Home / Хотинський район / Рухотин / Освіта Рухотин

Освіта Рухотин

Історія Рухотинського НВК І-ІІ ст.

 

 

До початку XX ст.. школи в Рухотині не було. Через те, що наше село у той час було приписане до Полянського церковного приходу, першим потурбувався про освіту Рухотинських дітей священик села Поляна Клішківської волості Олексій Арвентієв. У своїй заяві від 26 січня 1899 р. інспектору народних училищ Хотинського повіту він писав, що у навколишніх селах

 

( Клішківцях, Малинцях, Рашкові) школи функціонують, з ними” весьма дурные пути сообщения “, тому діти Поляни, Рухотина абсолютно безграмотні.

 

1899 року дітей шкільного віку в Поляні було: хлопчиків – 80, дівчаток – 70; у Рухотині разом близько 70 дітей. Священик клопоче про відкриття в Поляні для цих дітей початкової школи.

 

Мирський ” приговор” на Полянському сільському сході 1900 року вирішив виділити 1 десятину землі на будівництво школи, для навчання Полянських і Рухотинських дітей, а міністерство у 1902 році фінансувало на це 4500 рублів.

 

Але у зв’язку з тим, що в Російській імперії загострювалась революційна ситуація і назрівала війна з Японією, будівництво школи надовго припинилося.

 

Аж у 1913 року у списку навчальних закладів Хотинського повіту під №50 значиться Рухотинське початкове ( земське) училище. Відкрите воно 26 листопада 1912 року.

 

Кошти на утримання училища :

 

500 рублів – від земства ;

 

199 рублів – від сільської громади.

 

Учителів було двоє, учнів 4, усі як там сказано, православні. Приміщення училища наймане, непридатне.

 

У цей час зводиться уже нова будівля школи. На 1 січня тривожного 1915 року у Рухотинському училищі тільки один учитель (чоловік ), один клас у якому навчаються 32 хлопчики і 8 дівчаток. З 1915 на 1916 рік Рухотин, Гринячка виявилися на одному з важливих напрямів знаменитого Брусиловського прориву. Тому у звіті інспектору №56 Рухотинське початкове училище значиться без учителя і учнів. Адже Рухотин – арена бойових дій. Будинки та школа розграбовані, зруйновані, усіх мешканців з худобою евакуйовано за Рукшинське поле у бік Хотина та Новоселиці.

 

З приходом у 1918 році румунів навчання відновилося. Зруйновану під час війни школу ніхто не відбудовував, навчалися у найманих сільських приміщеннях. 1941 року у школі 47 учнів. З них 5 румунів, 42 українці. Переведено в наступний клас – 26, залишено на повторний курс -21. 3 усіх учителів у румунській школі рухотинцям , колишнім учням , запам’яталися Проскурниця ( румун) і Снігур Дмитро ( з Клішківців).

 

Коли прийшла радянська влада 1944 року на території Рухотинської сільської ради були утворені початкові школи. Першою завідуючою Рухотинської школи була Ліснича Наталія Митрофанівна, у Гринячці – Катерина Георгіївна Спотар, у Корнештах – Павленко Марія яка Пантелеївна втекла у шалівці і більше не поверталася у Корнешти.

 

Навчання проводилося у людських хатах. Тому починається відбудова зруйнованої школи. Ініціатором цієї загальнонародної справи стали голова Рухотинської сільради Балахтар Гнат Микитович і голова місцевого колгоспу Міхєєв Сергій Олексійович. 1949 року на місці зруйнованої у Рухотині школи відкрито семирічну школу. Першим її очолив Левицький Антон Григорович (1949- 1952 рр.)

 

Потім директорували Курявенко Г.М.( 1952 – 1957рр), КлименкоС.Г. (1957- 1960рр.), Розкрут Г.М. ( 1960 – 1961рр.), Ліснича З.Ф. (1961- 1963), Савченко П.В.( 1963 – 1964рр.), Клименко С.Г.( 1964 – 1969рр.), Мельник М.О. ( 1969 – 1975рр.), Лісничий В.Є.( 1975 – 1985 рр.), Козачок С.П.( 1985 – 1989рр.), Глушко Д.К.(1989 – 1992 рр.), Федоруца П.І.(1992-2008).

 

В даний час директором школи є Роскрут Зінаїда Леонідівна.

 

За весь час своєї діяльності Рухотинська школа дала знання і долю сотням її мешканців. Багато з них здобули освіту , успішно працювали і працюють у різних галузях народного господарства, очолювали освіту, виконавчу владу, кінофікацію району, є гордістю школи і нашого села.

Подарунком до Дня Святого Миколая стало відкриття дошкільного навчального закладу у селі Рухотин Хотинського району.

 Історія відкриття дошкільного навчального закладу

19грудня 2011року відбулося урочисте відкриття дошкільного навчального закладу.
Дитячий садочок розрахований на 15 місць. Його будівництво стало прикладом співпраці усіх зацікавлених сторін при вирішенні соціальних проблем територіальної громади, оскільки при будівельних роботах, інвентарному оснащенні дитячого садка були використані ресурси районного, сільського бюджету, кошти та допомога спонсорів, жителів села.
У знаменній події взяли участь голова Хотинської районної ради Дмитро Руденко, заступник голови районної державної адміністрації Олександр Корнівський, Рухотинський сільський голова Віктор Лісничий, спонсори, громадськість села, будівельники, педагогічні працівники, батьки вихованців.
Урочистості з нагоди відкриття дитячого садка розпочав сільський голова Віктор Лісничий, який відзначив, що ремонтні роботи велися більше року. На реконструкцію та створення матеріальної бази закладу було направлено біля 600 тисяч гривень бюджетних, понад 40 тисяч спонсорських коштів та подякував керівництву району, будівельникам, трудовому колективу, депутатам районної ради, батькам і всім тим, хто долучався до ремонтно-будівельних робіт цього закладу. Побажав дітям та батькам здоров’я, благополуччя та світлого майбутнього. Ця спільна справа ще більше згуртувала мешканців Рухотина, а гарна оцінка їх роботи та отримана підтримка влади у вирішенні проблеми наочно підтвердила рухотинчанам правильність вислову «Громада – це велика сила». Сільський голова вручив почесні грамоти сільчанам та представникам підрядної організації.
Про роль районної ради у розвитку освітніх установ району розповів голова Хотинської районної ради Д.І.Руденко подякував сільському голові В.Є.Лісничому, територіальній громаді, будівельникам за проведену роботу.
Святкову атмосферу заходу підсилили прихід Святого Миколая, виступи вихованців дитячого садка, школярів та дошкільнят села Блищадь Рухотинської сільської ради.
Відтепер місцевих дошкільнят переведено із приватного будинку в оновлену будівлю з новими комунікаціями, покрівлею, підлогою, вікнами та дверима, сучасними меблями, обладнанням, харчоблоком. Педагогічні працівники мають змогу реалізувати сучасні, прогресивні та інноваційні підходи до змісту та методів виховання дошкільнят, аби в майбутньому вони стали щасливими та успішними.

 

 

 

 

 

Вечір зустрічі з випускниками

Свято квітів

Композиція “Українська хата”

4 клас


Роботи учнів 6 та 7 класів