Історія Урсоя

Історія

 

   Перша згадка про село Іжівці доходить до нас з далекого 1428 року , село на той час називалося  Южинці . Наше село особливе поміж усіх сіл Долини Річок , адже село належить до категорії сіл –поселенців (разеш).

 

     В 1428 році Олександр Добрий подарував село Южинці  молдавському  пану Миколаю  Кристю та його дружині Марії , які і оселилися на території сучасних Іжівців. 

 

Згодом до них приєдналися їхні родичі з Молдови та Румунії – це були дуже впливові на той час сім`ї поміщиків : Реус , Рипта. Рошка. Вони і створили першу комуну , яка складалася з 700 чоловік станом  на 1500р., під назвою «Ватра Вече», що в перекладі з румунської мови означає – « давній вогник ».

 

Генеральний план (село Їжівці без хутору Урсоя)

 

Генеральний план хутір Урсоя

 

Перше поселення було розташоване на території сучасного центру села , потрапити до якого можна було з сусіднього села Чудей .Основною прикрасою тогочасних  Іжівців була центральна дорога , яку прикрашали старовинні дерева: клени. дуби.  берези . Межі села не були відмежовані і тому часто велися переговори між сусідніми селами щодо розподілу  території Іжівців.  

 

    В 1723 році село було відмежовано від сусідніх сіл  Чудей, Петрівці, Буденець, Красноїльськ та поділено на кути , які на той час становили третину сучасної заселеної території .

 

     В 1500 році була побудована перша церква села ,яка знаходилася на пагорбі  по праву  сторону річки  Сіретель . Одразу після побудови церкви  цей кут  назвали Замка від слов`янського слова (замок) – велика споруда . Так ця назва збереглася і по сьогодні . Нажаль, доля першої церкви була трагічною , бо  в 1533 році церква була зруйнована турками . Існує легенда , яка розкриває страшні події минулих століть ,  жителі села Южинці побудували перший храм Божий на найвищому пагорбі села в надії на порятунок в ньому від турецьких загарбників . Довгий  час люди переховувалися у храмі під час нападів ,але одного разу турки все ж таки вирішили піднятися на високий пагорб ,щоб пограбувати церкву. Багато людей було вбито в той страшний день,стіни храму були облиті кров`ю, священик був страчений привселюдно. Після цього випадку церкву  закрили і ніхто не наважувався більше наближатися до неї ,бо кожна родина переживала важку втрату близьких .Через півроку після трагедії церква згоріла , якась невідома сила спопелила її до тла . Переповідають ,що під час дощу грім вдарив по ній так сильно,що село застогнало , а через деякий час люди побачили палаючу церкву . Згодом на місці колишньої церкви  встановили  великий хрест як пам`ять про загиблих людей. Згодом громада села вирішила побудувати нову церкву в центрі села, де  вона була і побудована . Від  колишньої церкви на пагорбі Замка залишилася лише назва кута.

 

       Один з найбільших кутів села , який так сильно розрісся , що отримав назву хутора , став хутір Урсоя .  Виник він значно пізніше села ,через непрохідні ліси  та болотяні  хащі. Назву хутір отримав через багате природне середовище,  та  різноманіття  диких тварин , серед яких переважали   ведмеді.  Слово «ursul» з латинської мови  перекладається як ведмідь . Легенди  розказують, що була сила – силенна ведмедів на хуторі і   люди , навіть, викликали допомогу  з інших сіл для того, щоб справитись з ними . Ведмеді знищували  врожаї , руйнували хати перших поселенців хутора.Через ці обставини хутір і отримав назву Урсоя.  Згодом він так   сильно збільшився, що  в 1938 році влада була вимушена побудувати школу І-ІІ ступенів. 

 

 Хутір розташований за 7 кілометрів від  центру села і налічує третину населення села Іжівців.

Документально збереглися  назви і інших кутів села  . В  1775 році були заселені та  названі усі кути села : Бахна -Бахніца, Верхній та Нижній кути, Гарна Долина , Уроя, Замка, кут Межи сіл  Попівська Долина .

 

      В 1939 році село було розподілено на 12 частин : Центральна дорога , Верхній кут, Нижній кут, Центр, Фрашніш , Пирлітура ,Уросоя, Дялул Вашкулуй, Мікуліч,Обчина, Лаз, Замка. В селі нараховується 17 вулиць, з протяжністю 51,7 кілометри. 

 

Кожний кут села має свою дивовижну історію-легенду, яку переповідають нам наші бабусі та дідусі. З великим захопленням слухають діти цікаві події минулих століть, а на другий день у школі кожен розповідає свою історію. 

 

Сьогодні Іжівці посідає одне з перших місць у Чернівецькій області.  В минулому році воно  виграло тендер на конкурс «Краще село Буковини ». Призовий фонд  якого складав 44,000 гривень, а на отримані кошти було освітлено центральну вулицю села.

 

Сучасні  мешканці Іжівців , як і 500 років тому назад  старанно пораються біля своїх осель, вправно господарюють на своєму клаптику землі , мирно співіснують в різних  релігійних конфесіях, є гідними синами своїх пращурів-южинців.