Спорт Бобівці

Спорт

«Спортивне життя села Бобівці»


«Здоров’я – це нічого, але все
без здоров’я – ніщо».

Такий афоризм дійшов до нас ще з давніх часів, і він не потребує коментарів. Але дамо ще одне класичне визначення: «Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних вад».
Здорова людина – це така людина, яка життєрадісно й охоче виконує обов’язки, покладені на неї життям, і повністю реалізує свої фізичні й розумові здібності. Поняття «здоровий спосіб життя» включає в себе цей широкий круг розумінь. Правильний режим раціонального харчування, дотримання правил особистої гігієни, вироблення корисних звичок, ведення здорового способу життя, заняття спортом допомагає людині бути здоровою. Можна сказати, що спорт для людини – це цільовий принцип його відношення до свого здоров’я, до розвитку і збереження можливостей свого організму. На основі цього принципу потрібно будувати повсякденне життя людини.

Сучасний спорт займає важливе місце як у фізичній, так і духовній
культурі суспільства. Як суспільному явищу йому притаманні різноманітні
соціальні функції. Визначальною функцією спорту є загальна функція. Змагальній діяльності у спорті властиве гостре (але не антагоністичне) суперництво, чітка регламентація взаємодії учасників змагань, уніфікація змагальних дій, умов їх виконання і способів оцінки досягнень. Все це обумовлено відповідними (локальними, національними, міжнародними) спортивними класифікаціями та правилами змагань.

Оздоровчі функції спорту:
– Безпосередня мета змагальної діяльності в спорті — досягнення найвищого результату, вираженого в умовних показниках перемоги над суперником або в інших показниках, прийнятих умовно за критерій досягнень.
– Змагальна діяльність допомагає виявляти резервні можливості людини.

– Виховна функція передбачає, з одного боку, підвищення ефективності
змагальної діяльності, з другого — сприяє всебічному вихованню
соціально-активної особистості.

Однак, спортивна діяльність сама по собі бажаного виховного ефекту не забезпечує. Вплив спорту може мати як позитивний, так і негативний ефект.

Оздоровча і рекреаційно-культурна функції спрямовані на зміцнення
здоров’я людей, забезпечення активного відпочинку, формування естетичних
смаків. Залежно від рівня розвитку спорту (масовий, великий спорт, олімпійський і професійний) певні функції можуть проявлятись більшою або меншою мірою.

Над проектом «Спортивного життя села Бобівці» працювала група 11 класу. Ними було зібрано і опрацьовано наступний матеріал.

 

Перша згадка про спорт у селі пов’язана з шкільним життям, а саме з 1944 року. У період з 1940-1944 років у районі створювалися початкові, неповні середні та середні школи, хати-читальні. На цей час у селі було тільки три початкові школи. У 1952р. в селі за рахунок колгоспу «Нове Життя» було побудовано нове приміщення школи на вісім класних кімнат. Пізніше біля нього добудували ще два приміщення на п’ять класних кімнат. А в 60-х. роках уже було споруджено спортивну кімнату та спортивний майданчик. У 1981р. здано в дію нове сучасне типове триповерхове приміщення школи, побудоване за рахунок держави. У цьому приміщенні створені належні умови для навчання та виховання підростаючого покоління. До їх послуг обладнані усі предметні кабінети, шкільна бібліотека, їдальня, спортивний зал, тир, комп’ютерний клас, актовий зал, майстерні.

З 1990-х років у селі виділено земельну ділянку під стадіон. За рішенням сільських депутатів Молованюка О., Іфтамійчука В., Буратинського П., Жалоби О., Собко В.,
Маніліча Г., та інших було подано матеріали на виготовлення державного акту стадіону.
Чи існувало спортивне життя в селі до 1980 року невідомо? З’ясували ,що до цього часу заняття спортом було «любительським». Ті, хто були любителями спорту на сьогоднішній день пов’язані з цією галузю.

Наприклад:
Іфтемійчук Орест Олексійович(19__-19__) – працював вчителем фізкультури Бобовецької ЗОШ, заслуги – 15 дипломів і грамот різних змагань, серед них лижні гонки, волейбол, легка атлетика, баскетбол.

Токарюк Іларій Михайлович – директор спортивної школи м.Сторожинець.

Федорюк Володимир Євгенович – викладач Іванофранківського технікуму фізкультури і спорту.

Вельничук Петро Васильвич – інструктор спорту з 1980 по 1985 рік у селі Бобівці, володар 12 дипломів і грамот різних змагань(лижні гонки, волейбол, легка атлетика, баскетбол).

Федорюк Михайло Тодорович – інструктор по спорту з 1985 по 1987 рік у селі Бобівці, володар 13 дипломів і грамот різних змагань(лижні гонки, волейбол, легка атлетика, баскетбол, водний футбол, військово-прикладна борьба).

Молованюк Орест Орестович – вчитель фізкультури з1980 року в с.Ясено та с.Старі Бросківці, а з 1987 в с.Бобівці. Володар 9 дипломів і грамот різних змагань(лижні гонки, волейбол, легка атлетика, баскетбол).

Палійчук Юрій Іванович – викладач Чернівецької державної фінансово-економічної академії.
Григорчук Юрій Михайлович (1984)– вчитель фізкультури Бобовецької
ЗОШ І-ІІІ ст.
Сільські любителі спорту:
Федорюк Домніка Тодорівна – володарка 14 дипломів і грамот різних змагань(лижні гонки, волейбол, легка атлетика, баскетбол).
Брали участь у різних спортивних змаганнях:
Манзюк Ігор Дмитрович
Собко Аладар Іванович
Жалоба Юрій Миколайович
Федорюк Сергій Несторович

Спортивним досягненням також відзначалася перемога сільської команди «Здоров’я»
у першості району з волейболу. Учасниками команди були:

Косован Люда
Федорюк Михайло
Андрушків Анатолій
Мартинюк Галина
Мартинюк Марія
Руснак Михайло
Жалоба Іван
Токатюк Василь
Цуркан Дмитро
Григорчук Василь.

Спорт має самостійне загальнокультурне, педагогічне, естетичне та інші значення. Це особливо стосується “великого спорту”. Крім того, ряд видів
спорту взагалі не є дійовим засобом фізичного виховання або має до нього
лише опосередковане відношення (наприклад, шахи). З іншого боку, фізичне виховання не може обмежуватись лише спортом, і він не може розглядатись як універсальний засіб фізичного виховання, тому що ставить підвищені, часто граничні вимоги до функціональних можливостей організму людей, їх віку, стану здоров’я і рівня підготовленості.
Спортивне життя сила живе і нині.
Справжні емоції та бурхливі пристрасті вирували між учасниками шкільних змагань серед спортивних сімей «Мама, тато, я – спортивна сім’я». Батьки і діти продемонстрували чудову фізичну підготовку та велике бажання перемогти у
чотирьох видах змагань. Також проводяться спортивні змагання у яких беруть участь і педагоги школи, і учні, і батьки.
У сільському дитячому садку «Барвінок» традиційно проводять найрізноманітніші заходи. У тому числі – оздоровчо-спортивного характеру.
З ініціативи завідуючої та вихователів другий рік поспіль тут організовують
Дні здоров’я, в яких головний критерій – масовість. Діти охоче беруть участь у веселих стартах, отримують подарунки. Цьогоріч спонсором став районний осередок “Партія Регіонів”.
Ми думаємо, що активність людей щодо ведення здорового способу життя буде набагато вищою, якщо, свідомо переконувати їх в тому, що фізично сильна і витривала людина справиться з любим випробуванням та перешкодою, які можуть виникнути в їх житті. Зрозуміло, що одна спортивна вправа на тиждень – це дуже мало, і не дасть змоги людині отримати норму рухових дій, тому слід займатися спортом вільний час кожного дня, а також заохочувати до занять родину вдома.
Самостійні заняття фізичною культурою і спортом не менш важливі для кожної людини, але для цього потрібно закласти відповідний фундамент. У цьому, напрямку брати участь в гуртках та секціях з різних видів спорту, а також проводити сільські масові бесіди, тренінг-курси, організаційні та культурні заходи, які допоможуть залучити людей до самостійних занять спортом.
Таким чином, ведення здорового способу життя людини слід розглядати як важливу суспільну проблему, розв’язання якої сприятиме зростанню фізично-здорового
молодого покоління, яке буде фізично розвинене, життєрадісне, готове до праці та захисту своєї Батьківщини.