Home / Сторожинецький район / Красноїльськ / Видатні особистості Красноїльськ

Видатні особистості Красноїльськ

 

Видатні особистості

   Красноїльськ відомий не тільки краєвидами Буковинських гір і гарними церквами, розташованих у селищі, але й людьми, які тут народились або росли, жили і працювали, чи ще живуть і працюють, вносячи свою частку праці для розвитку і слави рідного селища. З Красноїльська вийшли відомі діячі науки, літератури, мистецтва, релігії тощо.

Андронік Мотреску народився 1852 року в Красна Путна. Закінчив Аграрну Академію в Угорщині (1874 р.). У 1897 році був першим директором аграрної школи в м. Редеуць.

Андронік Мотреску у нижньому ряду третій з правої сторони

 

Крістофор Короаме народився в 1890 році в Красна Ілскі, доктор права 26 квітня 1919 року, доцент у 1920 році, службовець в адміністрації Країни, професор агрегат 1 червня 1921 рку, титулований професор, починаючи з 1 грудня 1927 року. Титулований професор на кафедрі політичної та національної Економіки, Факультету Права в Чернівецькому Університеті Король Карол ІІ.

Атанасіє Мітрік народився у 1901 -1944 рр в Красна Путна. Середню освіту отримав у Чернівцях. У 1924 році написав історичну поему «Arcaşii lui Ştefan cel Mare» видана в Чернівцях у типографії «Luceafarul». Актор Національного Театру у Чернівцях, з 1936 року актор Муніципального Театру в Бухаресті. У 1944 році була видана книга Атанасія Мітріка в Академічній Бібліотеці Румунії під назвою «Повернення до борозни».

Іліє Мотреску народився у серпні 1942 року в с. Красноїльськ в багатодітній сім’ї. Педагог, поет, публіцист, журналіст. Поезія І.Мотреску найрізноманітніша. У деяких віршах поет звертається до матері, родичів – “Все було лише обманом”, “Внукам”. Любов до рідної природи, буковинського краю відображена у віршах “Зимовий монолог”, “Слухай, як весни співають…”, “В горах”. Філософські думки читаються в поезіях “Смерть Ейнштейна”, “Під цим небом”, “Слухаючи ритми часу”. Любов – вічна тема. Нині вийшло у світ три збірки поета: “Гімн Карпатам”, “Танець життя” і “Сторінки Красноїльського фольклору”. А його творчість та спадщину досліджують у п’яти збірках: “Спогади: Ілля Мотреску” (автор Лауренціу Драгомір з Бухареста); “Ілля Мотреску – нащадок даків”, “Навічно осяяний молодістю”, “Незгасаючий факел поета” та “З думкою про поета Іллю Мотреску”. Спілка письменників Молдови посмертно прийняла І.Мотреску у свої ряди.

 

Єлєна Герман народилася у липні 1956 року у с. Красна. Середню освіту закінчила у СШ № 4. Здобула музичну освіту музичної школи с. Красна за класом боян, пізніше музичний ліцей м. Чернівці. Закінчила Кишинівський інститут мистецтв ім.Г.Музическу. З 1983 року –солістка національної опери в Кишиневі. Гастролювала по багатьох країнах світу Румунія, Франція, Польша, Німеччина, Австрія, Росія. Найбільшими ролями були: Віолетта (“Травіата”, Дж.Верді), Анка (“Набуко”), Жільда (“Ріголетто”, Дж. Верді), Лучія (“Лучія ді Ляммермур”, Г. Доніцетті), Флоріца (“Пекале і Тиндале” Верхоли), Ілінка (“Олександр Лепушняну” Мустя).

Марія Іліуц народилась 23 лютого 1954 року в с.Красноїльськ в багатодітній селянській сім’ї. Навчалась спочатку у Чернівецькому культосвітньому училищі на хореографічному відділенні, але вже через рік почала опановувати народні інструменти. У 1973 році разом з подругою О. Герман вирушили до м. Кишинів, подали документи в інститут мистецтв імені Гаврила Музическу. Фортуна посміхнулася обом: Марія стала студенткою відділення хорового диригування, а Олена – оперного. Впородрвж семи років М.Іліуц виступала в складі Кишинівського фольклорного ансамблю “Штефан – воде”, згодом – в ансамблі “Бусуйок молдовенеск”, організатором якого був музикант і диригент симфонічного оркестру Міхай Аміхалакіоає з Герцаївського району. Одночасно співпрацювала з оркестром радіо та телебачення, ансамблями “Жок” і “Мугурел”. Найголовніше місце у творчості М. Іліуц посідає те, що вона прагне донести до слухачів і глядачів культуру і фольклорну спадщину рідного Красноїльська.

Герман Раду Васильович народився у 1941 – 2002 рр. Після закінчення школи пішов служити в армію, де з успіхом пройшов службу і був направлений на подальше військове навчання. Отримавши звання «молодший лейтенант» надалі залишився працювати військовим. За професійними заслугами досяг звання «Полковник» армії Радянського Союзу в Казахстані.

 

Мітрік Георгій Васильович народився 19 липня 1960 року в с.Красноїльськ. На даний час є міністром енергетики та житлово – комунального господарства в Сахалінській області Російської Федерації.

 

Грозаву Ністор Траянович народився 22 серпня 1959 р. в Красноїльську. Неповну середню освіту закінчив в Красноїльській СШ № 1. Повну середню освіту здобув у Красноїльській СШ № 4. 1977 – 1982 р. навчався у Політехнічному Інституті в м. Кишинів. Після його закінчення залишився працювати лектором в цьому Інституті. В подальшому навчався в Аспірантурі м. Москва і здобув кваліфікацію доктор наук. З 1996 – 2007 року працює деканом Політехнічного Інституту м. Кишинів. З 2007 року є віце мером міста Кишинів.