Культура
Серце, уява і розум – ось середовище,
де народжується те, що ми називаємо культуро
Костянтин Паустовський
Довгий час «головним культурним центром» села була церква і школа. При деяких хатах створювались культурні осередки, де збирались люди, читали газети, переказували різного роду новини. Молодь збиралась для того, щоб поспівати пісень, потанцювати, розучити колядки, щедрівки або просто пожартувати. Перший клуб відкрили в післявоєнні роки. При клубі були створені духовий оркестр, хор. Вони складались переважно з працівників освіти, керівників установ. В приміщенні клубу функціонувала бібліотека. В 1969 році була відкрита дитяча бібліотека. Завідуючими бібліотеки були Грозаву Д. Є. та Іліуц В. М. У 1976 році був побудований Будинок культури, який функціонує й по цей час.
У центрі села Чудей у двоповерховому приміщенні розташований Будинок Національних Культур та сільська бібліотека. Ці два заклади стали осередком пропаганди нових звичаїв, традицій та обрядів.
Тут в урочистій обстановці проходять реєстрації шлюбів та проводяться різні тематичні вечори, зустрічі з видатним людьми області та району.
При БНК працюють 12 гуртків художньої самодіяльності: два танцювальних, дві агітбригади, фольклорний, вокальний жіночий, драматичний, вокально-інструментальний ансамбль, оркестр народних інструментів, вокально-обрядова група, сольний та гурток художнього читця.
У Будинку Культури в 1988 році на другому поверсі був створений краєзнавчий музей. Тут же у 1976 році відкрито і працює сільська бібліотека, книжковий фонд якої постійно зростає (у 2009 році складав 24 000 екземплярів). Уміло спрямовує діяльність бібліотеки в усіх напрямках її роботи завідуюча Людмила Василівна Мікайлу.
При бібліотеці працюють клуби за інтересами «Надія» (з людьми похилого віку поводяться різноманітні масові заходи) та «Краєзнавець» (для школярів).
Працівники бібліотеки працюють в тісному зв’язку із школами: проводяться виховні заходи до різних знаменних і пам’ятних дат. Також приймають активну участь у Всеукраїнських обласних, районних конкурсах, займають призові місця. Неодноразово нагороджувались Грамотами, Дипломами, грошовими преміями, цінними подарунками, призами.
Бібліотекарі продовжують постійно вести комплексну пропаганду літератури у всіх напрямках ідейного, трудового, морального, естетичного виховання підростаючого покоління та дорослих читачів.
У 1978 році приміщення старого клубу було переобладнано для музичних класів, тоді і була відкрита Чудейська дитяча музична школа, директором якої працював Когут Йосип Йосифович. Красноїльський філіал Сторожинецької музичної школи автоматично перейшов до Чудейської музичної школи.
На той час більшість викладачів школи були місцеві, які закінчили Красноїльський філіал, а згодом здобули середньо-спеціальну освіту і працювали в школі.
Директорами Чудейської музичної школи працювали Когут Й.Й., Ткачук Г.М., Скіпор С.В., Мітрик Д.В., Парайко М.Г., Пержу А.В. З серпня 2009 року школою керує Пожога А.Д. – професійний акордеоніст, випускник Чернівецького училища мистецтв імені С.Воробкевича. Коли відкрили заклад, в школі навчався 101 учень, працювали досвідчені викладачі: Когут Й.Й., Петровський І.Г., Мітрик Д.В., Герман П.Ш., Ткачук Г.М., Парайко М.Г.
За період існування музичну школу закінчили 460 випускників, з числа яких здобули вищу та середньо-спеціальну освіту: Лук’ян Р.К., Пожога А.Д. – лауреат міжнародних конкурсів (акордеон), Когут Д.Й. – Бухарестська консерваторія (скрипка), Веля Д.І. – Кишинівська консерваторія, Веля А.М. – Бухарестська консерваторія.
При школі в свій час був створений оркестр народних інструментів, в якому брали участь учні та викладачі школи і часто виступали перед жителями села, на районній та обласній сценах, а також виїздили з концертами за межі України – Румунію, Польщу, Чехословаччину, де займали призові місця.
В цей час педагогічний колектив школи знаходиться на стадії творчого підйому та педагогічного вдосконалення, що забезпечить успіх професійного навчання учнів.
Очільники області та району взяли участь у відкритті додаткових груп дошкільного навчального закладу «Веселка», яке відбулося 17 жовтня в селі Чудей.
На урочистостях були присутні: перший заступник голови обласної державної адміністрації Іван Рибак, голова районної державної адміністрації Ярослав Бартош, голова районної ради Катерина Гуцуляк, в.о. заступника голови облдержадміністрації, директор Департаменту соціального захисту населення Олена Верига, начальник управління освіти, сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації Андрій Гакман, голова Чудейської сільської ради Мануела Долінська, депутати районної ради, місцева громада.
Це вже четвертий об’єкт, відкритий в районі впродовж останніх двох місяців, на черзі відкриття груп в Старожадівському НВК. Загалом в Кам’янському, Великокучурівському та Чудейському ДНЗ, Костинецькому та Старожадівському НВК буде створено біля 340 дитячих місць.
Під час заходу виступив голова райдержадміністрації Ярослав Бартош, який привітав громаду з святом та наголосив, що відкриття ДНЗ це надзвичайно важлива подія не тільки для села, але й для району та області.
«Сьогодні в нелегкий час, Бог дав нам сил, мудрості і терпіння, і всі ми спільними зусиллями забезпечили можливість нашим дітям виховуватися та навчатися в комфортних і сучасних приміщеннях. Коли є злагоджена команда та мета – можна зробити все», – зазначив Ярослав Бартош та подякував очільникам області за підтримку та допомогу.
Відтак до громади звернулася голова районної ради Катерина Гуцуляк, яка зазначила, що сьогоднішнє святкове дійство буде вписано в історію славного села Чудей. Адже завдяки злагодженій роботі сільського голови, батьків та будівельників, які доклали максимум зусиль, громада має чудовий садок. Побажала присутнім миру, наснаги й добра. Від того, як ми будемо виховувати молоде покоління, буде залежати доля українськогосуспільства в майбутньому.
З привітаннями та найкращими побажаннями до присутніх звернулися перший заступник голови обласної державної адміністрації Іван Рибак, в.о. заступника голови облдержадміністрації, директор Департаменту соціального захисту населення Олена Верига, голова сільської ради Мануела Долінська.Очільники району вручили спільні грамоти районної державної адміністрації та районної ради всім, хто долучився до відкриття додаткових груп садка. До уваги присутніх було представлено виступи художньої самодіяльності дошкільнят.
Наприкінці урочистостей гості свята перерізали символічну стрічку та спільно з дітьми, батьками і вихователями оглянули просторі приміщення закладу «Веселка».
27 вересня – День туризму
Шановні друзі! Природне прагнення людей до пізнання світу сприяло становленню однієї з найбільш гуманних, ефективних і найменш витратних галузей – туристичної.
І саме в цей день – День туризму – ми пропонуємо всім туристам пройтися селом Чудей і відвідати гарну місцевість, подивитися на нарний краєвид села.
Туризм, як вид активного відпочинку, є високорентабельною галуззю економіки, дієвим фактором інтеграції нашої країни у європейську і світову спільноту, має великі пізнавально-виховні можливості для формування гармонійно розвиненого громадянина своєї країни.
У Всесвітній день туризму бажаємо всім працівникам туристичних підприємств, туристам зі стажем і початківцям міцного здоров’я, добра, щастя та успішного втілення в життя всіх планів і задумів!