Home / Кельменецький район / Мошанець / Духовність Мошанець

Духовність Мошанець

Культура. Дорога до храму

 

ІСТОРІЯ  МОШАНЕЦЬКОЇ  ЦЕРКВИ

Мошанецька церква святого Іоана Богослова була побудована в 1888 році. До цього церква знаходилася на цій же території, про що свідчить відгороджене місце, де знаходився олтар.      Першим священнослужителем церкви був отець Митрофан Гримальський (1847 – 1911). Прослужив в даній церкві отець Митрофан з 1888 по 1911 рік. Після смерті похоронений біля церкви. Могила священника збереглася до наших днів.

Важко уявити наше село без вишневих садків, барвистих палісадників, без оповитих рожево-білим цвітом яблунь, у кронах яких так мелодійно гудуть бджоли, без повітря, яке ніби настояне на пахощах яблуневого цвіту, молодих листочків і нагрітої сонцем ще вологої землі.

Лине пісня дзвінка у безмежні простори

Ніби чайка зліта над рікою Дністром

Я люблю ці поля і засніжені гори

Журавлине „курли” над квітучим селом.

Кожне село має якусь свою примітну ознаку. В одному – столітній дуб зберігає таємниці предків, у іншому селі чи не в кожному дворі стоїть криниця—журавель

А у нашому селі при долині розкинули свої віти – коси верби і тополі, під якими б’ють джерела, що сріблястою річечкою в’ються поміж долин і ведуть свої невеличкі води до шумуючого батька Дністра. Верби ніби всміхаються і мов запрошують спочити і погомоніти з ними. Прийдеш сюди ввечері – і потрапиш в казкові хороми, де коли – не – коли хитнеться гілка, засюрчить коник. Як не любити цей затишний куточок природи ?

01

На жаль  інших відомостей про діяльність церкви до 60-х років 20 століття не збереглося  з причини пограбування обителі в 60-ті роки тодішньою владою. Церкву закрили 29 травня 1962 року. Під час трьох пограбувань ( 1962, 1982, 1985) з храму було винесено практично все майно. Серед пограбованих речей – срібні дзвони, велика кількість ікон, в тому числі і старовинних, які для місцевої громади були дуже цінними і дорогими,  та документи з історії церковного буття до початку 60-х років.  Спроби відшукати зниклі  з церкви речі виявилися марними.

З початку 60-х років минулого століття і по 1987 рік існувала тільки споруда церкви. ЇЇ приміщення було перетворено на продуктовий склад колгоспу. Будь-яка релігійна діяльність була суворо заборонена та переслідувалася органами влади.

В 1987 році богослужіння в храмі відновлено завдяки великим зусиллям жителів села. 27 листопада 1988 року церква була освячена.

02

Проводити служби почав отець Василій Чорней.

 

Згодом, після нього, сільським священником став отець Миколай (роки богослужіння 1991-1995). З 1995 і по сьогоднішній день  служіння в церкві проводить священник  –  протоієрей  Іоан.

04

Споруда церкви є однією з кращих в районі. Це своєрідна пам’ятка культури, священне місце християн.  Сам храм і навколишня територія   завжди підтримується   місцевою громадою в належному порядку. .

 

 

 

 

 

 

 

 

05