Home / Сторожинецький район / Чудей / Духовність Чудей

Духовність Чудей

Духовність

Першим священиком, який був у с. Чудей і який згадується у літописах, це отець Васіан, у володінні якого знаходилась частина села у 1670 роках. Таким чином можна припустити що у той період у селі вже існувала православна церква (Думітру Дан «Церква та Путнянський монастир»).
Перша документальна згадка про церкву с. Чудей знаходиться у письмі батюшки села Теодосія Іліуцу до Церковного консисторія, у якому йдеться про необхідність звести нову церкву, тому що стара дерев’яна церква св. Миколая, збудована у 1752 р., замала (вміщує всього 50 людей) та знаходиться у аварійному стані.
Зведення теперішньої православної церкви св. Миколая розпочалось у 1883 р. та була завершена у 1887 р. (за деякими джерелами – у 1886 р.) на кошти парафіян та за допомогою Буковинського церковного фонду. Церква була освячена того ж року святішим Сильвестром Мораріу-Андрієвич.
У церкві досі існують два хори: дитячий та дорослий.
Неправославні релігійні направлення з’явились у с. Чудей, починаючи з 1924 р. У селі стали розвиватись наступні неопротестантні культи:
Баптисти.
Адвентисти 7-го дня.
Євангелісти.
П’ятидесятники або Апостольська церква.
Відомо, що у с.Чудей у 1924 р. мешкав лише один баптист, але його ім’я невідоме. У 1927 у селі з’явились два адвентиста 7-го дня. У 1928 р. у селі формується група євангелістів:
1) Кучурян Георгій
2) Макрінюк Дмитро
3) Макрінюк Василь
4) Пожога Георгій
5) Сидак Леон
У 1929 народжується баптистська група:
1) Кучурян Ілля
2) Пожога Микола
3) Коломійчук Микола дім молитви
4) Коломійчук Магдалина
5) Биндю Сильвестр. Пасторами були Макринюк Дмитро та Кучурян Георгій.
каплички
У 1932 баптистська група розкололась – частина віруючих перейшла до п’ятидесятників. Пасторами були дехто Ходороаба з Ніжніх Петрівців та Кучурян Ілля. Окремої церкви у них ще не було, віруючи збирались вдома у Кучурян Іллі.
В період з 1966 рік по 2000 року священником у нашому селі був Стругару Іван Калістратович який служив у нашії церкві Святого Миколая.

19 грудня за традицією люди села Чудей святкують храм церкви святого Миколая.  В гості приїзджають жителі із сусідніх сіл. Церковну службу правлять Патріархи та священики району.

СЛУЖБУ БОЖУ ВЖЕ ВІДПРАВЛЯЮТЬ У НИЖНЬОМУ ХРАМІ НОВОЇ ЧУДЕЙСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ |  Духовне життя

 


– Цю величну будову розпочали з ініціативи прихожан – Василя Фаркаша з Їжівців, Георгія Пожоги та Георгія Ротаря з Чудею. Вони й стали головними спонсорами-меценатами,  організаторами   святої  справи.  А добровільні пожертвування вносили численні віряни. І це –  не тільки  жителі Чудею, а й інших сіл, в яких я служив впродовж п’яти років,- розповідає священик.
Рік тому його рукоположено на цю святу місію. А впродовж чотирьох літ був дияконом, організував не один церковний хор. У свої 32 роки встиг чимало зробити на ниві духовній. Тож має визнані повагу і авторитет у прихожан.
Місце під храм, який в чомусь копіює подібні, що діють у буковинських монастирях, було освячене 27 травня цього року. Тож темпи будівництва дуже високі. Будівля у двох рівнях потребує значних затрат.
Ідея такого, двоярусного, храму належить сторожинецькому архітектору Анатолію Доброму, який і проектував оригінальну будівлю, яку буде видно з різних куточків села.
–  Слава Господу, за великої активності меценатів та будівельників, нижній храм, який носитиме ім’я Святого Іллі Пророка, завершено. Тут вже відправлено перші служби Божі, – не приховує благоговійної радості о. Василь.
У освяченні нижньої церкви взяли участь не тільки численне духовенство на чолі з Митрополитом Чернівецьким і Буковинським Онуфрієм, а й генеральний консул сусідньої Румунії Елеонора Молдован. Під час урочистого Богослужіння Владика Онуфрій звернувся до численної громади, благословляючи на подальші добрі спільні справи та закликав зміцнювати основи православної віри.
З визначною подією привітали прихожан і представники влади. А в урочистостях взяли участь заступник голови ОДА, керівник апарату облдержадміністрації Петро Рева, голова райдержадміністрації Франц Федорович, перший заступник голови РДА Георгій Пожога. представники органів місцевого самоврядування та ін.
–  Освячення храму – велика подія в духовному житті не тільки чудеян, а й всього району. Адже тут – місце молитовних звернень до Всевишнього… – сказав Франц Федорович, звертаючись до присутніх.
У майбутньому, коли буде зведено усю храмову споруду, вона стане величною окрасою і осереддям духовності села. Як розповів священик В. Пожога, верхня частина церкви носитиме ім’я Трьох Святителів. Служба Божа відбуватиметься в обох храмах: в нижньому – всі дні, обряди, а у верхньому – у найбільші дванадесяті та храмові свята.
–  Все це – при Божій допомозі. Адже саме віра Господа сподвижує мирян на спільну величну справу, якою, безперечно, є будівництво такого великого храму. Хай наповнює наші душі дух благодаті та вдячності Всевишньому за всі його дари! Вітаю всіх з Різдвяними Святами!
До сказаного о. Василь додав і слова щирої подяки усім, хто вніс свою лепту у благу справу. Хай не збідніє рука, що дає.

19.04.2012 11:37

РАЙСЬКИЙ КУТОЧОК У ЧУДЕЇ

Приходжу в каплицю тричі на день, – зауважує жінка. – Як тільки-но встану, одягнуся, вмиюсь і одразу – до каплички. А вже потім берусь до щоденної роботи.
Молюсь за свою велику родину, в якій – 9 дітей, 23 внуки та 15 правнуків. І щоб в усьому світі панували мир та злагода.
У каплиці можна не тільки духовно оздоровитися, але й набратися сил, морально відпочити. Буває, сяду на лаву біля каплички і слухаю спів пташок. А коли ще й сад дасть перші плоди ( його посадив ініціатор зведення каплиці у цьому році), тут можна буде і випити водички, і згодом скуштувати дари природи.
Помічаю, що сюди навідуюся не тільки я – коли не зайду, у капличці горять свічки. Здебільшого, помолитися приходять старші люди. Хотілося б, що і молодь більше дбала про стан своєї душі…

КАПЛИЧКУ ОСВЯТИЛИ ВЛАДИКА ОНУФРІЙ ТА 12 СВЯЩЕНОСЛУЖИТЕЛІВ
В освяченні каплиці, яке відбулося у серпні минулого року, взяла участь не лише Домніка Дуган, але ще близько 200 жителів села та інших населених пунктів району і області. Тоді урочисте Богослужіння вів сам владика Онуфрій, а також благочинний району о. Василь Ковальчук, настоятель церкви Святого Дмитрія, що в Їжівцях, о. Костянтин Кіфу та ще з десяток священослужителів не лише зі Сторожинеччини, але й з Герцаївського та Глибоцького районів. Душпастирі відгукнулися на запрошення людини, яка побудувала каплицю, -місцевого жителя Георгія Пожоги.
– Виношував мрію давно, а влітку 2005-го року почав втілювати в життя свій задум, – розповів Георгій Пожога. – Місцем для її спорудження обрав ділянку навпроти своєї оселі. Вже згодом, через два роки після початку будівельних робіт, теща мені розповіла, що свого часу їй наснився сон, в якому вона бачила на цьому ж місці якусь будівлю. Мабуть, це був добрий знак з Небес…

БІЛЯ КУЛЬТОВОЇ СПОРУДИ ЗВЕЛИ ФОНТАН З КАМЕНЮ ТА ПОСАДИЛИ САД
Перед зведенням духовної споруди Георгій Пожога отримав благословення у священиків – отців Василя Ковальчука та Костянтина Кіфу. Згодом душпастирі всіляко сприяли спорудженню каплиці – підказували, як краще будувати, їздили з Георгієм Лазаровичем купувати будівельні матеріали.
Нині на колишньому пустирі височіє 8-гранна каплиця з 5 куполами. Навколо неї – бруківка. Дорогу з церковною спорудою з’єднує місток, прокладений через яр.
Біля каплиці Георгій Пожога звів з каменю справжній фонтан. Прикрашає його символ сім’ї та добробуту – лелека. Влітку фонтан наповнений водою і там навіть плавають рибки…
Цікаво й те, що капличку звідусіль освітлюють ліхтарі, а один із них автоматично вмикається ввечері та вимикається зранку. Це дає змогу завітати до каплички у будь-яку пору дня і ночі.

У ПРИМІЩЕННІ – КОПІЯ БОЯНСЬКОЇ ІКОНИ БОЖОЇ МАТЕРІ ТА ЦЕРКОВНА АТРИБУТИКА З ЄРУСАЛИМУ
Приміщення церковної споруди прикрашають хрести та церковна атрибутика, ікони, які Георгій Лазарович свого часу привіз з Почаєва та Єрусалиму, де побував.
Окрасою каплички є копія Боянської ікони Божої Матері, яка мироточить. Справді, на копії чітко видно сліди сліз Діви Марії, якими був просякнутий оригінал. Цю ікону подарував Георгію Лазаровичу отець Михайло Жар – настоятель Свято-Вознесенського чоловічого монастиря у Банченах Герцаївського району.
А названа чудейська капличка на честь іншого образу – Почаївської ікони Божої матері. Його створив один із сторожинецьких художників. Кажуть, що масляні фарби, якими зображений образ Богородиці на полотні, мають здатність не блякнути 300-400 років.
– Планував викопати криницю, щоб людина, яка прийшла помолитись, змогла втамувати спрагу у спеку, – каже мешканець Чудею. – Але коли здійснив задумане, мені здалося це замало. Тому посадив навколо каплички сад. У ньому – близько 200 саджанців: черешні, вишні, груші, сливи, до 10 сортів яблук. Плодами з фруктових дерев вже наступного року зможуть ласувати усі охочі. Хочеться створити райський куточок для односельчан.

 

27.05.2013 року в селі Чудей на хуторі Ватра-Сатулуй відбулося велика подія – освячено місце та покладений перший камінь нової православної церкви з храмом “Святого Василя Великого, Григорія Богослава та Іоана Златоустого.

Почесним гостем села був Преосвящений Владика Мілентій, єпіскоп Чернівецький та всія Буковини.

За півтора років кропіткої роботи до сонця все вище і вище піднімаєтся красуня церква. На першому поверсі вже править службу отець Василь Пожога, який постійно молиться за здравіє всіх людей та за мир і спокій в нашій неньці Україні.

Сьогодні, храм є святинею для віруючих православних жителів села Чудей. Тут звершуються богослужіння кожної неділі.