Розвиток культури, народні звичаї та обряди Новоселиччини
Історія нашого краю сягає в глибину віків і славиться не лише своїм героїчним минулим, але й чудовими і працьовитими людьми, яскравими мистецькими та літературними талантами, веселковим розмаєм народного аматорського мистецтва.
Наш край знають не лише на Україні, але й у цілому світі завдяки Софії Ротару, Лілії Сандулеси, Миколи Мозгового, Георгія Агратіни. А пісня «Марічка» Степана Сабадаша облетіла усю планету… Нині плекаються нові таланти, запалюються нові мистецькі зірки. І все це завдяки діяльності широкої мережі установ культури та її працівників.
Сьогодні в районі є:
– 3 музичні і 1 художня школи, 12 їх філій та класів;
– 35 клубних установ, в тому числі і Новоселицький районний будинок культури;
– 2 районні бібліотеки для дорослих і юних читачів та 35 сільських бібліотек-філій;
– районна кіновідеомережа.
В установах культури працює 201 спеціаліст, із яких 188 – мають вищу освіту.
Початкові мистецькі школи
Новоселицька музична школа і Новоселицька художня школа атестовані з відзнакою. Філії і класи музичних шкіл діють у селах Топорівці, Магала, Ванчиківці, Драниця, Кошуляни, Стальнівці, Котелеве, Черлена, Рідківці, Балківці, Несвоя, Рокитне. У 2012-2013 навчальному році в початкових мистецьких школах навчається 595 дітей. Минулого року біля 60 випускників в урочистій обстановці отримали свідоцтва про закінчення навчання.
Викладачі та учні музичних та художньої шкіл беруть активну участь в різноманітних конкурсах і оглядах, де стають переможцями. Так, учні художньої школи Онуфрей Поліна, Довганюк Валентина і Роман Максим є лауреатами Всеукраїнського конкурсу «Нові імена», а директор художньої школи Л. Теуту є лауреатом обласної літературно-мистецької премії імені Ольги Кобилянської і районної літературно-мистецької премії імені Степана Сабадаша.
Клубні установи
В установах культури району діють 280 аматорських колективів, серед яких 9 мають звання «Народний аматорський». У цих колективах задіяно біля 3,9 тисяч чоловік, половина із яких – молодь.
В районі зберігаються народні звичаї, обряди і традиції, народне ремесло. Кожного року на початку січня місяця у м. Новоселиця проводиться традиційне районне фольклорно-етнографічне свято «Різдвяні зустрічі». Такі свята відбуваються і в селах Магала, Топорівці, Маршинці, Костичани, Котелеве та інших.
Міжнародний фестиваль народного аматорського мистецтва «Мерцішор» став справжнім святом для жителів району, бо в ньому беруть участь аматорські колективи Новоселицького, Герцаївського, Глибоцького, Сторожинецького та Вижницького районів Чернівецької області, Одеської області і Республіки Молдова.
Під час святкування Дня міста Новоселиця проводяться марш-паради духових оркестрів. Минулого року започатковано і проведено Міжнародний пісенний фестиваль молодих виконавців «Від Черемоша до Прута», в якому взяли участь понад 100 учасників з різних регіонів України і Молдови
Установами культури у 2012 році надано платних послуг на суму 310,0 тис.грн.
Найкращі клубні установи є в селах Маршинці, Котелеве, Магала, Мамалига, Динівці, Стальнівці, Рідківці, Топорівці та м. Новоселиця.
Бібліотечні установи
У районі збережена централізована бібліотечна система, в якій працює 53 спеціаліста. Читачами бібліотек є понад 27 тисяч жителів району, з них 15,7 тисяч – молодь. Книжковий фонд бібліотек складає 453,8 тисяч книг, з них:
– українською мовою – 143,585 тис. книг;
– румунською мовою – 25,5 тис. книг.
За рахунок районного бюджету та інших поступлень оновлено бібліотечний фонд на суму 450,0 тис.грн.
У районній бібліотеці, бібліотеках-філіях сіл Ванчиківці, Мамалига і Топорівці працюють безоплатні Інтернет-центри, користувачами яких є 1500 чоловік.
З метою збереження народних звичаїв і традицій, національного одягу і побуту у бібліотеках-філіях сіл Топорівці, Магала, Слобода, Мамалига, Котелеве, Форосне створені кутки національного відродження і працюють секції екскурсоводів.