Home / Кельменецький район / Бурдюг / Традиції Бурдюг

Традиції Бурдюг

 image006Матеріал зібрали та узагальнили

Руснак Ельвіра та Ливицька Тетяна

під керівництвом вчителів української мови та літератури

Якубишеної Л.В. та Руснак А.В.

Традиції села

  0101 В нашім селі збереглися традиції, звичаї і обряди святкування релігійних свят, весіль, хрестин. У цьому сприяли наші дідусі та бабусі. Бо люди, які не знають історії свого села, своїх предків, свого народу, не можуть називатися українцями, бо прагнення знати своє коріння, рід, походження, несе за собою пам’ять, знання, які ми повинні берегти і шанувати.

   Один із найбільш святкових днів – Новий рік, пов’язаний він із щедруваннями, колядуваннями, новорічними гаданнями.

   На святвечір у нас готують кутю. А ще традиційно на столі повинні бути, крім куті, одинадцять пісних страв. Кутю варять з пшеничних зерен. Перед тим їх вимочують у воді, товчуть в ступі, сушать і знову товчуть. Після вечері діти носять обрядову їжу своїм хрещеним. Мати ставить у тарілку кутю, зверху цукерки, горіхи і калач, і діти, зайшовши до хати, кажуть: «Добрий вечер! Просила мама, просили тато і ми просимо прийміт нашу вечерю.» Нанашки збирають принесену вечерю і в заміж дають свою; а також дітей ощедрують
подарунками, цукерками, чи грішми.

    Далі  в селі святкують одне з найбільш релігійних свят – Різдво. З початку Різдва вже можна вживати скромне. З обіду молодь ходить колядувати, заходячи на кожне подвір’я.

Також відродилася  в нас традиція на Маланки (13  січня)- маланкувати. Збирається парубоцький гурт, і одного з учасників перебирають  в жіноче вбрання і називають Маланкою.

 

Переважно на квітень припадає одне з найбільших християнських свят – Великдень чи Пасха. З Пасхою  у нашому селі пов’язано чимало цікавих обрядів. Один з таких – Вербний тиждень, котрий передує Великодню. Старі люди кажуть, що цього тижня не можна нічого садити в землю. Останній четвер перед Пасхою називають чистим, тому в цей день господарі стараються вмитись содою до схід сонця, а в оселі обов’язково усе поприбирати. На передодні Великодня дівчата готують писанки.

Першого дня Пасхи не влаштовують ніяких гулянь, а ось уже на другий день  все село збирається біля Колиски. Діє вона завдяки праці Сирбу Олексія Олексійовича. Атракціон працює не лише в Пасхальні дні, але й на День Перемоги, на Трійцю.

Ще одне з великих свят у нашому селі – Храм села. Святкують його на Дмитра ( 8 листопада). В цей день вшановують великомученика Дмитра Солуонського, на чию честь була освячена церква в селі Бурдюг. Звідки й бере початок храмове свято.