Культура села Банилів-Підгірний
Зелена перлина Сторожинеччини – село Банилів-Підгірний. Ще здалеку воно манить своїми зелено косими горбами, грибними дощами, ошатними будівлями, біля яких різнокольоровим килимом розкинулись квітники.
Гарне село влітку, коли полудневу спеку затінюють віковічні дерева, і коли невгамовним щебетом наповнюються охайні сади добрих підгір’янських господарів.
Гарне село і взимку, коли тремкий іній покриває дерева, а хрумкий сніг устеляє благодатну землю.
Веселі колядники йдуть до кожної хати, несуть добрі віншування з Новим роком, з різдвяними святами.
Обабіч дороги височіє висотна будівля, яка кожного перехожого манить піснею, музикою, танцем.
Це – Народний Дім, в якому добрими господарями є директор – Геннадій Вікторович Харитон та художній керівник Тамара Костянтинівна Чернявська. У творчій співдружності працює цей прекрасний дует справжніх культпрацівників, бо один одного доповнюють і творять.
В Народному Домі працює 14 колективів народної творчості в яких займаються 166 учасників. Вокально-хоровими колективами керує Геннадій Вікторович Харитон, а театральними – Тамара Костянтинівна Чернявська.
Хоровий колектив був створений у 1969 році.
Склад хору – інтелігенція села: вчителі, лікарі, працівники бухгалтерії сільської ради, працівники культури. Репертуар колективу складають пісні українських композиторів, українські народні пісні.
Хор славиться своїм мистецтвом не тільки в селі, і в районі та за його межами. На базі хору створені вокальні дуети та тріо.
Склад хору є сталим, незмінним упродовж років. Постійними його учасниками є: Дзезич Л. Р., Микайло Л. Г., Палічук М.М., Стратійчук В.О., Швед М.Д., Гавдун Н.М., Міглей З.Г., Гуцул І.О., Микайло В.О., Козьмич Д.Г., Репчук О.В., Влад В.Г., Влад С.Г., Іванищук О.А.
При Народному Домі працює оркестр народних інструментів, яким більше п’ятнадцяти років керує Влад Володимир Григорович. В оркестрі – справжні любителі народної музики. Це цимбаліст Копич З.М., сопілкар – Влад В.Г., духовий інструмент Влад С.Г., контрабасист – Репчук О.В., акордеоніст – Харитон Г.В.
Оркестр народних інструментів неодноразово брав участь в районних оглядах, конкурсах, фестивалях, і був нагороджений дипломами, грамотами.
Понад двадцять років радують односельців своєю талановитою грою аматори драматичного колективу яким керує Чернявська Т.К. це вистави: «За двома зайцями» (М.Старицький), «Як посварилися баба Палажка з бабою Параскою» (І.Нечуй-Левицький), «Катерина» (Т.Г.Шевченко), «Безталанна» (І.Карпенко-Карий). Кращі автори драматичного колективу: Стратійчук В.О., Коваль Т.П., Дзезич Л.Р., Шинкович А.К.
Працює при Народному Домі і колектив малих театральних форм. В його постановці здійснені тематичні програми: «А ми до вас в щасливий час», «Ми славим руки трудові», «П’яний за рулем – злочинець». Зі своїми програмами колектив виступає на сцені Народного Дому, на виробничих ділянках, в клубах хуторів Плай, Поляни.
Гарні традиції має і студія читця, яка об’єднує справжніх любителів художнього слова. Це – Микайло В.В., Черней С.В., Ялов’як А.А., Ялов’як М.А., в їх виконанні звучать твори Т.Г.Шевченка, Л.Українки, І.Франка, С.Воробкевича, О.Кобилянської та твори сучасних українських поетів. Кращі виконавці студії читця приймали участь в районних конкурсах-оглядах.
Володимир Черепюк та Маргарита Косован – учні 11 класу місцевої гімназії, незмінні ведучі всіх загально сільських та загальношкільних свят, дипломанти районних, обласних конкурсів художнього читання, переможці олімпіад, всебічно розвинуті особистості.
Радують глядача вокальні та театральні здібності учнів Банилово-Підгірнівської гімназії.
Має свою багаторічну традицію і вокально-обрядовий колектив, без якого не обходяться ні одне весілля в Банилові-Підгірному. А ще співучі голоси відібралися у фольклорному колективі. Обрядові пісні, театральні сцени «На Івана, на Купала», «Різдвяні зустрічі», «Вечорниці» – радують і захоплюють глядача своєю неповторністю, колоритністю, співучістю.
І лине пісня, і звучить музика над тихим і гарним підгір’янським селом Банилів-Підгірний. А це все – творчий пошук і творче натхнення здібних і по справжньому закоханих у свою справу культурно-освітніх працівників – Чернявської Тамари Костянтинівни та Харитона Геннадія Вікторовичаю
Завітайте на Підгір’я, пройдіться лісовими стежками, помилуйтеся дзвінкими струмками, подихайте свіжим повітрям і зайдіть до Народного Дому – на дзвінку пісню, запальний танець, веселу музику.