ДУХОВНА КУЛЬТУРА
( з історії церкви )
В кожному селі є свої унікальні й неповторні витвори людських рук і розуму, пам’ятки історії і культури.
Церква святої Богородиці Марії має давну та багату подіями історію. Старожили села кажуть. Що ще за часів турецького іга в селі стояла дерев’яна будівля церкві. Але ні її документального опису, ні місце знаходження нам поки ще не відомо.
Значно більшу інформацію маємо про сучасну церкву села. Кам’яна церква в селі була забудована в 1888 році і освячена в честь святої Богородиці Марії. В давніх документах значиться, що вона стоїть на відстані 220 верст від Кишинівської духовної консисторії, 37 верст від правлячого протоієрея.
При будівництві церкви в селі Мамалига велика допомога надійшла від місцевої пастви. Селянин Русу Семен пожертвував на будівництво 100 рублів. Крупну суму грошей пожертвувала єврейська сім’, яка проживала в селі. Будівля церкви існує 224 років. Ми маємо можливість споглядати на неї і зробити її опис. Будівля представляє собою 2-купольну споруду прямокутної форми. Довжина церкви 15 метрів, ширина 9 метрів, висота головного куполу 8 метрів.
Будівля церкви поєднує в собі різні архітектурні стилі: раннього ренесансу та пізнього бароко.
За свідченням старожилів церква мала багато духовної літератури. Тут зберігалися церковні книги кінця ХVІІІ – початку ХІХ ст.. В 1940 році, коли румунська адміністрація евакуювалась, архів згорів.
Іконостас був намальований в кінці ХІХ ст.. невідомим художником на замовлення Чернівецького єпархіального начальства. Стіни церкви вкриті розписами, біблейськими сценами. Старі розписи не збереглися. В 1997 році була здійснена повна внутрішня реконструкція церкви. Остання внутрішня реконструкція була в 2004 році.
В церковному дворі є три могили. Тут були похоронені священнослужителі, які колись були настоятелями даної церкви. З правої сторони від церкви стоїть великий пам’ятний дерев’яний хрест з розп’яттям Ісуса Хреста. Навколо церкви висаджено багато акацій, які на початку літа п’янять духм’яним ароматом прихожан.
В селі Мамалига за останній час проводили служби батюшки Савченко Володимир, Даналакій Леонтій, які проживали в селі Балківці, батюшка Митенко Іван. З 1986 року по 2003 правив службу батюшка Блага Михайло, який проживав в селі Форосна. Він виховав 11 дітей, 18 онуків. Троє синів отримали освіту богослужителя. З 2003 року править службу батюшка Вирнув Віктор, який проживає в селі Тарасівці. Церковний хор складається з 17 осіб.
В селі Кошуляни знаходиться церква святих Петра і Павла. Була освічена за кошти місцевого населення, прихожан, при великій допомозі асоціації селян «Мамалига» (голова Попан М. Г.), Мамализького гіпсового заводу (колишній директор Ванзяк А. С. та сучасний Кроншевський І. Н.), ремонтно-тракторного підприємства села Мамалига.
Серед віруючих села переважають православні (Московського патріархату). Значна кількість протестантів: баптисти (2 церкви), свідки Ієгови (2 церкви), п’ятдесятники (1 церква).