Home / Заставнівський район / Заставна / Традиції Заставна

Традиції Заставна

Локальні особливості  традиційного жіночого

 вбрання Буковинського Поділля (Заставнівщини)  кінця ХІХ –

  середини ХХст.

    Буковинське весілля…Чи є цікавіше і колоритніше  народне обрядове дійство,яке увібрало усю красу і велич цього мальовничого краю і  його людей. Висока духовність  і  багата етнічна культура, народжена  світоглядом буковинців, сформувала звичаї і обряди ,що залишають неповторні враження.

Окрасою  весілля є наречена «молода», вбрання якої  –  справжній витвір мистецтва, наділений великим символічним значенням.

Протягом усього свого розвитку вбрання людини відтворювало еволюцію її  світогляду,  ставлення до  навколишнього світу, звичаїв, обрядів, вірувань.

Досліджуючи одяг, можна  простежити  особливості  духовної і матеріальної  культури нарду. Вбрання буковинців  формувалося у специфічних історичних умовах, тому  простежуємо на ньому відбиток  не тільки  культури цього незвичайного самобутнього регіону, а й деякі елементи культур народів, які у свій час панували на буковинській землі.

У процесі розвитку суспільств зростали потреби людини  змінюватися, а це вимагало  змін і в  одязі. З часом його функції набувають дедалі більшої складності, багатогранності, зберігаючи при цьому оберегову функцію, яка породила і обрядову. Наприкінці ХІХ до середини ХХ ст. вбрання не тільки вдосконалюється, а й набуває певної естетичної довершеності. Особливо це стосується весільного одягу. Обрядове  весільне вбрання стає справжнім мистецькимвитвором. ознакою статусу наречених.

 

Отже, весільне вбрання на Буковині, як і традиційне, пройшло  свій певний етап розвитку, ставши розкішним ансамблем з різновидом елементів та кольорів, їх обрядовою значимістю та високим мистецько-художнім значенням.  Впродовж вікової історії кожна деталь одягу була пов’язана з певною народною  традицією. Вона мала служити одній  високій  меті – захистити  подружжя від лиха та   «поганого ока», забезпечити  щасливе та світле майбутнє.

Розвиток соціально-економічних умов створює нові образи народного вбрання та національний колорит, певні етнічні особливості  зберігаються.

Загалом, буковинський  жіночий костюм значно відрізняється від інших українських строїв  матеріалом, кроєм і прикрасами. Це був особливий  ансамбль,який  тісно об’єднав цілий ряд елементів. Це: сорочка, горботка, баєрок, прикраси,головний убір, мінтян (взимі кожух,кожушина),дармати (черевики) або чоботи.

Має свої особливості і кожен компонент строю. Насамперед сорчка. Аналізуючи період від кінця ХІХ до середини ХХст.,простежуємо колосальні зміни у вишивці – від орнаменту. що поєднував геометричні і рослинні візерунки,виконані гладдю, дрібним хрестиком, занизуванням та  крученим швом чорним і червоним кольорами до розкішного вінка, « цирки», виготовленої вирізуванням мережки у поєднанні з рослинним орнаментом,вишитим шовком, а до середини ХХст.- бісером.

Для заставнівщини  характерні сорочки тунікоподібного крою, іноді з клинами з боків. Такі сорочки носили з напуском, щоб знизу виднівся вишитий поділ. Рукав не збирався в манжети, завжди був прямий, відкритий. Виріз у жіночих сорочках тунікоподібного крою дуже різноманітний з обшивкою. Що стосується способу  розміщення вишивки,то він також має свої особливості.Це суто Заставніські «скісні», «через плечі», «стовпи».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етнічними особливостями характеризується Заставнівський верхній одяг.Це були жіночі кожухи з рукавами і мінтяни ( безрукавки),оздоблені вишивкою і тхорами (хутром з тхора).

 

 

 

 

 

 

 

Характеризуючи  особливості вбрання буковинського Поділля не можна обминути головних уборів жінок і дівчат. Слід зауважити,що система художнього творення та образно-структурного вирішення головних уборів формувалась упродовж віків. Найтісніше поєднаними із духовним світом людини вважались обрядові головні убори, їх виникнення і розвиток пов’язувався з ідеєю посередництва між земним і небесним (поява стрічок).

 

 

 

 

 

 

 

Заставнівський весільний стрій – втілення краси і   народної мудрості.     У ньому втілилася як історична доля народу так і краса цього мальовничого рівнинного куточку Буковини.

 

 

Сьогодні на порозі ХХІ ст., коли українська нація переживає духовне   відродження, українці все більше приділяють увагу давнім традиціям, а національні  елементи з’являються в одязі сучасників. На Буковині ця тенденція простежується все частіше. Слід  зауважити, що весільне обрядове вбрання,завжди було головним атрибутом весілля. Наречена на Буковині до цих пір одягає народний стрій під час певних обрядових дійствах – пошиття вінка,запрошення близьких родичів та вінчальних батьків на весілля.

 

Заставнівська ЗОШ І-ІІІст.