Home / Сторожинецький район / Банилів-Підгірний / Духовність Банилів-Підгірний

Духовність Банилів-Підгірний

Культові споруди села
Своєму розвитку Банилів-Підгірний зобов’язаний переселенню у 1850 році богемських німців та заснуванню німецької колонії Августендорф. На куті Кошуя (на сході села, поворот з центру) про це нагадує найбільший храм села – мурований костел Пресвятої Трійці. Храм та монастир були споруджені у 1907 році для австрійського ордену тринітаріїв. А наступного року костел було освячено під титулом Святого Мартина. Після Другої світової війни храм закрито, у 1993 році повернуто римо-католицькій громаді. 
Від центральної вулиці села у бік гір розходяться кілька радіальних вулиць, які ведуть до так званих «кутів» – віддалених частин села. Найбільш цікавим  є Кошелівка (повертати на який треба праворуч, не доїжджаючи до центру с костелом). Хутір Кошелівка  розташований уздовж потоку Солонець, що впадає до Малого Сірету, колись був самостійним селом. А назву свою поселення отримало завдяки тому, що тут плели кошики, адже на берегах Солонцю росли лози. Окрасою Кошелівки є дерев’яна церква Святого Дмитра, збудована у 1875 році майстрами з Галичини.

Була закрита владою села у 1978 році. Шкільна історія села розповідає про чудове спасіння місцевими мешканцями церковних дзвонів. За наказом тодішнього голови сільради влада знищила іконостас та ікони. Наступними повинні були бути дзвони. Дізнавшись про це, відважні мешканці Кошелівки  закопали три дзвони у трьох різних куточках хутора, тим самим врятувавши їх від богоненависників. Через 8 років, у 1986 році, у Кошелівці знову почули церковний дзвін.
Південною околицею Банилова-Підгірного є хутір Гільча, що розташувався майже у буковинських горах. Ще в австрійські часи тут була парова лісопильня. Там, де струмки Гільча і Дмитриця зливаються і утворюють річку Малий Сірет, на роздоріжжі стоїть дерев’яна Церква Різдва Пресвятої Богородиці, споруджена 1782 року. Церковна споруда нагадує хату, оббита  дошками і вдало гармонує із навколишніми краєвидами.


Нову церкву в центрі села почали будувати у 1905 році і закінчили у 1915 році. У 2005 році ми, банилівчани, святкували 100 літній ювілей від початку будівництва нашої церкви.