Освіта Череш стор

Освіта

Школа
Фактором головного процесу розповсюдження культури і освіти народу є школа.
Коли Буковина відносилась до території старої Молдови, молдавські школи були в столиці Сучаві, Чернівцях , а також в селах Рєдєуць, Сірет, Кимпул – Лунг. Навчалися діти лише заможних батьків або матеріально забезпечених сімей. Для отримання вищої освіти дітей відправляли до Яші або інших держав. На території Буковини існували декілька духовних шкіл, монастирів для отримання початкової освіти. В монастирі Путна була відкрита академія.
Населення Череша – Опайцень також не мала своєї школи. Найперша з народних шкіл була заснована в 1834 році і мала лише один клас. В школу приймали дітей віком від 7 до 18 років, навіть з сусіднього села Буденець. Засновником школи була Олена Васке родом з с. Верхніх Петрівців . Вона отримала освіту в
м. Сторожинець, вчилася на відмінно. Вийшла заміж за заможного чоловіка Василя Дугана – Опайця.
В цій сім’ї росли діти.
Коли настав час самому старшому сину Аркадію йти до школи, мати почала готувати територію для нової школи. Багато зусиль віддала сім я для досягнення цієї мети. Нарешті школа була відкрита в будівлі колишньої корчми. Біля школи був гарний сад і город.
Олена Васке настільки любила своїх дітей , думала про велике значення освіти в житті кожної людини, незважаючи на всі труднощі, вона викупила приміщення корчми , яке стало першої школою.
В історії нашого села Олена Васке залишила спогади про свою сім’ю, а першій і найкращий учень в тій школі був син Олени – Аркадій Дуган – Опаєць.
Першим народним вчителем у Череші був Гаврило Млешніце (1884 – 1887 р.р.) . Згодом його замінив молодий вчитель Сильвестр Данілеску (саме він написав кілька досліджень про село). Незабаром згадана школа стала затісною для бажаючих навчатися.

У 1914році австрійці збудували цегляну споруду, вкрили його червоною черепицею, що було новиною для цієї місцевості. Будівля мала два входи, два широкі коридори, великі вікна і вісім кімнат. Одна частина 4 приміщення) стала школою, а друга – житловою площею пана Абрамовича.
До 1940 року ще одна школа була на куті Зруб.

В 1932 році священик Митрафонович передав свою хату (церковну власність) під навчальний заклад, для початкових класів.

1914 – 1945 р. була чотирирічна школа;

1945 – 1957 р. – семирічна школа;

1973 р. – перші учні шестирічного віку
Вчителька Гризюк Олена Валер ’янівна
19 57 – 1985 р. – восьмирічна школа;
З 1985 року по сьогоднішній день школа є дев’ятирічною.

Директорами школи були:
– Кісільов 1920 -1930р.
– Білінські 1930 – 1935р.
Мінеску, Бурла, Фурніка, Гончаров, Кучурявий, Мікітін,
Кукуруз К. – О.М. Зубаль І.Д. Русу В.Ф. Кучурян Г.Р. Луканюк О.В. 1998– 2007р.

Педагогічний колектив 1994 Педагогічний колектив 2000 року

З 2007 року школою керує Савчук В.С.
На даний час (2011 – 2012 н.р.) в школі працюють 18 вчителів, навчаються 104 учня .

Педагогічний колектив 2010 року

І корпус 2011 року ІІ корпус 2011 рДитячий садочок «КАЛИНА»

В післявоєнні роки тяжко жилося людям. Не є винятком і наше село. Працювати приходилось постійно. Дітей ростили тяжко, не було з ким залишати їх вдома. Життя не стояло на місці, все рухалось вперед.
Окремої будівлі для дитячого садочку не було. Палійчук, 1950рі – перша згадка про садочок. Волощук – 1951 рік. Верещук – 1955рік. В оселях цих людей доглядали сільських малят, а в 1958 році садочок перенесли в колгоспну кантору. Садочки тоді були сезонними.
В 1968 році почали будівництво великого будинку в центрі села.
Знаменним став 1970рік для жителів Череша – відкриття нового дитячого садочку . Першою завідуючою була Кучірка Савета Іллівна, яка керувала і сезонними садочками. Були відкриті 2 групи: ясельна і старша. Всього налічувалось 60 дітей. Вона керувала новим садочком 11 років. В 1981 році завідуючою стала Фратовчан Родіка Георгіївна, родом з Буденця. До списку завідуючих садочком входять Коровяк Зінаїда, Столяр З.Ф. , Опаец Л.Т., Пожога М . А. Остання керувала садочком 17 років. В 2002 році ДНЗ зареєстровано під назвою «Калина».
З 2005 року посаду завідуючої ДНЗ «Калина» займає Георгіян Світлана Іллівна 1985 р.н. Молода, дбайлива, наполеглива Світлана в співпраці з сільською радою, з батьками, зробила капітальний ремонт дитячого садочку. Забезпечила новим обладнанням . Сільські діти перебувають в сучасному, світлому, гарному, оновленому садочку. На сьогоднішній день нараховуються 40 діточок.

Гарно облаштована територія садочку. Є дослідна ділянка, ігровий майданчик, спортивний майданчик, зона відпочинку. В 2011 році дитячому садочку виповнилось 41 рік.