ГОРДІСТЬ СЕЛА
Карбулицький Іларій Іванович (1880-1961 рр.) – педагог і письменник
Іларій Іванович Карбулицький народився 17 вересня 1880 р. в с. Горішні Шерівці в сім’ї лісника. У 1886 р. батько одержав посаду возного при суді у Долішніх Станівцях, і сім’я переїхала у с. Волока, що біля Вашківців. Тут наступного року Іларій пішов у сільську початкову школу, в якій навчався 4 роки. У 1890 р. він переїхав у Чернівці й спочатку навчався в початковій школі, а потім 3 роки – в гімназії. В 1895 р. вступив до учительської семінарії, в якій з вересня 1899 р. українську мову і літературу викладав Осип Маковей. Письменник звернув увагу на здібного юнака, ставився до нього прихильно, допомагав в усьому, спрямовував його думку й душу в національно-патріотичне русло. Сам І. Карбулицький згадував у 1961 р. про це так: «Я був тоді на четвертому році учительського семінару й належав до улюбленців професора Маковея, якого я обоготворював і якому, мимоходом сказавши, маю у високій мірі завдячити, що і я, як умів, трудився й пером». Пізніше Осип Маковей стане хрещеним батьком одного із синів Карбулицького.
Закінчив Іларій семінарію переконаним українським патріотом. 26 серпня 1900 р. його призначають молодшим учителем 3-класної народної школи на села Ревне – Стрілецький Кут із окладом 720 крон у рік.
14-15 (27-28) травня 1901 р. сюди до священика Єротея Федоровича приїжджали Леся Українка та Ольга Кобилянська. Зустріч з двома визначними письменницями України справила на нього велике враження. Згодом він викладає його у своїх спогадах, які сьогодні являють неабияку мемуарну й наукову цінність.
26 серпня 1902 р. Іларій Карбулицький одержав дозвіл крайової шкільної ради на одруження з учителькою Отелією Іллівною Прокопович із Мамаївців, яке відбулося 26 жовтня. В зв’язку з одруженням 24 січня 1903 року його переводять у Старі Мамаївці на постійну посаду вчителя 4-класної народної школи.
Працюючи тут, він займається вивченням історії шкільної справи на Буковині і в 1905 р. видає у Вашківцях книгу «Розвій народного шкільництва на Буковині». Окремими розділами ця книга публікувалася також в учительському журналі «Промінь», що видавався за редакцією Івана Герасимовича та Іларія Карбулицького у Вашківцях в 1904-1909 рр. Шкільна тема впродовж усього життя не випадала з поля його зору.
У 1906-1935 рр. Іларій Карбулицький працює в школі с. Верхні Станівці, спочатку учителем, а з 1923 р. – директором.
Найвизначнішим доробком Карбулицького є його дослідження «Розвій народного шкільництва на Буковині». Ця 149-сторінкова книжечка, за нинішніми масштабами, відповідає кандидатській дисертації, а за періодом охоплення теми, за глибиною висвітлення – докторській. Зважмо, що написав він це дослідження, будучи учителем сільської початкової школи, маючи в той час 23-25 років.
У книжці розглядався період з 1774 по 1905 р. – отже, розвиток шкільництва за 231 рік. Це титанічна робота. І зроблена вона з великою сумлінністю, з використанням багатого фактичного матеріалу. Тут знаходимо імена «хрещених батьків» перших шкіл, характеристику цих шкіл, імена перших учителів, появу перших австрійських законів про зародження й розвиток гімназій, чоловічих і жіночих семінарій, що і якою мовою в них викладалося. Тут же читаємо про шкільні підручники, їхніх авторів, про запровадження фонетичного правопису. Не обминув автор матеріального та майнового становища учителів, учительських товариств і часописів. Є тут і розділ «Дещо із шкільної статистики». В ньому знаходимо прізвища крайових і повітових інспекторів від 1869 до 1906 року, перелік шкіл із зазначенням року їх заснування по всіх буковинських повітах, починаючи з 1777-го і закінчуючи 1905-м роком.
Книжка містить цікаві таблиці про число публічних і приватних народних шкіл на Буковині в 1904-1905 навчальному році із зазначенням мов викладання. Читачам буде цікаво дізнатись, що публічних шкіл було 399 з 1419-ма класами. З них окремо хлопчачих і дівчачих – по 16, змішаних – 367. Руською, тобто українською мовою навчання велося в 153-х школах, румунською – в 131-й, німецькою – в 51-й школі. Були школи, у яких навчання велося на двох-трьох мовах. У цьому ж навчальному році на Буковині працювало й 8 приватних шкіл.
У книжці є таблиці про загальну кількість дітей шкільного віку і кількість тих, які відвідували школи. Наприклад, у 1904-1905 навчальному році до публічних шкіл мало ходити 104377 хлопчиків і дівчаток, а ходило тільки 85536. 2536 дітей навчалося в приватних школах. Отже, 88072 (84,4%) дітей з 104377 мали можливість навчатися.
Таблиця 6 показує, що в тому ж році в школах працювали 1483 учителі. Сьома таблиця засвідчує зростання шкіл на Буковині від 2-х у 1774 р. до 323-х у 1905 р.
Дослідження І. Карбулицького «Розвій народного шкільництва на Буковині» є унікальним, надзвичайно цінним джерелом з історії освіти краю, яке нині, після стількох років забуття й заборони, повернуто народові.
Ця книга – перший, визначальний крок у науковій діяльності народного вчителя, який увічнив його ім’я в історії рідного краю. Але й до її виходу Іларія Карбулицького знали серед учительства як публіциста й письменника. У 1900 р. в газеті «Буковина» опубліковано його роздуми про учительську працю й побут «З дневника молодого вчителя», а в «Руській раді» – оповідання «Ворожка».
У 1902-1908 рр. у Чернівцях виходила «Крейцарова бібліотека», яку видавала філія «Руської школи». Спочатку її редагував І. Карбулицький, пізніше Іван Синюк, Ілля Іллюк та Дарій Пігуляк. Певний час І. Карбулицький редагував також «Бібліотеку Вільної організації українського учительства на Буковині».
У 1903 р. у «Крейцаровій бібліотеці» Іларій Карбулицький опублікував оповідання для дітей «Сліпий Юра», «Циган у школі», в 1904 р. – «Качка з однією ніжкою».
Разом з Іваном Герасимовичем він починає видавати в 1904 р. журнал «Промінь» – суспільно-науковий орган українського вчительства в Галичині й на Буковині. Коли в 1909 р. «Промінь» перестав виходити, Іларій Карбулицький спільно з Омеляном Іваницьким почали видавати двотижневик «Каменярі» – орган Вільної організації українського учительства на Буковині. Він виходив з деякими перервами з 1910 по 1912 р. Стояв в опозиції до влади, за що часто піддавався репресіям, аж поки зовсім не був заборонений у 1922 р.
Коли почалася Перша світова війна, Іларія призвали в австрійську армію. Йому було присвоєно звання унтер-офіцера. Служив у війську сумлінно, за що мав навіть нагороди. Після закінчення війни повернувся у Верхні Станівці й продовжував працювати директором школи, яка з 1933 р. стала семирічною.
Враження від Першої світової війни залишилися найжахливіші. Він не міг їх спокійно носити у своїй душі і в 1928 р. в чернівецькій газеті «Аllgеmeine Zeitung» опублікував серію статей, які потім вийшли окремою книжкою «Dіе Неnкегеіеп іп dег Викоwіnа» («Страти на Буковині»), в яких розповів про жорстокі несправедливі розправи австрійських військових і жандармів над жителями Буковини.
Карбулицький уважно стежив за політичним, економічним і соціальним становищем буковинських українців. Не проходив повз проявів жорстокості з боку румунської влади та її охоронців-жандармів. 20 листопада 1932 р. в журналі «Самостійна думка» він публікує статтю під нейтральним заголовком «Барбівці на Буковині», в якій розповів про те, як два дежу п’яних румунських жандарми стріляли в цім селі в жінок та дітей, «ламали на них свої гвери», але ніхто із присутніх чоловіків і парубків не заступився, ніхто не закликав жандармів до порядку.
Висока громадянська позиція Іларія Карбулицького була широко відома на Буковині. В 1933 р. він очолював український громадський комітет, який займався збиранням матеріальної і грошової допомоги для голодуючих на радянській Україні.
На посаді директора школи у Верхніх Станівцях Карбулицький працював аж до виходу на пенсію в 1935 р. Цього ж року він переїжджає в Чернівці і поринає у громадсько-політичну роботу, яка пізніше стане причиною його нещасть.
Чернівці в той час потребували освічених, авторитетних українських політичних діячів. Центром, навколо якого гуртувалася інтелігенція, був Український Народний Дім. Карбулицький бере участь в його діяльності. Восени 1936 р. його обирають заступником голови УНД і доручають організаційно-контрольну роботу. Українським Народним Домом керувала президія в складі чотирьох чоловік: Теофіла Бриндзана – голови, Іларія Карбулицького – заступника, Миколи Тараса – керівника відділу і Антона Завади – електромеханіка.
В цей же час (1936 р.) Карбулицький стає членом співацько-драматичного товариства «Буковинський Кобзар», входить до складу театральної управи, пише для нього драму на 4 дії «Зрадник».
Як політичного діяча Карбулицького майже не знаємо. Однак це не завадило органам НКВС саме за перебування в УНП в 1936-1938 рр. приписати його до ОУН, заарештувати й засудити на 8 років виправно-трудових таборів. Але це буде потім. А поки що він працює в Українському Народному Домі, в драматичній секції товариства «Буковинський Кобзар».
Прихід на Буковину 28 червня 1940 р. Червоної Армії багато буковинців зустрічали з великою радістю й надією. Цей день став новим етапом і в житті Іларія Карбулицького. В його душі теж спалахнула надія, що нарешті до українців прийшла жадана воля, закінчилися роки іноземної окупації Буковини.
Перший період радянської влади на Буковині – 28 червня 1940 р. – 5 липня 1941 р. – Іларій Карбулицький пережив благополучно.
Після 30 березня 1944 р. в Чернівцях, як і по всій очищеній від німецько-румунських окупантів Буковині, знову почалися арешти членів ОУН й просто українських інтелігентів, яких навмисне чи ненавмисне зарахували до ОУН. Так, 8 січня 1945 р. начальник Чернівецького обласного управління НКДБ полковник решетов затвердив постанову на арешт Іларія Карбулицького, звинувачуваного в злочинах, передбачених статями 54-І «а» та 54-ІІ Кримінального кодексу УРСР. 11 січня його арештували, хоча ордер на арешт № 435 підписаний був тільки 10 червня 1945 р. Отже, до цього часу його тримали під охороною всупереч закону. В’язень не знав, що органи НКДБ не бачили різниці між ОУН і УНП. Для них всі були націоналістами, антирадянцями, які підлягали ізоляції.
В обвинувальному висновку, підписаному всіма відповідальними за цю справу особами, пропонувалося засудити Карбулицького Іларія Івановича за згаданими вище статтями до 10 років виправно-трудових таборів з конфіскацією належного йому майна. Особлива нарада при міністрові внутрішніх справ СРСР, розглядаючи справу І. І. Карбулицького 27 березня 1945 р., проявила меншу жорстокість. Зменшила кару до 8 років виправно-трудових таборів.
Тільки 16 березня 1954 р. його у віці 74 років випустили на волю, розбитого, зламаного духовно й фізично, пограбованого матеріально.
Повернувшись з ув’язнення в Чернівці, Іларій Карбулицький жив по вулиці Лук’яна Кобилиці, 20. Жив з дружиною, яка була на рік старша від нього. Троє дітей – Роман, Володимир, який до війни працював лаборантом в університеті, і дочка Люба розбрелися по світу. Любов померла, Володимир разом з дружиною Ольгою із роду Кміцикевичів загинув 13 лютого 1944 р. в Дрездені, в Німеччині, від англійських чи американських бомб. Роман жив у Румунії. Доглядати за старими, хворими батьками не було кому. Матеріальні нестатки робили життя нестерпним. Карбулицький пробує відновити своє шановане загалом ім’я в пресі. 29 березня 1958 р. пише спогади про перебування Лесі Українки на Буковині в 1901 р., а в 1961 р. – спогад про Ольгу Кобилянську «Вірна дочка України» та «На буковинській землі» – про Миколу Лисенка. Але побачити їх опублікованими йому не довелося. В скороченому варіанті спогади про Лесю Українку з’явилися в газеті «Радянська Буковина» через 26 днів після його смерті – 25 лютого 1961 р. А повністю – в збірнику «Спогади про Лесю Українку», який вийшов двома виданнями в 1963 та 1971 роках.
Вкрай виснажений фізично і морально, 19 січня 1961 р., за 11 днів до своєї смерті, він пише останню скаргу на ім’я прокурора військ МВС у Чернівцях. У ній знову пробує переконати радянських правоохоронців, що членом УНП він був до встановлення радянської влади на Буковині і тому не може підлягати за це радянському судові, що ні в якій антирадянській організації участі не брав, що до ОУН ніколи не належав і взагалі не знав, що така партія чи організація існує на Буковині. І тільки 12 квітня 1990 р. на клопотання голови товариства «Оберіг», члена Спілки письменників України Миколи Бучка і його заступниці Марини Комолової (Романець) обласний суд під головуванням П. І. Свинарчука розглянув протест тодішнього прокурора Чернівецької області В. М. Купцова відносно справи Іларія Карбулицького. Постанова Особливої наради при МВС СРСР № 13-а від 27 березня 1947 р. була скасована, справа судочинством припинена за відсутності в його діях складу злочину. Іларій Карбулицький був реабілітований.
Справедливість була відновлена після того, як Іларій Іванович Карбулицький, не витримавши чиновницьких знущань і закостенілої байдужості, уже 29 років спав вічним сном. Помер він у Чернівцях 30 січня 1961 р.
Карбулицький Володимир Іванович (1884-1908 рр.) – поет, перекладач, журналіст
Народився 27 січня 1884 року в с. Горішні Шерівці в сім’ї лісника. Спочатку навчається в сільській однокласній школі, потім продовжує навчання у Чернівецькій гімназії.
У 1904 р. вступає на теологічний факультет Чернівецького університету, де захопився українською і російською мовами, які вивчив досконало. Перекладає українською мовою твори відомих російських письменників І. Тургенєва, А. Чехова, М. Салтикова-Щедріна, М. Горького та інших.
Після закінчення університету працює в редакції газети «Буковина», де друкує свої перші поетичні твори під псевдонімом Володимир Іванів. Йому належать низка ліричних віршів і кілька оповідань на морально-психологічні теми, які позитивно оцінив І. Франко.
У 1906 р. в Чернівцях вийшов літературний альманах «На шляху», де було вміщено 18 поезій В. Карбулицького. У ньому ж надруковано оповідання «Немічні», чудова казка «Скрипка».
16 вересня 1908 року, у віці 24 років, Володимир Карбулицький помер.
Квітковський Денис (1909-1979 рр.) – журналіст, політик, буковинознавець
Народився 22 травня 1909 року в с. Горішні Шерівці. Закінчив народну школу у рідному селі, у 1929 р. – Чернівецьку гімназію. Юридичний факультет закінчив у Чернівецькому університеті й відразу відкрив власну адвокатську канцелярію. У 1940 році переїжджає до Бухареста, де захищає докторську працю.
Як член Буковинської крайової екзекутиви ОУН Д. Квітковський спеціалізувався на ідеологічно-пропагандистській роботі і відповідав за видавничо-інформативний сектор. З 1931 р. він – співробітник журналу-місячника «Самостійна думка», а в 1934-1937 роках – головний редактор тижневика «Самостійність», що видавався в Чернівцях.
З 1941 року був співредактором «Українського вісника» – органу Українського національного об’єднання, деопублікував статті «Націоналізм», «Маса і провід», «Орієнтація».
У 1943 році у справах ОУН він прибуває до Львова, де його заарештовує гестапо і кидає у тюрму. Тут Квітковський пробув до жовтня 1944 року.
Далі еміграція у Мюнхен, у 1949 році переїжджає у США (Детройт), де проживає до кінця своїх днів. Д. Квітковський велике значення приділяв журналістиці. Його науково-дослідницька діяльність позначена багатьма розвідками до збірника «Буковина: її минуле і сучасне» (1956).
ЖЕРТОВНІСТЬ В ІМ’Я УКРАЇНИ
Життя «Юрася» – Костянтина Майданського промайнуло як спалах яскравої зірки. Він всього себе без останку віддав служінню українському народові, до останнього подиху боровся за волю України. За Україну пожертвував життям.
Окупантів, як румунських, так і радянських, люто ненавидів і робив усе від нього залежне, щоб вигнати їх з рідної землі. На шлях боротьби став рано, ще в юнацькому віці, вступивши без вагань в ОУН. Розумний і енергійний, дуже швидко завоював повагу серед однодумців. Важких завдань для нього не існувало. Кость був відважною і надійною людиною, мудрим і розсудливим не по роках. З честю виходив з найскладніших ситуацій, ніколи не жертвував марно життям своїх бійців.
У 1943 році румунська сигуранца зуміла його вислідити і заарештувати. В тюрмі зазнав неймовірних тортур, але не зламався, нікого не видав. Засудили на 5 років, які відсиджував у Бухарестській тюрмі. З приходом Червоної Армії у 1944 році звільнився. Відразу пішов у підпілля, щоб не бути заарештованим НКВС. Проявляє організаторські здібності і формує боївку для боротьби з радянськими опричниками. По всіх селах (Добринівці, Васловівці, Юрківці, Топорівці, Мамаївці, рогізна) у «Юрася» було налагоджено чіткі явочні квартири та зв’язки. Зв’язковими у нього були «Лілея» – Андрійчук Євгенія, «Катря» і «Чайка» – Стефа Маковська із Шубранця та двоюрідна сестра Анна Король. У 1944 році боївка «Юрася» почувалася господарем Садгірського (тепер Заставнівського), Новоселицького і навіть Хотинського районів.
«Юрась» тісно контактував з надрайоновою «Лесею» – Луник Марією, із «Назаром» – Миколою Козубом із Топорівців, «Одаркою» – Стефанією Понич із Зеленева, з «Тимошем» – Кантиміром Василем, «Любою» – Шкретою Домкою та «Вишнею» з Шубранця. Село Шубранець, як і Рогізна, стало основним авангардом для боївки «Юрася».
Міцна дружба єднала «Юрася» із надрайонним провідником, сотником «Скригуном» – Северином Іваном з села Горішні Шерівці. Обидва безмежно віддані високій ідеї визволення України і в такому дусі виховували своїх вояків. Ці два командири могли служити еталоном справжнього українського патріота, захисника національних інтересів. Жаль, що «Скригун» так рано пішов з життя – нагла смерть заставила повстанця покинути поле бою.
Боївка, керована «Юрасем», брала активну участь в боях у селах Колінківці, Добринівці, Васловівці, Мамаївці. В останньому Кость загинув смертю хоробрих. Сталося це влітку 1947 року, коли чисельні війська НКВС стали помітно тіснити вже поріділі ряди повстанців. Відомо, що після бою мертве тіло «Юрася» відвезли в Кіцмань. Там його фотографували, а потім закопали в старих окопах на околиці міста. Точне місце захоронення невідоме.
Герої відійшли у вічність, але чи всі вони, полеглі в горнилі визвольних змагань, відомі нам сьогодні? Настав час назвати поіменно всіх тих українських патріотів Буковини, котрі виборювали незалежність України, щоб пам’ять про них не вмерла, а передавалася від роду до роду. Щоб наші внуки і правнуки брали приклад з героїв, які в грізні воєнні роки без вагання поклали своє життя на вівтар матері-України.
Кость Король
СОТЕННИЙ «СКРИГУН»
Іван Северин народився 28 червня 1916 року у с. Горішні Шерівці Заставнівського району у селянській родині. Його батько походив з села Петраші Путильського району. Працелюбна сім’я Северина добре і вміло господарювала. «Івонцьо» від рідного батька, а згодом з історичної літератури багато знав про опришків Олекси Довбуша і Лук’яна Кобилиці, про їхню героїчну боротьбу зі всякими загарбниками і споконвічне прагнення українців до волі й незалежності.
У Горішніх Шерівцях закінчив сільську школу, а далі – навчання у Чернівецькій гімназії. Румунські окупанти вимагали від тих, хто хотів продовжувати навчання, писатися румунами. На це «Івонцьо» категорично не погоджувався. Повернувшись у село, допомагав батькам і сестрам працювати у власному господарстві. Любив малювати і, видно, мав до того природний хист. Навчився фотографувати і робив гарні світлини, наче справжній професіонал.
Сестра Домка згадувала, що брат дуже любив читати «Кобзар» Т. Шевченка, українські газети «Час», «Самостійність», журнал «Самостійна думка» (заснований у Чернівцях Олегом Ольжичем). Вона розповідала:
«Наше село близько до Садгори і Слобідки. Брат мав там, як і всюди, добрих друзів. Відвідував у Чернівцях вистави українського театру і навіть брав участь у концертах. Був добре знайомий і приятелював із Дмитром Звіздою з Дорошівців. Дмитро часто гостював у нас, а Івонцьо в нього. Коли прийшла пора йти служити до війська, люто зненавидів румунів за те, що забороняли розмовляти українською мовою, і сміявся з того, що хочуть нас, українців, перетворити на румунів. Після звільнення з війська далі допомагав батькові у господарстві. Коли почалася війна, румуни українців на фронт не брали, не мали до нас довіри, але копати окопи або виконувати інші важкі роботи брали завжди без кінця-краю. Івонцьо покидає цю рабську працю, а з другим приходом москалів у березні 1944 року переходить на нелегальне становище і вступає в УПА, разом зі своїми побратимами веде нерівну боротьбу з московсько-большевицькими окупантами. Перед відходом продекламував уривок вірша «Большевикам»:
Я віддиху вам не дам, ви, прокляті трути,
За Париж, за Роттердам, за Базар, за Крути!»
Про героїзм сотника УПА «Скригуна» та його друзів у 19-му томі Літопису УПА читаємо: «З дій боїв УПА та боївок у розділі «Буковина в боротьбі» 17 грудня 1944 року в Костинцях окружна боївка під керівництвом «Скригуна» ліквідувала одного винищувача і спалила приміщення сільської ради. 21 грудня 1944 року в с. Кам’янка Глибоцького району ця ж боївка налетіла на штаб винищувачів. Під час перестрілки знищено командира винищувачів і двох яничарів. Здобуто автомат ППШ, два кріси і пістолет ТТ. Після перестрілки спалено сільраду.
8 січня 1945 року в с. Бросківці Сторожинецького району ця ж боївка налетіла на штаб винищувачів. У перестрілці вбито їхнього начальника і 4-х бійців. Здобуто німецький автомат МП і 7 крісів.
11 лютого 1945 року в с. Драчинці Вашковецького району 300 енкаведистських погромників і 30 їх прислужників у ранкові години напали на окружну боївку в складі 24 бойовиків під командуванням «Скригуна». Ця боївка сміливим наскоком розгромила енкаведистську заставу, знищивши десятьох опричників, і відступила на прилісну гору, де зайняла оборону. До полудня енкаведисти кілька разів пробували збити патріотів з гори, але марно. Бій тривав з 8-ї години ранку до 2-ї пополудню.
Ворог втратив понад 76 опричників. Окрім того, було багато поранених. Боївка теж мала втрати. Загинув районний «Самовій» і два стрільці. Розбито гранатою один скоростріл. Загинула кулеметниця Леся – бойова подруга командира боївки. Здобуто автомат ППШ, 9 крісів, 5 гранат і пістолет.
Це тільки три епізоди з бойової діяльності офіцера УПА «Скригуна». Боївка «Скригуна» рейдувала по всій Буковині від Черемошу до Дністра.
Жителька села Юрківці Фрозина Дмитрівна Сорока була очевидцем смерті Северина. Ось що вона розповідає: «Моя молодша сестра Олена була служанкою у Марії Маноліївни Мігайчук, котра мала двоє дітей. Сестра перед Великоднем запросила до себе. Я сиділа у господарки і вишивала сорочку. Заробляла на проживання. До М. М. Мігайчук приїхав тато із її сестрою.
Наступного дня мали орати поле на так званій «Колонії». Надворі уже стемніло. Чоловік виліз на піч і приліг. Раптом почувся стукіт у двері. Господиня відчинила і у хату зайшов середнього зросту чоловік. На ньому була каракулева шапка, блискучі чоботи і кожух. Через плече висів автомат. Глянув на піч і запитав: «Хто це?». Марія Маноліївна відповіла: «Тато, а це сестра». Тоді кивнув головою на мене і запитав: «А це?». Господиня запевнила його, що у хаті усі свої. Він підійшов до мене, погладив лице і промовив: «Яка ти молода. Та гляди мені. Бо…» і показав пальцем, щоб я мовчала. У хаті світила лампа. М. Мігайчук попросила мене піти до другої кімнати і принести щось, аби застелити вікна. Зайшовши до кімнати, я крізь вікно побачила маленькі вогники, що наближалися до хати. Швидко повернулася назад і сказала, що навколо хати хтось є. Іван підвівся на ноги і погасив лампу. Почулися постріли. Відтак крик – щоб здаватися. Северин відчинив вікно до города і почав стріляти. Ми лягли на землю. Він вискочив через вікно. Відстрілюючись, пробіг кілька кроків, зупинився. Потім, накульгуючи, пройшов два-три метри і упав на спину під дерево, що росло за хатою. Ми вибігли до нього. Але нас солдати не допустили. Навпаки, погрожуючи йому, що нас уб’ють, казали здаватися. Почула, як Іван сказав: «Марійко, не підходь до мене. Я стріляю у себе. Не підходь». Вистрелив і замовк.
Манолію Мігайчуку наказали запрягти коні, а нам покласти тіло. Так, уранці фірою ми його привезли у Юрківці. Із канцелярії, куди ми приїхали, винесли стіл. Тіло поклали на нього. Нам сказали лягти на землю спиною, руки підняти вгору. Переступаючи нас, солдати обшукували кишені і питали, хто ще був у хаті. Один із них нахилився наді мною, прошепотів: «Скажи правду, бо загинеш ні за що». Я нічого не говорила. Повернула голову до столу, де бачила, як мертве тіло Северина били і кололи штиками. Відтак нас відпустили, а Івана поклали під паркан, щоб усі дивилися.
Уночі його забрали і поховали на кінському цвинтарі. А коли пройшов час і трохи про це забули, гробар переховав його на людський цвинтар.
Юрківчанин М. Довганюк, який тоді працював на пошті, розповідає: «Його, напівроздягненого й босого, на фірі привезли в Юрківці. Поставили під паркан, підперли з боків – фотографували. Операцією керував начальник Заставнівського відділу НКВС майор Шелідов. Ховали відважного, нескореного командира окружної легендарної боївки «Скригуна» таємно, уночі, щоб ніхто не знав, де спочиває тіло борця за волю України, котрий зі своїми побратимами в бою біля Драчинців повторив подвиг спартанців біля Термопіл».
За матеріалами вчителів історії
Брус Тетяни Семенівни і Бруса Івана Івановича
За матеріалами книги Миколи Черешнюка
«Історія сіл Заставнівщини»