Home / Сторожинецький район / Череш стор / Культура Череш стор

Культура Череш стор

Культура

Сільський клуб

З 1947 року йдеться перша згадка про сільській клуб. Це було велика будівля єврея Гельшера. В цьому будинку знаходився клуб, сільська рада, бібліотека (на місце теперішнього клубу). В 1968 році на тому ж місці збудували новий , сучасний на ті часи клуб. На території клубу ростуть високі, гарні дерева, жива огорожа. Їх посадили тодішні учні школи.
При керуванні голови колгоспу «Іскра» Ходан Д.І. був перероблений дах (закарпатській стиль), проведений капітальний ремонт цілої будівлі. В 1985 році проводили урочисте відкриття клубу, перерізували символічну червону стрічку.

Завідуючими клубу були:
З 1968 року Постатник Едуард Андрійович, 24 роки відав цій праці.

В кінці 70 – х років був сформований інструментальний колектив до його складу входили музиканти з нашого села, а також з с. Буденця. Часто виступали, були переможцями багатьох конкурсів. Виступали і за межами району та області.
Не менш відомим був і вокальний колектив, хор. В ті часи люди знаходили час, щовечора збиратися разом, проводити репетиції і своїми виступами зачаровувати всіх слухачів. Музика об’єднувала людей різних професій, різного віку . Це були вчителі, працівники колгоспу і прості аматори прекрасного.

Для аматорських колективів були пошиті спеціальні, кольорові, гарні костюми, які
мали елементи народних традицій, притаманні нашій місцевості .
В 1992 року клубом завідував Івончак К.Г.
З 1993 року по 2002 рік – Процюк О.А.
В 2003 Стоколос Ю.

З 2004 року клубом керує Муха А.К.
Були часи, коли до культури не було ніякого інтересу, але з часом повертаємо забуте. До нас в село приїзжали і приїздять багато гостей. В 2004 році виступав в нашому клубі знаменитий румунській ансамбль «КАЛУШАРІЙ»,
молдавській ансамбль «ДУМІТРАШ»,

дует «ПИСАНКА».

Щорічно на святах односельчан зачаровують своїм співом артисти Чернівецької філармонії.
Окрему сторінку в нашій історії можемо віддати і народному колективу «Черешенька».
Жодне свято в селі не проходить без їхнього виступу. Їх можна побачити на районній сцені. Цікаво, святково, урочисто святкується (День Села, 02.08), а 8 листопада День церкви. (Храм церкви) .
В 2009 році проведено капітальний ремонт клубу: новий дах, ремонт сцени, ремонт фасаду тощо. В сорока трирічній будівлі культурне життя продовжується.

Музика
Все на світі має свої витоки: ріка витікає з маленького джерела, рослина виростає з насіння, посіяного в землю, кожен із нас пов’язаний із багатьма поколіннями своїх предків.
Так і музика закономірно народжувалась на основі традицій минулого.

Кожна епоха створює свій неповторний стиль і музика була завжди Музиканти були самоучками, самі виготовляли інструменти. Найпопулярнішими були: скрипка, сопілка, бубен, пізніше баян, труба. В селі Череші було декілька поколінь музикантів:
Клабановський В. ; Урсулян І.; Опаєць Г. 1941 – 1960р.
Трачкар І.; Опаєць Д. Шкраба М. 1960 – 1993р.; Всі свята супроводжувались жіночим співом. (Гризюк З.; Няйко С.; Даскалюк А.)
Опаєць К.Ф. і колектив «Черешенька» Алексюк Д. перший вчитель, якій має педагогічну музичну освіту, групу виконавців, займається художньою самодіяльністю.

Сільська бібліотека – філія №7.
Бібліотека – це радісна зустріч з книгою, вогнище культури, місце спілкування і обміну життєвим досвідом.
У селі Череші на куті Зруб в 40 – х роках ХХ століття вже була бібліотека. Це одна з кімнат в хаті Лотанюка Іллі Васильовича (1896 – 1945). На Зрубі тоді було більше 50 – ти дворів. Працювала в хаті – читальні місцева дівчина Жулінська Юзефіна Тодорівна (1922 – 1990). Саме її вважають першим бібліотекарем села .
Після війни люди переселялися в центр села. Тут, де нинішній клуб, стояла єврейська хата. В ній і розмістили читальню, а найбільша кімната стала залом клубу.
Першого квітня 1954 року бібліотекарем стала Жулінська Сільвія Іванівна (1927р.н.). В ті роки розпочалося будівництво нового приміщення для бібліотеки і клубу. Бібліотеку тимчасово розмістили в хаті Солканів, яка і тепер є біля початкової школи. По закінчення будівництва не було ніяких меблів, стелажів, а книжок нараховувалось 800 примірників. Зробили саморобні меблі.
З 1982 року по1993рік бібліотекарем працювала Опаєць (Паладій) Вера Миколаївна (1957 р. с. Буденець) .
В 1994 році вона стала секретарем Буденецької сільської ради, тому бібліотеку прийняла Мельничук Антонина Дмитрівна, педагог за фахом. (1968р.н.)

З 1997року завідуючою бібліотеки – філею №7 с.Череш Сторожинецької ЦБС працює Лотанюк (Халус) Ірина Євдоксіїна (1970р. ), народилася в с. Банилів – Підгірний.
У фонді бібліотеки – 7,5 тисяч книг, а користувачами є більше 500 чоловік. З них – 200 дітей.
Гостями бібліотеки були народна поетеса Олена Федоряк з с.Буденця, Драгош Токіца – фольклорист з Верхніх Петрівців, Марія Еремійчук – письменниця з м. Сторожинця. Записи про свої враження вони залишили в зошиті відгуків «Бібліотеко? Що без тебе я?!»
В бібліотеку за рік надходить 15 періодичних видань. Користуються популярністю платні послуги. Щедрою є щорічна благодійна акція «Подаруй бібліотеці книгу!»
Найбільше книг подарувала Елеонора Скіпор з села Нижніх Петрівців. Улюбленою серед читачів Череша є її книга « Скрипка грає».
Методичний відділ Сторожинецької ЦБС випустив буклет «Череська бібліотека:практика, досвід, успіх (2008). В ньому зазначено: «За вагомий особистий внесок в розбудову краю, активну участь у громадському житті портрет бібліотекаря с Череш занесене у 2006 році на галерею «Гордісь Сторожинеччини».