Home / Заставнівський район / Васловівці / Освіта Васловівці

Освіта Васловівці

НАРИСИ З ІСТОРІЇ ОСВІТИ СЕЛА ВАСЛОВІВЦІ

З історії розвитку шкільництва на Буковині відомо, що тільки у 1849 році після від”єднання Буковини від Галичини народна освіта отримала новий позитивний поштовх, наслідком якого стало створення православних вчительських препаранд, де готувались майбутні вчительські кадри Велика заслуга в її створенні належить владиці Євгену Гакману (1793-1873 р.р.), який був родом з села Васловівці. Всі школи утримувались за рахунок відсотків, які приносили їм видані облігації. Частину шкіл утримував релігійний фонд і деякі місцеві громади. В період з 1843 по 1869 рік кількість народних шкіл збільшилась з 25 до 154, в яких викладали 184 вчителі.

 Освіта 1

Учні Васловівської школи довоєнного періоду

Стосовно освіти тодішніх вчителів, то вона видозмінювалась паралельно з реорганізацією шкіл. Так в 1838 році засновано шестимісячні курси для     кандидатів на вчительські посади. Після цих курсів вони здавали іспити     з певних дисциплін. В 1848 році ці курси розширились до 1 року. Навчали там німецької, румунської трохи руської (теперішня українська) мови, письма, математики, малювання, співів і методики виховання. Найкращих слухачів цих курсів направляли на стажування до Відня, Праги, Берліну де вони отримували професорські знання. У 1869 році прийнято новий шкільний закон. Основним положенням цього закону були:

  • Виключний контроль над школами мали повітові і краєві шкільні ради;
  • Восьмирічний шкільний обов’язок;
  • Нормування доходів народного вчителя;
  • Умови заснування приватних шкіл;
  • Відносини церкви і школи.

Новий шкільний закон і, взагалі, тодішній розвиток подій навколо народної освіти, дали досить багато позитивного для подальшого розвитку освіти на Буковині. Зокрема освіта стала більш доступною для селянської і робітничої молоді. Ще одним підтвердженням того, що буковинська народна освіта набирала сил і її розвиток все нових вершин, було створення в 1870 році чоловічої і жіночої учительських семінарій. Дані семінарії повинні були готувати спеціалістів для буковинських шкіл. Майже кожний рік змінювалися умови навчання, предмети, термін навчання але без сумніву вони підвищували рівень тодішніх вчителів.

У 1866 році у селі Васловівці була відкрита перша школа   державного рівня. Це був одноповерховий, подовгуватий дерев’яний будинок. В ньому розміщувалось 5 класів, де навчання велося руською та німецькою мовами.

 

В той далекий час одним із перших вчителів був Василович Олександр, який задовго до початку Першої Світової війни виїхав в Канаду. Є згадка про Тарангула Констянтина, який був учителем у школі і одночасно громадським організатором. Працював у школі, відомий на той час письменник, Синюк Іван Миколайович (1866-1953), уродженець села Кам’янка Глибоцького району, який помер у 1953 р. Свої останні дні прожив у злиднях, забутий усіма. Похований у Садгорі.

 

 

Освіта 2Освіта3

 

Шкільні підручники повоєнного часу (експонати шкільного музею)

 

 

В 1905 році дерев’яну школу було розібрано і на її місці побудовано нову двоповерхову цегляну школу, яка була розрахована на 5 класів.

Освіта 4Навчання проводилось на німецькій і українській  мовах. В   ті     роки   працювали   в   школі     згадуваний уже Синюк Іван Миколайович і Зотта Євгенія Михайлівна. Померла Євгенія Михайлівна у 1951 році у місті Чернівцях. Вчителька була виселена зі     свого власного будинку за велінням міської влади. Старші люди згадують різних учителів , які працювали після приходу румунів на Буковину.

Прізвища їх невідомі. В основному це були учителі з Румунії, які насаджували румунську мову. Директором школи на той час був українець Продан Іван, уродженець села Малий Кучурів.

 

 

 Освіта 5

Після приходу радянської влади почався новий етап розвитку школи, який був перерваний Другою Світовою війною. Після закінчення війни роботу школи було відновлено. З 1948 року директором школи був призначений Бобир Антон Григорович, який народився у 1923 році в м. Миргород Полтавської області. Працював директором школи до 1985 року.

У ці ж роки, або трохи пізніше, у школи Буковини були прислані учителі із Східної України. Зокрема, це учителька української мови і літератури   Коваленко Євдокія Григорівна, яка   вийшла заміж за вихідця із села, також учителя української мови і літератури і заступника директора школи по навчально-виховній роботі Глевка Юрія Васильовича (нині покійного). Працювали учителями сестри Віталія і Юлія   Куліковські, вихідці з Кіровоградщини, пізніше Шевчук Віталія Павлівна, вчителька біології та хімії, та Кітар Юлія Павлівна, вчителька молодших класів. Понад 30 років пропрацювали у школі, вихідці з Хмельниччини, Гаврилюк Ганна Антонівна та Шевчук Марія Олександрівна – старший вчитель, відмінник народної освіти. Багато років працювали в школі Яцюк Діна Іванівна, вчителька молодших класів та Шевчук Василь Іларіонович, вчитель історії. В 1960 – 70 роках в школі працювали Шаповал Валентина Григорівна, спочатку піонервожатою, а потім учителькою географії. В даний час працює на Донеччині, звідки вона родом. Кілька років у школі працювали учителями російської мови та літератури Юкеліс Єва Ісаківна та Геллер Світлана Юхимівна.

Освіта 6

В 1970 – 80 роках працювали у школі заступниками директора школи Процюк Петро Михайлович, в даний час працює вчителем української мови і літератури у Заставнівській гімназії , та Черній Зоя Дмитрівна.

З 1983 по 1989 рр. директорами школи були Монастирський Євген Степанович та Москалюк Василь Юхимович. В цей же час учителькою української мови і літератури працювала Москалюк Галина Богданівна, подружжя Сандюків , Анатолій Степанович та Людмила Михайлівна. У 80-х роках учителем музики і співів працювала Федірчик Надія Миколаївна. Понад 25 років учителем біології та хімії працювала Стругар Ольга Іванівна, нині покійна.

У 1991 році при допомозі колгоспу ім. Ф.Дзержинського побудовано нову школу на 350 посадкових місць. Великі зусилля до цього приклав голова колгоспу Стругар Іван Олексійович. Активну участь у будівництві школи приймали голова сільської ради Монастирський Євген Степанович та директор школи Осадчук Валерій Сильвестрович, який працював на цій посаді з 1989 по 1998 рр. У 2006 році школа реорганізована із загальноосвітнього навчального закладу у навчально-виховний комплекс, при якому діють групи дошкільного виховання.

 Освіта7