Home / Заставнівський район / Шубранець / Духовність Шубранець

Духовність Шубранець

Печать

Церква

В 1871 році на кошти громади розпочалось будівництво кам’яної церкви. За місцевими переказами житель села Шубранець Радиш Тодор Іванович (двірник) організував збір коштів в навколишніх селах. Зводили споруду вручну, цілою громадою. Камінь возили волами й кіньми з сусіднього села Васловівці. Представники австрійської влади всіляко сприяли цій справі. Так виріс в селі храм Георгія Побідоносця (освячений в 1898 р.), двері якого за всі роки існування не зачинялися.

Мало дослідженим є факт існування більш давнього Свято Успенського храму (XVIII — поч. XIX ст.)   Старожили вказали на ймовірне місце його розташування, але будь-яких речових доказів, що це підтверджують — немає.

Особливою сторінкою сучасної історії села стала конфліктна ситуація між двома релігійними громадами — УПЦ і УПЦ КП.

Причина конфлікту — приватизація церкви громадою УПЦ, яка з 40-х років ХХ ст. здійснювала там богослужіння (рішення сільвиконкому від 1997 року). Новоутворена громада УПЦ КП (1992 р.) заявила, не визнаючи попереднє рішення , свої права на дану споруду і весною 2005 року спробувала його захопити. Рішення судів від районного до Вищого господарського, який, до речі, визнав право громади УПЦ на володіння церквою (листопад 2006 р.), не тільки не вирішили проблеми, а ще більше її загострили. Громада УПЦ КП 10 липня 2006 року, користуючись рішенням сільської ради (згодом скасоване, як неправомірне), захопила храм і понад 8 місяців здійснювала там свої богослужіння. Рішення Вищого господарського суду ігнорувалося. Представники громади УПЦ силовим методом повернули собі церковну споруду (березень 2007 року). Майже три роки (до березня 2010 р.) сільська рада відмовляла даній громаді у праві на оренду землі навколо церкви.

Громада УПЦ КП в даний час орендує приміщення в одній з будівель, що належить сільській раді та готується до будівництва нової культової споруди.