У тому числі: 502 гектара в межах населеного пункту, 1705,6га – за межами населеного пункту. Із загальної площі належить громадянам 668,5 га, з яких на пільгових умовах – 249,59 га.
Неподалік села знаходяться ліси, які охоплюють 217,60 га землі , 1,6 га землі водного фонду, які використовуються для риборозведення юридичними особами.
Жителі села прикладають чимало зусиль для того, щоб наша українська земля була багатою, щасливою, незалежною. Життя у селі продовжується. Зараз тут працює школа, у якій навчається 61 учень, амбулаторія сімейної медицини, Будинок культури, сільська Рада, три магазини, піцерія, тощо. Жителі села з надією дивляться у майбутнє, вірять у завтрашній день.