Home / Заставнівський район / Товтри / Культура Товтри

Культура Товтри

Перші аматорські колективи в селі Товтри виникли ще за Румунії. Першими концертними залами були обороги та стодоли, де відбувалися вистави у виконанні самодіяльних артистів.

У 1948 році у Товтрах було створено мішаний хор, керівником якого була Марія Громко.

У 1949 році на базі сільських механізаторів, які тільки-но почали працювати в колгоспі, був створений чоловічий хор. Керівником був Павло Григорович Шевченко. Хор виконував народні пісні, постійно поповнювався новими учасниками. Згодом колектив стає відомим на Буковині.

Відповідного приміщення для проведення репетицій та виступів не було, тому кінофільми, які почали демонструвати у ті роки показували на стіні сучасної будівлі сільської ради. Великі білі простирадла натягали на стіні, вони служили екраном, кіноустановку ставили на дорозі, глядачі всідалися на траві і з цікавістю дивилися фільми.

Виникла гостра потреба в будівництві сільського клубу. У 1950-51 роках почали будівництво вже тоді Будинку культури, бо він був на 300 місць і став найбільшим у районі.

З 1958 року в селі почав працювати завклубом Вовчук Роман Пилипович, залюблений у свою справу, молодий керівник. Він чудово співав сам, умів залучати до художньої самодіяльності інших, мав особливий підхід до людей. А залучити до участі в аматорському мистецтві було кого-майже у кожній родині у Товтрах співають.

Р. П. Вовчук відродив діяльність чоловічого хору і у 1968 році колективу було надано почесне право відкрити конкурсну мистецьку телепрограму “Сяйво”, у якій приймали участь кращі колективи і виконавці.

За участь у «Сяйві» товтрівський чоловічий хор був нагороджений дипломом першого ступеня і спеціальальним призом українського радіо і телебачення.

У 1971 році чоловічий хор став лауреатом республіканського фестивалю самодіяльної народної творчості диплом третього ступеня і бронзова медаль звання народного. У 1975 року художнім керівником хору стає Лесюк Дмитро Олексійович. Це була людина з високими творчими здібностями, він до філігранності відчував кожен звук, кожну партію. У 1975-1977 роках проводиться перший Всесоюзний фестиваль самодіяльної народної творчості і товтрівський хор стає лауреатом цього фестивалю- диплом першого ступеня і золота медаль.

Товтрівський хор виступав в Москві, Рязані, Ужгороді, Калуші,Снятині,Заліщиках, у м.Возель Київської області.Колектив і надалі приймає активну участь у проведенні масових заходів,концертів у селі,у проведенні конкурсів,фестивалів у районі і в області. Він є одним із кращих у Чернівецькій області, про це свідчать його почесні нагороди:

Диплом першого ступеня на ПІДУ, у конкурсах хорових колективів ім.С.Воробкевича

Керівник І.В.Гайдей, концертмейстер В.І.Спіжавка.

На базі колективу створена дитяча студія хор хлопчиків. На конкурсі ім.С.Воробкевича грамотами за краще аранжування хорових творів нагороджений керівник хору Гайдей Ілля Васильович та концертмейстер Спіжавка Віталій Іванович.

При Товтрівському Центрі дозвілля працює фольклорний колектив «Товтряни», створений у 1971 році. Днями відсвяткував своє 40-річчя.

Першим його керівником був Роман Пилипович Вовчук. «Чумарія», а саме так називався колектив спочатку,з 1987 по 1988 рік був учасником всіх фестивалів та конкурсів , які проводилися у районі та області. Його керівником у той період був Дребіт Сергій Георгійович.

У 1999 році колектив було переіменовано і названо « Товтряни», керівниками його стали Спіжавка Мафта Онуфріївна та Спіжавка Віталій Іванович.

З 2004 року керівник – Спіжавка Мафта Онуфріївна. Вже стало традицією для колективу приймати участь у всіх святкових заходах, «Товтряни» є гордістю села їх поважають як постійних учасників конкурсів у районі та області.

У 2003 році колектив нагороджений Грамотою за 1 місце в районному огляді-конкурсу «Коляда». В цьому ж році – учасник XIV Міжнародного фольклорного фестивалю у м.Чернівці «Буковинські зустрічі».

2006 рік – Грамота за 1 місце в районному огляді-конкурсу фольклорних колективів у м.Заставна. В цьому ж році одержали Диплом за 1 місце в номінації «Колядки», «Щедрівки».

Обласного огляду-конкурсу виконавців традиційних зимових свят та обрядів у м.Чернівці.

Спіжавка Мафта Онуфріївна створила чудовий гурток дитячого естрадного вокального співу. Створений він у 2002 році. Майже кожен учасник даного колективу приймав участь у різних конкурсах та фестивалях. Це – талановиті діти, що володіють сильними, мелодійними голосами, розвивати які допомагає Мафта Онуфріївна.

Серед найбільш обдарованих – Якимчук Аліна, її здобутки:

2007 рік – диплом за III місце в районному огляді-конкурсі «Пісенний вернісаж-2007р.;

2007- Грамота за участь  у обласному фестивалі дитячої естрадної пісні «Золотий ключик»;

2007- Другий  Всеукраїнський фестиваль юних талантів сіл України «Рідний край»-1 місце.

2008р.- 14 Міжрегіональний фестиваль «Дністрові зорі» у м.Заліщики; Липень 2008 року – Всеукраїнський фестиваль «Володимир 2008», м.Володимир-Волинський – Диплом II ст.

22.11.2008р.- Всеукраїнський фестиваль «Южний експрес»- м.Коломия Івано-Франківської області – лауреат міжнародного конкурсу  естрадної сучасної пісні.

2009р – Всеукраїнський конкурс «Зима у Карпатах» м.Вижниця- Диплом II ст.

2009р. Всеукраїнський конкурс «Рідна пісня», м.Чернівці – грамота за 1 місце.

2011 рік – включена до участі в конкурсі «Крок до зірок».

Дев’ять грамот і дипломів має ще одна учасниця гуртка – Пилипчанська Світлана Іванівна за участь у телевізійному фестивалі дитячої творчості «Золотий ключик» та інших конкурсах. У дівчини сильний голос, вона постійний учасник всіх свят та конкурсів, які проводяться у селі. В даний час навчається у Чернівецькому музичному училищі.

Грамотами і дипломами нагороджена Король Віталіна за участь у телефестивалі «Золотий ключик» та обласному фестивалі авторської пісні,фестивалі «Дністрові зорі»,»Рідний край» та ін. Віталіна сама пише пісні, з допомогою аранжувальників Спіжавки М.О. та Спіжавки В.І. створені пісні, з якими дівчинка виступала на районній та обласній сцені.

Шеленко Євгенія – нагороджена грамотами і дипломами за участь у фестивалі дитячої пісні «Чисті роси»,»Буковинська зіронька» за участь в районному конкурсі авторської пісні. Активна учасниця танцювального колективу,сама пише гарні вірші,постійна учасниця шкільних та сільських свят, як ведуча. Учасник гуртка Новаковський Максим був учасником фестивалю «Золотий ключик», в даний час навчається в Чернівецькому музичному училищі,співає в церковному хорі села. Має чистий і гарний голос, успадкований від дідуся і батька.

У 2009 році створений дитячий вокальний гурток до якого входять діти-школярі, що виступають на шкільних святах, приймають участь у сільських концертах. Підростає новий талант – Новаковська Світлана, яка вже показала непогані результати у фестивалі «Золотий ключик»,займала призові місця.

Працює при Товтрівському Центрі дозвілля драматичний гурток,яким керує директор центру Євтіхова Валентина Дмитрівна. Тут займаються молоді люди,що мають хист до театрального мистецтва. Найбільш талановитими показали себе Петренко Роман,Літовська Юлія,Павчук Ірина та інші учасники. Вони також приймають участь у районних фестивалях театрального мистецтва. В гуртку юного читача займаються діти,що вчаться читати віршовані твори. Вони теж часто виступають на концертах,вечорах і на святах.

Кожного Великодня у сільському клубі проводяться конкурси товтрівських красунь. До цього свята довго готуються діти, батьки, працівники культури. Проводяться свята по вікових групах – старші,середні,молодші. Цікаво дивитися як діти демонструють не тільки гарні костюми,свою красу, а й виявляють неабиякі артистичні дані. В різні боки переможцями були різні  дівчата,3 рази наші красуні перемагали на районному конкурсі. Село Товтри здавна славилося своїми співочими голосами. У селі багато жінок і чоловіків, які сміливо могли б бути велики


Багате наше село талановитими людьми, які вміють і працювати і відпочивати.  
ми співаками,якби мали можливість учитися,розвивати свої здібності.