Home / Кельменецький район / Нелипівці / Духовність Нелипівці

Духовність Нелипівці

image001image002image003image004

Матеріал зібрали і узагальнили Требик Тетяна та Самошина Ольга під керівництвом вчителя історії Поповича О. І. та вчителя української мови та літератури Гордич А. І.

 

Дорога до Храму.

 

20В с. Нелипівці церква має назву Хресто – Воздвиженська, Прижилася

 

Між людьми і назва Святовоздвиженська. А повна – Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього.

 

До Воздвиження чи Чесного Хреста не можна було їсти горіхів, – „бо вони мають хрест”. Хто ж буде їсти, того може вкусити гадюка. А Воздвижений хрест 27 вересня заганяє у нори плазунів, які до тепер ходили безпечно і грілися на сонечку.

 

Посеред села Нелипівці височіє культова споруда. Це і є Хресто – Воздвиженська церква. Будівництво якої відносять до 1808 р. Була вона спочатку дерев’яною, а потім зазнала реконструкції. Та і до сьогоднішнього дня залишається загадкою чи є правдою, що на тому місці, де тепер у Нелипівцях стоїть церква колись була турецька мечеть?

 

На початку 1960-х влада вирішила закрити церкву у Нелипівцях. У 1962 р. настоятеля церкви о. Анатолія та церковного старосту Селезньова Михайла викликали до сільради і примушували підписати документ про згоду закрити святиню. На той час у сільраді чергував Лев  Іванович Твердохліб, який почувши цю вість таємно зібрав односельчан які почали вдень і вночі чергувати біля  храму Божого . Й таки домоглися свого – влада не наважилася закрити церкву.

 

Завдяки тому, що храм увесь час залишався діючим, громада постійно дбала про належний стан будівлі. У 1976 р. було проведено капітальний ремонт церкви, під час якого і перекрили храм бляхою, у 1989 р. церкву поштукатурили ззовні.

Із відродженням у нашій країні духовності жителі села, як і всієї України, отримали змогу вільно молитися Богу. Нелипівчани вирішили збудувати новий храм, більший і просторіший. Робота розпочалася 1992р. під керівництвом настоятеля храму о. Анатолія Ткача. Нову церкву будували довкола старої, яка ще кілька років продовжувала служити громаді. Кошти на будівництво зібрали всім миром, а колгосп і цукровий завод допомогли з будматеріалами. Прикладом ентузіазму слугував о. Анатолій, який  працював на будові, а потім накривав позолотою іконостас. Духовне відродження додавало сил і зміцнювало віру в завтрашній день.

Новозбудований храм Воздвиження Животворящого Хреста Господнього освятили наприкінці серпня 1995 р. Це стало великим святом не лише для жителів Нелипівців, але і для прочан із довколишніх сіл. В урочистостях взяли участь понад два десятки священиків, а службу Божу відправив владика Онуфрій. Після всього на подвір’ї церкви було влаштовано трапезу

В такий спосіб збережено майже двохсотлітню традицію й пам’ять про стару церкву, яка слугувала нелипівчанам ще від турецьких часів.Від свята й до свята церковні дзвони скликають нелипівчан до храму Божого. Зараз у центрі села золотом виблискує нова церква, до якої ходять не тому, що модно, а щоб поспілкуватися з Богом, очистити душі, набратися сили і терпіння, щоб пережити усі труднощі і негаразди життя.

19