Home / Кельменецький район / Комарів / Освіта Комарів к

Освіта Комарів к

Розвиток освіти в Комарові

Через велику кількість  учнів в селі існувало 3 школи. Перша основна, в якій було 4 класи. В другій тільки 1 клас, а в третій 2, навчання в школах проходило в зміни. Перші  школи були румунськими і відкрилися десь у 20-х рр. XX ст. Заняття  проходило в трьох навчальних корпусах: основний – це теперішнє приміщення будинку щастя, верхнє – де В.Д.Ляшок побудував хату; майстерня і один клас, де проживає О.А.Бєляєва. учнів навчалося мало, адже таку змогу мали тільки заможні сім’ї. Більшість учнів – хлопчики, тому що дівчаток не відпускали батьки, навчались тільки одиниці. Їхня справа – працювати на полі і допомагати батькам. В ті часи учнів залишали в одному й тому ж класі, поки вони не засвоять шкільної програми. В одному класі могли навчатись учні різного віку. Офіційно навчання розпочиналось 1 вересня, але цього не усі дотримувались. Коли закінчувалась робота на полях, тоді діти приступали до навчання.

За кілька років з’явилась семирічна школа. Вчителі були жителями Румунії і в школах навчання велося румунською мовою.

Школа, в якій навчання велося на українській мові, на території села з’явилася у 1944 році.  Вдалося знайти такі дані про директорів та вчителів які працювали у післявоєнний час.

1944 – 1945 н.р. Школа початкова директор – Шевченко Марія Григорівна.

1945 –  1946 н.р. Директор – Кривчанський Василь Васильович.

Вчителі: Курочка Ганна Іванівна,

Сливка Оксана Григорівна,

Марценківська Дарія Михайлівна…

1946 – 1947 н.р. Директор школи – Філіпенко Ігнат Іванович.

Вчителі:  Хаєцька Марія Станіславівна,

Туник Марія Антонівна,

Нужна Настя Петрівна,

Трокай Галина Данилівна,

Кушнір Олексій Васильович…

В післявоєнний період  вже всіх примушували ходити до школи, навіть, якщо діти були старші й не підходили по роках. Тому, що у воєнні роки діти не навчалися, а радянська влада мала намір дати початкову освіту усім дітям.

У 1961 році був перший випуск восьмирічної школи. Випускники вважали, що їхнє навчання закінчилось, але у зв’язку з переходом на восьмирічне навчання вчителі змусили дітей з батьками прийти до школи і продовжити навчання ще на один рік.

У 1976 році почалося будівництво нової школи, ніхто не вірив, що її буде побудовано до 1 вересня.

Але так і сталося, у вересні закінчували останні роботи, заносили нові парти, стільці, обладнання, технічні засоби навчання. Символічний дерев’яний ключ вручили директору школи Патоці Є.М.

image001

У 2000 році була відкрита середня школа, учнями 10 класу стали школярі 1974, 1975 року н.р.

Адамчук О.,               Буймістрюк М.,                Гончарюк Г.,

Затолочна В.,             Мельник С.,                      Лотоцький О.,

Рябой Ж.,                    Сливка Р.,                         Сливка І.,

Телешман В.,             Телешман О.,                    Курочка Р.,

Фандєєв О.,                Якимчук В.,                      Рудий В..

11 клас закінчили з золотою медаллю: Телешман О., Лотоцький О.,                    срібною – Сливка Р.

Директором школи була – Московчук М.В.

Класним керівником – Адамчук В.І.

У 1982 – 1986 роках директором були Громик О.Р. і Авраменко(Мруг) Т.В.

Найголовніша подія – в школі було створено зал Бойової Слави під керівництвом М.М. Громик; Ленінський зал (матеріали до нього зібрала разом з учнями Г.П.Телешман. Велася під її керівництвом активна переписка учнів з музеями В.І.Леніна, кожен з яких надав школі цікаві матеріали.) А ще створено куток «Людина на землі володар»          (Московчук М.В.)

В школі особливо була розвинена художня самодіяльність. Танцювальним гуртком незмінно керувала Громик М.М. Але танцювали не лише члени гуртка. Дуже цінувалась тоді масовість на одному з районних оглядів були представлені нашою школою хор хлопчиків (Горбашко О.М.), танцювальний колектив (Громик М.М.), виконувалися танці народів СРСР.  Райвно казали «В Комарові танцює вся школа!»

На висоті був спорт, як завжди. Із районних та обласних змагань наші спортсмени поверталися завжди з «трофеями»: кубками, грамотами, цінними призами. У цьому заслуга вчителя фізвиховання Телешмана І.Г.

1986 -1995 роки директором школи була Московчук М.В., заступником – Гервасов М.С.  В школі добре був налагоджений навчально – виховний процес. Не раз працівники райвно добрим словом згадували про роботу педколективу нашої школи.  Схвально відгукувались про нашу школу у плані роботи з кадрами, особливо молодими. Хто з «новеньких» приходив у колектив, тут він проходив добру школу, бо колектив вирізнявся надзвичайно дружнім та доброзичливим. Цікаво і плідно в школі проходила атестація педагогічних працівників. Вивчалася система роботи тих, хто підлягав атестації. Оцінку таким учителям давали не лише дирекція школи, а і батьки та учні. Завжди схвально відгукувались про роботу в цьому плані на засіданнях районних атестаційних комісіях. Кадри в нас весь час росли (грамоти, значки «Відмінник освіти України»…)

В школі найкраще у районі діяли групи продовженого дня. І хоч робота тут проводилась згідно режиму дня, учні всім класом бажали бути в групі.  Тут вони виконували домашні завдання, цікаво проводили дозвілля. Найвищою мірою покарання учня було виключення його з групи. Слід відмітити хорошу роботу головного вихователя Телешман Галини Прокопівни. На районних нарадах директорів нашу школу у цьому питанні завжди ставлять у прикладі.

У школі діяв філіал Кельменецької вечірньої школи. Молодь яка не мала середньої освіти, здобувала її тут. Таким чином, виконувався закон про обов’язкову  середню освіту.

За 15 хвилин до початку уроків у класах проводилися політінформації. Учні вели спеціальні зошити, в які записували цікаві новини почуті по телебаченню, радіо, прочитані а пресі за тиждень. Політінформації давали можливість учням розширювати кругозір мати уяву про життя в нашій країні, області, районі, селі.

Не можна не згадати про прекрасну традицію в нашій школі – святкування піонерської організації. Цей день учні, вчителі із рюкзаками відправлялися до лісу. Цей похід мав кілька етапів. За день до походу хлопці старшокласники відправлялися до лісу, заготовляли дрова до великого вогнище, потім ховали прапор. На другий день усі учасники, щоб попасти до лісу повинні пройти етапи, виконавши на кожному з них певні завдання. Виконавши їх отримували перепустку. Коли всі класи прибували на місце розпалювали вогнище, варили юшку. Далі розпочиналися змагання, ігри, конкурси, танці…

В школі навчається 140 учнів. Навчально-виховний процес здійснюють дев’ятнадцять педагогічних працівників. З них – чотири вчителі-методисти, троє старших вчителів. Тринадцять вчителів мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії,» троє – «спеціаліст першої категорії,» троє – категорію «спеціаліст». Нагороджено нагрудним знаком «Відмінник освіти України»  дев’ять  учителів. Учитель біології  Мруг Т.В. виборола почесне II місце в обласному конкурсі «Учитель року – 2002», дипломом другого ступеня в аналогічному конкурсі, в номінації «образотворче мистецтво» була нагороджена   Ляшок  В.І. (2007р.). Очолює педагогічний колектив директор школи Сугак Іван Петрович. Його заступники: Ляшок Валентина Іванівна, з навчально виховної роботи, Сливка Тетяна Василівна – заступник з виховної роботи. Педагогом-організатором є Паладійчук Наталя Іванівна.

В школі працює учнівська організація «КТЕМП» (Комарівське талановите, ерудоване молоде покоління). Її члени займаються в краєзнавчому, танцювальному, вокальному, спортивному гуртках та «Писанкарство». Члени гуртків неодноразово ставали переможцями шкільних та районних конкурсів. Особливі досягнення учнів школи мають у спорті. Кілька років поспіль команди з волейболу та футболу стають призерами районних та обласних змагань.

У 2000 році в приміщенні школи був створений зал «Пам’ятки  історії Комарова» (керівник Власов І.П.). В експозиції представлені предмети побутового вжитку, археологічні знахідки (знаряддя праці кам’яного віку, кістки мамонта, гончарні вироби), відтворено екстер’єр сільської хати XVIII ст…