Home / Кельменецький район / Комарів / Історія Комарів к

Історія Комарів к

 

Тут я зробила перший несміливий крок.

Тут мого серця і душі колиска.

Життя мені дало тут свій урок.

Моє село…Навіки  рідне й близьке.

                                                                  ВАЛЕНТИНА ЛЯШОК

 

«…Уклін тобі, моє село…»

 

ВІЗИТНА КАРТКА КОМАРОВА

 

             На  Пруто-Дністровській рівнині Подільського  плато розкинувся мальовничий  Комарів. Його географічні координати  – 49° північної широти та 27° східної довготи. З північного боку із заходу на схід  село омиває річка Дністер.

Загальна площа с. Комарів – 4,02 кв.км. Загальна площа земель, підпорядкованих сільраді – 35,7 кв. км.  У Комарові налічується 738, а в Майорці – 42 селянські двори. Загальна кількість населення  сягає 1948 чоловік (у Комарові – 1861, а в Майорці – 87 чоловік, з яких 60% жінки і 40% чоловіки. Густота населення становить 54 чол./кв.км.

За національним складом у Комарові проживають 99,3% українців, а решта  – громадяни кількох етнічних меншин.

За даними сільради, нині 708 комарівців та 30 майорців перебувають на заслуженому відпочинку, одержують пенсію.

  Комарів перебуває у  зоні помірно-континентального клімат.

Середньорічна температура повітря сягає +7,6°С.

Середньомісячнатемпература в селі  змінюється від – 5,3°С у січні до – 2,6°С у грудні,абсолютний мінімум наближається до -33°С,

а абсолютниймаксимум – до + 39°С. Річна кількість опадів коливається в межах 570 – 600 мм.336

Село Комарів розташоване на правому березі Дністра.

Він водорозділяє землі Кельменецького та Кам’янець-Подільського районів Хмельницької області. Права притока Дністра – річка Поливаний Яр. Вона є  кількакілометровою межею між Комаровом і Майоркою  з нашого та Братанівською і Селищем (Сокирянський район) з протилежного боку.  Через Комарів протікають три безіменні  притоки Дністра. На території Комарівської сільради є два ставки. Став, розташований в урочищі «Річки», має площу водного дзеркала до 10 га, а той, що в урочищі «Березове болото», у 10 разів менший.

Дністровське водосховище, яке розлилося в межах нашого району на 2410 гектарах, поблизу Комарова розпростерло свої береги на площі 329,3 гектара. Глибина Дністра в «комарівській» акваторії досягає майже 50 метрів.

Комарівська земля є дуже різноманітною за своєю структурою. Впродовж усієї берегової лінії Дністра спостерігається уступ у вигляді  крутих (від 50 до 70) схилів, так званих  «стінок», і характеризується долинно-каньйонним типом рельєфу. Тут досить добре простежуються тераси. З віддаленням на південь уступ переходить у рівнину із слабо пологими схилами та пагорбами  , порізаними  численними ярами , вибалками та рівчаками.

Найвищою точкою в Комарові є урочище «Віха» 298 м. над  рівнем моря. Вона  загалом в Кельменецькому районі є третьою за своєю величиною після узвищ, розташованих біля сіл Бурдюга (303м) та Іванівців (301м).

Комарів багатий на природні корисні копалини: камінь (будівний, вапняк та розпилювальний  для виготовлення коминів, плит, кучільців), пісок, глину.

У Комарові є чималі запаси трепелу – одного із різновидів вапняку, який залягає на глибині 4-8 м. Родовище не розроблене. В надрах Комарівської землі є до 1,5 млн.куб.м. каменю різного ґатунку .

В «Історії міст і сіл УРСР Чернівецька область» (с.333 – К.1969р.) зазначається , що в письмових джерелах Комарів   уперше згадується

7 серпня 1665 р.

Яка правильна назва?

Комарів чи Комарово?

А й справді, якою є правильна назва ,  звідкіля вона походить?

Це питання час від часу постає перед кожним жителем села.

Будь-яких наукових даних про час заселення земель в Комарові в історії ми не знаходимо. Тому ми можемо лише здогадуватися про те, коли з’явилося село і  хто його  заснував.

Упродовж  останніх  десятиліть усе частіше розмірковують  комарівці над походженням назви населеного пункту в якому живуть і трудяться, занотовують перекази та спогади старожилів. З  уст людей записано кілька легенд про те, як зародилося село на світ Божий на лісостепових просторах, чому воно носить  наймення Комарів.

 

 

Комарів – це куточок, який для мене є рідною домівкою, батьківщиною, тією грудочкою землі, яка назавжди поселяється у людському серці.

Дана робота є початком вивчення історії села. Не можливо охопити всі сторони його розвитку. Тут  ми розповіли про своє село з точки зору географії та історії. А скільки ще незвіданих сторінок? Тому роботу в цьому напрямку неможливо не продовжувати. Ще не раз, читаючи літературу чи мандруючи стежками рідного краю, ми повернемось у цей куточок нашої Батьківщини – в край золотавих степів і синіх пагорбів, велично-суворих дністровських круч і сповнених тихої задуми дубових гаїв, в краї гостинних і привітних людей – господарів рідного Комарова.

Люди – творці історії свого села. А нам, підростаючому поколінню, потрібно вивчати її і передавати нащадкам.

Наше село народилося на світ Божий у рік Змії, під сузір’ям Лева. То дай Боже, нашому селу, людям, які проживають у ньому повноцінно жити ще багато – багато віків.