Home / Сторожинецький район / Красноїльськ / Духовність Красноїльськ

Духовність Красноїльськ

Духовність

Релігія була й залишається сьогодні важливим чинником у розвитку будь-якої цивілізації. В межах релігійних віровчень формувались єдині зразки почуттів, думок, поведінки людей, завдяки чому релігія виступала як могутній засіб упорядкування і збереження традицій та звичаїв. Саме цим духовним цінностям жителі селища Красноїльськ приділяють великого значення. У деяких документах згадується про те, що перша православна церква була зведена з дерева на правому березі річки Сірецел на заході села Красна-Їльські у ХVI ст.


Перша церква села. Репродукція з поштової листівки Леона Конінга з Чернівців

Пізніше була побудована інша церква, також з дерева на лівому березі річки, біля сільського кладовища. Ця церква була розібрана та перевезена з Красноїльська у селі Балкеуць у 1793, а потім знову розібрана та монтована у Калінешть, 15 км від Сучави (згадка у монографії церкви «Покрова Богородиці» написана священиком Аврамом Костянтином у1965).

Друга дерев’яна церква Красноїльська (теперішня церква у Калінешть)

Третя церква була зведена боярином Александром Їльські та його дружиною Аною у центрі села Красна-Їльські в честь «Різдва Іоана Предтечі» та освячена 25 вересня 1793 єпископом Буковини Кір Даніїлом Влаховичем (про це свідчить кам’яна плита, що збереглася у церкві до теперішнього часу).

 

Александр Їльські та його дружина Анна

Ця церква була реставрована у 1832 Ілієм Їльські та у 1936-1937 роки Буковинської Митрополії . На протязі років віруючі села прикрашали церкву цінними речами: срібними хрестами, іконами, священослужительськими облаченням.

 


Церква в честь «Різдва Іоана Предтечі»

Так як це була маленька церква а чисельність віруючих збільшувалося, селяни вирішили звести нову велику церкву в честь «Покрова Богородиці» біля існуючою церквою. Перший камінь був закладений 1 квітня 1989року у присутності єпископа Чернівецького і Буковинського Антонія, священика Василя Павленко а також великої кількості християн. Будівництво тривало майже два роки і 14 жовтня 1991 року на свято Покрова Богородиці був освячений новий храм у присутності 15.000 вірян, 45 священнослужителів на чолі з преосвященним Онуфрієм, єпископом Чернівецьким і Буковинським. Храм вражав своєю величчю і красою, а з 1995 року його окрасою стала чудотворна ікона Божої Матері. З того часу віруючі з різних куточків світу приходять до ікони і через молитву отримують зцілення душевних і тілесних недуг.

 


Церква в честь «Покрови Богородиці»

 


Красноїльська чудотворна ікона Божої Матері

Оскільки село простягається на великій території, жителями було вирішено побудувати ще однин храм на місці розвалин колишньої католицької церкви на хуторі Красна-Гута. Будівництво розпочалося під керівництвом священика Пауліна Павленка та 1 липня 1991 року був покладений перший камінь нового храму в честь «Святої Трійці». Освячення храму відбулося 9 липня 1993 за участю преосвященного Онуфрія, єпископом Чернівецьким і Буковинським.

 


Церква в честь «Святої Трійці»

За рішенням священного синоду Української Православної Церкви у 1997 році у хуторі Слатина розпочалося будівництво жіночого монастиря в честь «Великомученика Іоана Сучавського». 15 червня 2002 року собор архієреїв і священників освятив цей монастир. Нині у монастирі триває будівництво храму «Преображення Господнє».


Жіночий монастир в честь «Великомученика Іоана Сучавського»

Незважаючи на різні політичні репресії і перешкод різних часів церква та віра у Красноїльську існувала і існує до сьогодні. Про це свідчать як церкви так і численні каплички у цьому райському куточку на підгір’ї Карпат, збудовані з трудом і молитвами, для того щоб люди могли помолитися, запалити свічку протягом тижня або ж просто перепочити і випити стакан води у дорозі.

 

Так прийнято у нас, краснян, щоб кожна людина залишила після себе якийсь слід: посадити дерево, побудувати дім, копати колодязь, продовжити рід на землі та зберігати всі матеріальні, моральні та духовні цінності, отримані від предків, чим і можемо ми пишатися.