Home / Заставнівський район / Баламутівка / Духовність Баламутівка

Духовність Баламутівка

Історія Баламутівської Свято – Успенської церкви

Село Баламутівка має цікаву історію і щедрих на працю людей з їх духовною спадщиною. Свідченням цього є збудована у грудні 1892 року церква, яка носить ім´я священної події в честь Успення Божої Матері.

Справа в тому, що по рахунку це вже друга церква у нашому селі. Точної дати про будівництво першої немає, але як засвідчують перекази старожилів у 1864 році перша дерев´яна церква згоріла від залишених кимось недогашених свічок (за спогадами Саїна Онуфрія Даниловича 1903 року народження).

На цьому самому місці на початку 1892 року із місцевого лісоматеріалу (дуба) почали будувати нову церкву, яка діє і сьогодні. Будівництво церкви ніким не фінансувалося, а велося за рахунок місцевих жителів (свідчення жителя нашого села Танащука Сергія Семеновича, якому розповідав його батько Танащук Семен).

Дуже скупа історія про самих будівельників. Ніхто не може назвати прізвищ людей, які збудували церкву. З побаченого можна зробити слідуючі висновки: внутрішня і зовнішня частина Божого Храму зроблена з дубового лісу, який ріс в урочищі могила.

Колись у Старому Заповіті Храм поділявся на три частини – Святая Святих, Святилище, Притвор (За Біблією Скінія). Так і православний християнський храм ділився на три частини – Алтар, Середня частина Храму, Притвор.

Колись Святая Святих тоді означала як і тепер Алтар, що означає Царство небесне. Святилище у наш час відповідає середній частині церкви. Колись у Старому Заповіті було записано, що ніхто з людей не мав права заходити в середню частину церкви, крім священника. В наш час стоять усі віруючі християни, бо тепер ні для кого не закрите Царство Боже. Притвор у старі часи відповідає нинішньому Притвору. Наш православний Храм збудовано Алтарем на схід в сторону сонця.

Зайшовши в Притвор нашої церкви по лівій стороні йдуть сходинки на дзвіницю, а з лівої та правої сторін стоять аналої з іконами Спасителя і Божої Матері. В куті правої частини стоїть стіл із свічками та іконами. У верхній частині висить ікона життя Ісуса Христа. На стіні лівої частини висять ікони Успіня Божої Матері, Марії Магдалини і Великомучениці Катерини. Мальовані вони у 50-60 роках 20 ст. По цій же стороні висить вишита ікона Божої Матері. ЇЇ пожертвувала церкві у 1995 році Євгенія Гаврилаш. З правої сторони ікона Святого Миколая.

Алтар відділяє від середньої частини Храму особлива перегородка, котра установлена іконами і називається іконостасом. В іконостасі є троє дверей. Середні двері – це основні. Вверху над царськими дверима в даний час весить копія Чудотворної Ікони Божої Матері. Її за свої кошти пожертвував церкві урожинець нашого села Дронь Віктор Миколайович. Чудотворна ікона Божої Матері опускається на двох стрічках у великі свята і у дні, коли молоді беруть церковний шлюб. Над іконостасом висять ікони Тайної вечері, Великомученика і цілителя Пантелеймона, Святого Миколая і Божої Матері. На середині церкви стоїть аналой (столик) з храмовою і родовою іконами. Зразу же зліва лежить копія стопи Божої Матері, привезена з Почаєва у 1994 році.

Перед солією по обидві сторони стоять хоругви ,які беруть на хресні ходи і на похорон. З лівої сторони стоїть Воскресіння Господнє, яке ставиться на середину церкви на Пасху аж до Вознесіння. Потім Голгофа (місце розп´яття Ісуса Христа) ставиться на великий піст. З лівої сторони від Ісуса Христа стоїть Матір Божа, а з правого Іван Богослов, котрі були аж до самого кінця при розп´ятті Ісуса Христа. Далі за хоругвами стоїть вертеп, який ставить посередині церкви на Різдво. Вертеп – це хатинка ,де стоять ясла, куди попала Матір Божа Ісуса Христа. Йосиф-обручник Марії, пастухи та ягнята – все це намальовано і освічується у різдвяну ніч.

У церкві Успіня Божої Матері не збереглося ніяких стародруків, мабуть через те, що все згоріло ще в першій церкві.

Подвір´я церкви теж має цікаву історію. На території церкви розташована братська могила, в якій поховано двісті два чоловіка різних національностей, серед яких українці, росіяни, болгари, румуни, німці. Серед них є і козацька могила періоду визвольної війни українського народу 1648-1654р.р..

Православна капличка села Баламутівка

Протягом квітня-вересня 1999 року на території села була побудована капличка. Споруджувалася вона за рахунок спілки ім..1 Травня. Активну участь в її будівництві брали Гаврилаш Дмитро Васильович, Максимчук Дмитро Васильович, Максимчук Анатолій Васильович, Фуштей Микола Олексійович.

В цьому християнському Храмі постійно горять свічки, двері завжди відчинені і всі бажаючі села заходять, аби помолитися, поставити свічку за упокій душ своєї сім´ї. Навколо каплички завжди цвітуть квіти, посаджені жителями села.

Урочисте відкриття каплички відбулося 29 вересня 1999 року на честь свята Віри, Надії і Любові.

С.О.Семенчук, вчитель історії.