Home / Сторожинецький район / Зруб-Комарівський / Освіта Зруб-Комарівський

Освіта Зруб-Комарівський

“ Школа – це місце, де кожний крок життя взаємовідносин вихованців і вчителів сповнений глибокого морального смислу, де кожна маленька людина кожну мить свого буття перебуває під впливом яскравого світла правди, прагне до правди, бореться за утвердження правди ”
В.О.Сухомлинський.

Колектив закладу, який очолює  директор школи Нікіфоряк О.С., дружній, згуртований, працьовитий, творчий, відданий своїй справі. Учителі засівають невинні дитячі душі зерном мудрості, доброти, милосердя, вчать жити, дарують дітям добро, любов, з повагою ставляться до кожної дитини, її уподобань.

Кількісний та якісний склад педпрацівників:
У школі працюють 26 учителів:
– сумісники – 2 учителів – 7,6%;
– до 5 років – 5 учителів – 20,1%;
– до 10 років – 6 учителів – 23,4%;
– до 20 років – 7 учителів – 26,2%;
– більше 20 років – 8 учителів – 30,3 %.
Середній вік становить 35 років.
Педагогічні звання:
– «Вчитель-методист» – 2 учителів;
– «Старший вчитель» – 3 учителів;
– «Відмінник освіти України» – 4 учителів;
– Лауреат премії імені О.Поповича – 1 учитель;
– Почесна відзнака МОН України – 1 учитель;
– Почесна грамота МОН України – 8 учителів;
– Почесна грамота Головного управління – 11 учителів;
– Заслужений працівник освіти України – 1 учитель.
Освітній рівень:
– Вища освіта – 19 учителів – 72,3%;
– С/спеціальна – 5 учителів – 20,1%;
– Бакалавр – 1 учитель – 3,8%;
– Середня – 1 учитель – 3,8%.
За кваліфікацією:
– Вища катогорія – 5 учителів – 20,1%;
– І категорія – 4 учителів – 15,2%;
– ІІ категорія – 6 учителів – 23,9%;
– Спеціаліст – 11 учителів – 40,8%.

Першовересневий ранок 1989 року покликав до школи дітей, вчителів, батьків.
Настрій всіх був піднесений, адже для учнів гостинно відкрились двері двоповерхової школи і їм вручили символічний ключ до храму мудрості й науки.

Цей навчальний заклад будували господарським способом під керівництвам директора школи Побіжана Петра Михайловича
та голови сільського господарства Настасійчука Дмитра Івановича.
Добре потрудились ланки колгоспної бригади В.І.Косована, І.М. Побіжана, бригади штукатурів та столярів.


Сонячно і радісно на душі присутніх, це свято запам’яталося надовго.
Випускники ДНЗ “Казка”, майбутні першокласники щорічно першого вересня вступають у шкільне життя. У стінах школи пройде їх золоте дитинство, наступить юність, будуть їх навчати невтомні трудівники і терпеливі наставники Зруб-Комарівської ЗОШ І-ІІ ступенів.

Основне покликання педагогів школи – навчати і виховувати дітей. Зруб-Комарівський заклад пишається тими, хто займає призові місця в науково-практичних конференціях, конкурсах, форумах, змаганнях. Відрадно, що учні увійшли до збірки “Юні таланти Сторожинеччини”. Учні беруть участь в учнівському форумі “До оберегів відродження”.

У районному конкурсі “На кращу правовиховну роботу” школа два роки поспіль займає третє місце. Це заслуга організатора позакласної роботи Гакман Г.М.

Українознавство – ось порятунок у вихованні учнів, ефективні ліки для наших байдужих душ, бо народне – це завжди правдиве, істинне, вічне, сучасне. Робота педколективу спрямована на виховний досвід народу, на ті духовні корені, з яких ростемо. Під керівництвом вчителів-філологів Побіжан Н.П., Ксьонзик Н.М., Сумарюк З.В, вчителя історії Берчук Т.Г. учні школи збирають фольклор, ознайомлюються із особливостями культури й побуту земляків, історією заселення даної місцевості, господарською діяльністю в минулому і в сучасний період, формами проведення дозвілля. Юні дослідники не в одну хату завітали, щоб прабатьки пригадали, як відпочивали, які пісні співали, на яких інструментах грали, чим поле орали, на чому рушники вишивали. На основі зібраних матеріалів у школі відкрито музей народної творчості.

Українська мова – прекрасна, барвиста, мелодійна, як пісня солов΄їна. Ми, українці, є носіями української мови, всього того багатства, яке дісталося нам від минулих поколінь. Вчителі початкових класів, філологи, історики не шкодують часу і зусиль для вивчення рідної мови. Вчать берегти цей неоціненний дар, примножувати його і не забувати, щиро любити.
Школа – це навчально-виховний заклад, який виховує дітей за допомогою книги, тому  у школі є бібліотека. Бібліотекар Кричуняк А.К. популяризує бібліотечно-біографічні знання серед учнів, виховує любов до книги, проводить бесіди, організовує різні тематичні виставки, конференції, літературні вечори.
Технічна реформа суспільства іде надто швидко. Наша школа теж реформується, у 2008 році обладнано сучасний комп΄ютерний клас. Використовуючи навчальні комп΄ютерні програми, вчитель інформатики Ксьонзик Н.К. оптимізує процес навчання і виховання, розвиває інтелектуальні творчі здібності, формує акуратність і точність школярів.
Зміни в суспільстві настільки блискавичні, що в них нерідко тяжко зорієнтуватися. Тому проводимо важливі уроки «живої історії» – зустрічі з людьми, за плечима яких великий життєвий шлях. Кушнір Л.С. – перша бібліотекар села, Сумарюк В.О. – ветеран війни, Сумарюк І.М. ветеран війни, перший бригадир села розповідають учням про голодомор, війну з фашизмом, неймовірно тяжкі будні відбудови після війни. Вчать рости справжніми патріотами, ніколи не забувати попередніх поколінь.
Особливе місце в нашому навчальному закладі відводиться роботі з екологічно-натуралістичного, краєзнавчого, оздоровчого напрямків. Члени гуртка “Юні екологи” заклали екологічну стежину довжиною 2,5 кілометри, на якій діють екологічні патрулі: “Флора”, “Фауна”, “Зелений патруль”, “Голубий патруль”.

Гуртківці під керівництвом вчителя біології Доскалюк Т.І. організовують озеленення школи, розробляють проекти з творчими групами батьків та вчителів.

Весною оживає не тільки природа, але і птахи зустрічають весну багатоголосим дзвінким щебетанням. Щовесни проводиться акція зустрічі птахів «Краща шпаківня», а з настанням холодів – «Годівничка».

Учні і батьки з великим задоволенням на практиці показують свої вміння, дизайнерські фантазії: майструють шпаківні, годівнички, розвішують їх. Найкращу годівничку змайстрував батько двох учениць – Щербатий Сергій. Сюди навідується різне птаство. Приємно всім дивитися на справжній пташиний бенкет.

У Зруб-Комарівській школі панують людські гуманні відносини між вчителями та учнями. У цій великій та складній роботі добрі союзники – батьки. Вони не лише допомагають, а й беруть активну участь у вихованні та навчанні дітей.

Кожна дитина по-своєму неповторна. Вона приходять у цей світ, щоб творити своє життя, знайти себе: хтось здатний до музики, образотворчого мистецтва, художньої праці, хтось до математики, хтось пише вірші, оповідання. Скільки дітей – стільки здібностей, які залежать від психолого – фізіологічних особливостей людини, соціального оточення, сім’ї та школи. Кожна дитина – талант, але якщо для неї не створити спеціальних умов, обдарованість її здебільшого втрачається.
Тому головною метою діяльності педагогічного колективу є створення найсприятливіших умов для забезпечення високої якості навчання і виховання, а також реалізація таких напрямів:
•    забезпечення умов для всебічного розвитку творчої особистості з урахуванням індивідуальних здібностей та обдарувань;
•    розвиток професійної компетентності педагогічних працівників з питань організації роботи з обдарованими учнями;
•    підготовка вчителя до впровадження сучасних освітніх та інформаційних технологій у навчально-виховний процес;
•    розвиток творчих здібностей школярів, їхньої активності під час олімпіад, конкурсів, спортивних змагань.
Сучасний учень нашої школи – це розвинена, нестандартна особистість, вимоглива до свого наставника. Саме він спонукає вчителя до творчої педагогічної діяльності. Бо ж виховати творчого учня може лише творчий учитель, який сам є особистістю.
Важливу роль у цьому відіграє системна, цілеспрямована методична робота, використання її нетрадиційних форм і прийомів. Науково-методична рада розробила структуру організації науково-методичної роботи в закладі.

Структура науково-методичної роботи

Для цього ми використовуємо різні форми роботи: засідання методичної ради, предметних МО, розгляд матеріалів на педагогічній раді, робота творчих груп, атестація вчителів, робота з молодими вчителями, висвітлювання творчих напрацювань і знахідок на шпальтах преси. І все це гарантує підвищення рівня професійної підготовки педагогів, стимулює їх до пошуку нових методів навчання й виховання обдарованої особистості.
У школі є програма роботи з талановитими та обдарованими учнями на 2007-2012 роки; основним завданням якої є:
    виявлення та цілеспрямований добір обдарованих учнів;
    розробка й впровадження прогресивних технологій навчання;
    створення умов для реалізації можливостей обдарованих учнів;
    виховання всебічно обдарованої особистості;
    створення системи роботи з обдарованими учнями.
Також  у школі розроблено структуру роботи з обдарованими учнями

Система роботи з розвитку обдарованості передбачає роботу педколективу, з учнями та їхніми батьками. У роботі з учителями особливу увагу слід приділити теоретичним основам з учнями: діагностування обдарованості, організації семінарів педагогічних рад, нестандартних уроків. Для поліпшення компетентності педагогів у питанні обдарованої дитини за останні роки було організовано такі педради:
    “Проблеми формування мотивації навчальної діяльності школярів за сучасних умов”;
    “Управління учнівською творчістю як педагогічний процес, що коригує розвиток творчих здібностей учнів”;
    “Плекаймо обдарованість”;
    “Творчий портрет вчителя”.
Роботу з обдарованими дітьми в школі організовано за певною системою.

Обдарована дитина – дуже цінна, але й досить тендітна частина нашого суспільства й у своєму розвитку можуть наражатися на особливий ризик. Тому розвиток і виховання обдарованих дітей – завдання, що потребує узгоджених дій багатьох фахівців: директора, заступника, психолога, учителів, батьків. Першочергове значення їх виявити обдарованих дітей, допомогти їм не загубитися в «сірій масі» учнів.
Обдарована дитина – унікальне явище в суспільному середовищі. Вона завжди проявляє себе в неординарному мисленні, має свою думку, чинить опір шаблону. Дотепна, оригінальна, імпульсивна, поривчаста. У неї широке коло уподобань, інтересів. Наділена філософським мисленням, пошуком нового, цікавого. Їй притаманні завзяття й наполегливість, вона не відступає перед труднощами.
Обдаровані діти дуже різні, не схожі одне на одного. Та обдаровану дитину не можна не помітити, вона завжди привертає увагу, відрізняється від інших своїми особливими нахилами і можливостями в будь-якому полі діяльності.
Проте відомо, що людина не народжується з готовими здібностями. Природженими є лише задатки, тобто анатомо-фізіологічні передумови для розвитку здібностей. На основі задатків під впливом і вихованням, в процесі взаємодії людини з навколишнім світом розвиваються її загальні чи спеціальні здібності. Як же працювати з дітьми, які мають високий рівень здібностей, у звичайній середній школі? Адже надзвичайні здібності дитини можуть бути ознакою таланту., а талант – це духовне багатство суспільства, яке не можна втратити.
Практика свідчить: ті труднощі з якими можуть зіткнутися обдаровані діти в школі, найчастіше не піддаються окремій корекції, потребують перегляду всієї системи навчально-виховного процесу. Якщо діти з випередженням розвитку залишаються серед своїх однокласників, їм нічого робити на уроках, оскільки для них не вистачає  розумового чи фізичного навантаження, необхідного для розвитку, навчання дається їм надто легко.
Дирекція та педагогічний колектив школи усвідомлюють велику відповідальність у роботі з обдарованою дитиною. З цією метою в школі кожен рік з варіативної складової виділяється до 20 годин для роботи з цією категорією дітей. Відома істина: «Вогнище розпалює вогнище, особистість виховує особистість».
У школі є багато вчителів, які весь час перебувають у творчому горінні, у пошуку нових форм і методів навчальної діяльності. Видатний педагог Василь Сухомлинський стверджував: «У кожній дитині дрімають задатки будь-яких здібностей. Ці здібності як порох: щоб їх запалити, необхідна іскра».
Робота з обдарованими дітьми вимагає належної, змістовної наповненості занять, зорієнтованості та новизну інформації, різноманітні види пошукової аналітичної, розвиваючої, творчої діяльності. Вона під силу висококваліфікованим, небайдужим до свого предмета вчителя.
Формами роботи можуть бути групові та індивідуальні заняття на уроках та в позаурочний час, факультативи. Зміст навчальної інформації має доповнюватись науковими відомостями, які можуть одержати в процесі виконання додаткових завдань у той же час, що й інші учні,але за рахунок вищого темпу обробки навчальної інформації.
Серед методів навчання обдарованих учнів мають переважати –  самостійна робота, пошукові та дослідницькі підходи до засвоєння знань, умінь і навичок. Контроль за їх навчанням повинен стимулювати поглиблене вивчення, систематизацію, класифікацію навчального матеріалу, перенесення знань у нові ситуації, розвиток творчих елементів у їх навчанні. Домашні завдання повинні мати творчий, диференційований характер.
Вище перелічені аспекти,які мають бути органічно вплетеними в уроці, доповнюють системою позакласної та позашкільної роботи, виконання учнем  навчальних завдань; заняття в наукових товариствах; відвідування гуртків; участь у спортивних змаганнях; оглядах-конкурсах художньої та технічної творчості; зустрічі з науковцями, видатними людьми.
Індивідуальні форми позакласної роботи передбачають виконання різноманітних завдань, участь в очних та заочних олімпіадах, конкурсах, спортивних змаганнях.
Вчителі повинні послідовно стежити за розвитком інтересів і нахилів учнів, допомагати їм в обранні профілю позашкільних занять.
У зарубіжній школі найчастіше використовують такі форми навчання обдарованих дітей: прискорене навчання; збагачене навчання; розподіл за потоками; сетами, бендами; створення спеціальних класів і спеціальних шкіл для обдарованих дітей.
Прискорене навчання враховує здатність обдарованих дітей швидко засвоювати навчальний матеріал. Воно може відбуватися завдяки більш ранньому початку навчання дитини у школі, «перестрибуванню» через класи, переходу до старшої вікової групи, але тільки з деяких предметів, більш ранньому вивченню курсу, який пізніше вивчатиметься всім класом, тимчасовому переведенню обдарованих дітей у спеціальну групу. Але такий темп навчання нерідко породжує нові проблеми, оскільки інтелектуальна перевага дитини не завжди супроводжується психологічною зрілістю. Часто виявляються прогалини у знаннях дитини,які стають помітними на пізніх стадіях навчання.
Отже, вибираємо пріоритети у навчальній діяльності, плекаймо інтелектуальний потенціал нашої держави.

Зруб-Комарівський – багаточисельне село, в якому є 470 дворів з населенням 1650 людей: з них 93 матері-героїні, чимало багатодітних родин, а відповідно велика кількість дітей. Завдяки спільним зусиллям влади і громади у 2009 році центр села прикрасила надзвичайно ошатна сучасна будівля дошкільного навчального закладу “Казка”.

Відкриття дитсадка дало змогу взяти під опіку вихователів 75 місцевих дітей. У “Казці” створено дійсно казкові умови для дітей. Спальні, кімнати для відпочинку та їдальня повністю укомплектовані та чудово оформлені; діти почувають себе затишно і отримують гармонійний розвиток.
На подвір’ї – “екологічна стежка”: навесні вихованці разом з вихователями посадили алею молодих фруктових та декоративних дерев. Щоб діти зростали в гармонії з природою маленьким екологам зробили щедрий подарунок. З фонду Сторожинецького державного спеціалізованого лісового господарства виділено 1,7 га лісу, який нині вже є власністю садочка. Незабаром ця територія лісового масиву буде гарним парком для дітей.
Колектив під керівництвом завідуючої Сумарюк Р.З.

працьовитий та творчий. Життя у закладі насичене та цікаве: систематично проводяться Дні здоров’я, спортивні розваги, різноманітні конкурси, як для дітей, так і для батьків. Провідним видом діяльності є гра. Колектив з повагою ставиться до кожної дитини, її уподобань, адже у закладі панує атмосфера тепла і довіри.