Home / Заставнівський район / Добринівці / Освіта Добринівці

Освіта Добринівці

Після проведення реформи імператриці Австрії Марії- Терезії та її сина 1740-90 рр. в галузі освіти на Буковині було запроваджено навчання дітей в початкових школах. Прогресивним явищем було те, що навчання в початкових школах мало проводитись рідною мовою. Архівні дані свідчать, що в цей час вже в селі Добринівцях діяла мала початкова школа. Ця школа була заснована в 1863 році. Вона мала 7 класних кімнат. Налічувала 5 класів та одну дитячу групу. Цю школу відвідувало 93 хлопчики і 99 дівчаток. На той час директором школи був Сундріші Ілля. Навчали дітей науки такі вчителі: Вакару Григорій, Івановічі Ольга, Банкесу Фрозина, Кундріші Володимир, Костенсіус Іван, Гілебрант Оскар. Ці вчителі доклали багато зусиль, щоб виховати дітей, у своїй роботі були строгими. Величезні зміни відбулися в Заставнівському районі з часу звільнення Буковини.
Школа стала дійсним осередком культури та освіти на селі, провідником національних ідей. Вся робота в школі в 1949-50 н. році була спрямована на покращення навчально-виховної роботи серед учнів, на підвищення культури мови учнів, на поглиблення знань з усіх предметів, на відкрите визнання помилок в роботі учителів і на успішне виправлення їх.
На кінець 1949-50 н. року в 5-х класах шкіл району навчалося 889 учнів.
Перед початком навчального року в усіх селах був проведений повторний облік дітей 7-15 років.
Проводячи облік дітей шкільного віку вчителі одноразово проводили бесіди з батьками по питанню охоплення всіх дітей шкільного віку школою.
Крім того при школах були проведені батьківські збори та засідання виконкомів сільських Рад, на яких обговорено питання про залучення всіх дітей до школи.
В наслідок проведеної роботи на початок навчального року були охоплені всі діти шкільного віку. На 5-те вересня в школах району навчалося 7795 учнів. Протягом року прибуло в школи району 114 учнів, вибуло-399 учнів.
В квітні 1950 р. знову був проведений облік дітей 6-15 років.
Перед школою стояло завдання – не допустити відсіву учнів з школи і 29 шкіл з цим завданням справилось. Для забезпечення систематичного відвідування учнями школи, школами давалося для учнів і матеріальна допомога. Школами був зроблений облік дітей-сиріт, напівсиріт та дітей інвалідів Вітчизняної війни, вивчено їх матеріально- побутові умови. Дітей-сиріт та напівсиріт взяті на патронат, вони одержують щомісячну грошову допомогу.
Складаючи план розгортання мережі початкових, семирічних і середніх шкіл по Заставнівському районі, райвно керувався слідуючим:
1. Охопити всіх дітей 1948 року народження навчанням;
2. Всіх учнів, що закінчують і 5-ті класи, в тому числі і початкових шкіл, охопили навчання в 5-х класах.
3. Учнів, що закінчують 7-ий клас в місті залучити до навчання в 8-му класі;
4. Всіх учнів, що відсіялись з школи протягом року, вибули з школи через тривалу тривогу та тих, що не навчались в перших класах, 1941,-1942 рік народження, охопити школами;
5. Збільшити число класних кімнат, скоротити тим самим число класів, що навчаються в другу зміну.
Ріст шкільної мережі по нашому району характеризується такою таблицею:
– у 1947-48 навч. році школами було охоплено 5839 учнів при 213 класах.
– у 1948-49 навч. році школами було охоплено 6957 учнів при 235 класах.
– у 1949-50 навч. році школами було охоплено вже 7795 учнів при 267 класах.
Для повного охоплення дітей школою всі діти 6-15 років взяті на облік. Діти, що переросли відповідні класи, будуть охоплені навчанням в школах робітничої і сільської молоді.
В цьому навчальному році в районі працювало 6 шкіл сільської молоді, в яких навчалося 584 учнів.

Це колишня початкова школа села Добринівці , яка була першою радянською школою в селі. Тут вдень навчалися діти колгоспників, а ввечері за парти сідали їхні батьки.
Подвір’я займало всього декілька метрів. Всередині будинку було три маленьких класних кімнати, в яких стояли довгі австрійські парти. Поруч напівтемна учительська.

В 1952 році в селі було відкрито п’ятий клас і для школи було відведено ще один будинок – попівську хату. В ній було утворено ще п’ять класних кімнат. В такій школі навчалися діти до 1967 року.

На околиці села серед мальовничої природи, неподалік лісу була побудована нова школа, відкрита в 1967 року Біля школи обладнано спортивний майданчик, дитячу ігрову площадку, побудовано теплицю, кролятник, їдальню. В школі було 11 класних кімнат, спортзал. В 1987 році силами базового господарства зроблено добудову на 2 класних кімнати, спальню для 6-річок, майстерні.

Наприкінці 40-х років на початку 50-х років в одному класі разом навчалися учні 1937-42 років народження. Це були часи, коли в школу діти ходили до першого снігу. А після, ті, що не мали взуття припиняли навчання, бо ні в чому було їм ходити в школу. Та пам’ятають вдячні учні свою першу вчительку Висоцьку Галину Михайлівну і першого директора школи Рожко Івана Манолійовича.

Продовжуючи себе в своїх вихованцях, ми творимо не тільки людину. Ми творимо самий час. Дух часу залежить від того якою є школа від того, яке керівництво школою.
12 років керував школою в Добринівцях Ахтемійчук Михайло Миколайович ( на фото в центрі ). Його учні пам’ятають інтелігентним, строгим, вимогливим, але справедливим, не скупим на заслужено похвалу.
В перші післявоєнні роки приїхала в село молода вчителька Висоцька Галина Михайлівна, яка пропрацювала на одному місці не один десяток літ, аж до виходу на пенсію. Навчала грамоти два покоління людей! Її роботу характеризували такі критерії як творча майстерність, простота і скромність.

Все своє життя присвятила справі навчання і виховання вчителька Оніщенко Галина Калинівна, яка розпочала свою педагогічну діяльність в нашій школі ще в 50-х роках. Більше 30 років передавала вона дітям хліборобів свої знання. Сіяла в їхніх душах розумне, добре, вічне.

У важкий, для нашого краю, час прибули в село вчителювати Цюцюра Марія Степанівна ( на фото в центрі ) і Кравченко Валентина Аркадіївна
( крайня справа). Вдень навчали грамоти дітей, а ввечері – дорослих. Любов до своєї справи, до дітей, доброта, почуття відповідальності супроводжували їх на протязі довгих років (Марія Степанівна з 1950-1985 рр., Валентина Аркадіївна з 1952 р. по 1988 р.), педагогічної праці.

Загальновідомо, що організоване дозвілля учнів позитивно впливає на ввесь навчально-виховний процес.
Своїм покликанням Євгенія Миколаївна Поневаш, яка працювала директором школи наприкінці 60-х на початку 70-х років XX ст., вважала наповнити вільний час учнів змістовним заняттям. Особливу увагу вона звертала на естетичне виховання учнів – хоровий, вокальний спів, читання віршів, розучування танців.

Щоб бути хорошим директором треба передусім бути хорошим педагогом, хорошим вчителем і вихователем не лише щодо дітей, яких навчаєш на своїх уроках, а й щодо всіх вихованців школи. Вчитель повторює себе в дітях тому в своїх словах, діях він повинен нести добро, правду. Так вважав Сеник Іван Дмитрович, який працював директором Добриновецької школи з 1972 по 1974 р.

Формування високих моральних якостей в учнів, почуття сумлінного ставлення до навчання, прищеплення їм навичок культурної поведінки вважав головним завданням педколективу Агатій Іван Варлампійович, який очолював Добриновецьку СШ з 1974 по 1977 рік.

Балабушенко Михайло Гаврилович – директор школи з 1977 по 1982 р.
Одним з секретів керівної діяльності вбачав у тому, щоб пробудити у вчителів інтерес до аналізу власної роботи. Бо хто намагається розібратися в хорошому і поганому на своїх уроках, у своїх взаємовідносинах з вихованцями, той уже досяг успіху.
У 80-90 роках в школі здобували знання 269 учнів.Навчали 23 вчителі. 16 з них мають вищу педагогічну освіту, двоє – незакінчену вищу і п’ятеро – середню спеціальну. 15 вчителів – це більше половини педколективу, місцевості, які закінчили Добриновецьку школу. Вісім з них мають вищу освіту, двоє – незакінчену вищу. Четверо вчителів школи мають педстаж до 30 років, 6 – близько 20 років.

З 1982 року до кінця 1990 р. директором школи працював Кременецький Василь Іванович, який заслужено здобував авторитет в учнів і їхніх батьків, повагу в педколективі. Багато зусиль доклав Василь Іванович для створення зручних умов праці і навчання. Переобладнано шкільну їдальню в кафе. Побудовано кролятник, теплицю, гараж. Обладнано дитячу ігрову площадку, зроблено добудову школи.
Відкриття музею “Бабусина світлиця” в Добриновецькій середній школі

Урочисте свято, на якому було подаровано картину Добриновецькій середній школі колгоспом. Тоді директором була Дробот Марія Дмитрівна. Ця картина, виготовлена на замовлення, на ній зображений добринівський поет Іван Діброва. Картина і досі прикрашає стіни Добриновецького НВК.
Зараз в Добриновецькому НВК працює 20 вчителів, 4 вихователі, 4 помічники вихователів.
На даний момент директором Добриновецького НВК є Новак Марія Дмитрівна.

Новак Марія Дмитрівна

1974 р. – старша піонервожата.
1979-1985 рр. – навчання в університеті на на філологічному факультеті (заочне відділення).
1984 р. – вихователь групи продовженого дня.
1985 р. – організатор позакласної та позашкільної роботи.
2005 р. – директор Добриновецької загальноосвітньої школи І – III ст. З
2006 року – директор Добриновецького НВК.
Філолог, викладач. Має грамоти райвиконкому. Диплом учасника II етапу Всеукраїнського конкурсу „ Класний керівники крок у XXI століття.”
Досконало володіє ефективними формами і методами організації навчально-виховного процесу. За результатами контрольних зрізів в 5, 7 класах якість знань учнів становить 80-62 %. З почуттям відповідальності відноситься до своїх обов’язків, старанно виконує громадські доручення. Зразково веде чергування по школі.
Переможець районного конкурсу „ Класний керівник: крок у XXI століття. ” Зайняла друге місце в конкурсі „ Вчитель року – 2000″. Ввічлива і привітна, завжди готова прийти на допомогу товаришу.
Підтримує постійний зв’язок з батьками, веде змістовну педагогічну роботу.
Бере активну участь у роботі районного методоб’єднання вчителів
української мови і літератури. Прислухається до думок і порад колег.

5 жовтня 2017 року директором Добриновецького НВК було призначено ,вчителя математики- Мензелевську Уляну Іванівну. Навчалася в Добриновецькій загальноосвітній школі ,де отримала атестат з відзнакою про повну середню освіту,нагороджена Золотою медаллю. У вересні 1999 року вступила до Буковинської Малої академії наук учнівської молоді за напрямком «Хімія»,де навчалася до березня 2002 року. При захисті науково-дослідницьких робіт у секції «Неорганічна хімія» в 2001 році здобула I місце,а у 2002-II місце в II етапі Всеукраїнського конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт.

2002-2007 рр.-навчання в ЧНУ ім.Ю.Федьковича на факультеті «Прикладна математика» ,отримала там вищу освіту за спеціальністю «Математика й здобула кваліфікацію математика,викладача.

16 серпня 2004 року була прийнята на посаду вчителя математики Добриновецької загальноосвітньої школи I-III ступенів,де й працює донині.

У 2015 році стала переможцем I туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель Року-2016» (в номінації-Математика) та зайняла III місце у II турі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2016.

1 грудня 2017 року педагогічний колектив відзначив 50-річчя Добриновецької школи.
З цієї нагоди привітати педагогічний та учнівський колективи навчального закладу завітали народний депутат України Омельченко В.В., голова обласної організації Профспілки працівників освіти і науки Дудчак В.В., перший заступник голови державної адміністрації Молдован В.М., голова районної ради Капіцький С.І., виконуюча обов’язки начальника відділу освіти, молоді та спорту Кушнірик Н.Я., голова районної профспілкової організації Воловський В.М., керівники навколишніх шкіл, ветерани педагогічної праці, випускники школи минулих років, батьки та учні.

Директорів минулих років, вчителів, працівників школи відзначено грамотами, преміями, цінними подарунками.

В рамках святкування відкрито кімнату профспілкової роботи та відпочинку для працівників.

Працівники школи презентували матеріали з історії школи, кращі роботи вчителів та учнів.