Освіта Чудей

Освіта

З історії Чудейської ЗОШ І-ІІІ ст. №1

Перший документ, у якому згадується про впорядкування освіти у буковинських селах – це листування між Буковинським єпископатом та Галицьким губернатором наприкінці XVIII ст.

Перша документально зафіксована згадка про створення початкової школи у с. Чудей датує 1816 р. В таких школах учні вчились читати, писати та вивчали арифметику. Вчителем був церковний кантор, і таким чином викладалися і основи релігії. Якщо перші налічені предмети викладались для всіх однаково, релігію вивчали окремо. Школа була змішаною, румуно – німецькою. Німецькі та єврейські діти навчались у німецьких класах, але релігія у них була різною. Школа знаходилась у орендованому приміщені.
Але до створення початкових шкіл, на території Австрійської держави існували так-звані кочівні школи, в яких вчителі працювали у селах у зимовий період, навчаючи грамоті селянських дітей з заможних сімей (на німецькій, румунській, польській мовах). Також, у вільний від роботи час, викладалась арифметика.
Між 1817-1837 роками була проведена наполегливе листування між адміністрацією парафії с. Чудей та Буковинською єпархіальною консисторією щодо необхідності спорудити шкільне помешкання у с. Чудей (у Державному архіві Фонд-1263-1-28). У 1837 р. була узгоджена необхідна документація. У 1844 була відкрита школа з двома класними приміщеннями для 100 учнів та помешканням для вчителя.

Проект Чудейської школи №1

Стара школа знаходилась на місті теперішнього кабінету директора, вчительської та сусідні класні помешкання. Перший відомий нам вчитель – це Антон Грибовській, який у 1823 р. написав скаргу до Буковинської єпархіальної консисторії проти сільського священика, який забрав у вчителя коня.
У 1904 р. директором спільної німецько-румунської школи с. Чудей був Браха Георгій, народжений 07.04.1854 р. Іншого вчителя звали Іоанн Царевічу. Наступного року, у 1905 р., вчителем у с. Чудей був Паул Кучуряну.
Після Першої Світової війни, Російське військове командування дозволило розпочати навчання лише у серпні 1916 р. Існує документ, у якому йдеться про стан шкільних приміщень, про наявність або відсутність вчителів, чи існували у школах засоби для навчання та дидактичні матеріали, дрова для обігріву, якою була мова навчання та кількість дітей шкільного віку .
У листопаді 1918 р. на Буковині була встановлена Румунська адміністративна влада. У офіційному документі, виданий 26 серпня 1922 р. у м. Сторожинець під № 3012/22, здійснюється звіт про становище шкіл та класів за мовою викладання за 1918 р. (під австрійським керуванням) та 1922 р.
Шкільна рада видала наказ №12819 від 09.10.1919 р., яким вирішила розподіл Чудейської школи (з 6 класами) на румунську та німецьку секції.
В період 1940-червень 1941 р. в с. Чудей і в Сторожинецькому районі в цілому сільські школи не працювали. Але вже 1 січня 1941 р. у Чернівецькій області існували лише 16 шкіл, 14 з яких були 7-річними і лише 2 школи – середніми, в яких вчились 1498 учнів (всього 50 класів).

Педагогічний колектив Школи Чудей-Центр №1 у 1929-1930 н.р.

Восени 1941 р., під румунським правлінням, всі три Чудейські школи знову відкрились. Школа з Центру, зі стінами з цегли та дахом з дранки, мала 12 вчителів, 329 учнів та 4 га орної землі. Школа мала 5 класних приміщень, ще два приміщення вона орендувала.
У такому режимі школа працювала до березня 1944 р., коли Чернівецька область знову перейшла до радянської влади. Мова викладання знову була молдавська, а алфавіт – кирилиця. У цій школі існували і паралельні класи з російською мовою навчання аж до 1948 р., так як 1.09.1948 р. була відкрита Руська школа Центру №2, першим директором якої була Носова.
В 1946 р. 7-річна школа №1 переходить у приміщення колишнього Герихта – Палац громадських послуг (Чудейський НВК).
У 1952 р. 8-річна школа Чудей-Центр була знову реорганізована у середню школу (10-річну), щоб у період 1964-1966 р. вона стала 11-річною, а потім знову повернулась до 10 років навчання.
У 1955-1956 н.р. при середній школі №1 існував інтернат на 65 місць, з ванною кімнатою, буфетом, їдальнею, пральною кімнатою. У цьому інтернаті проживала молодь з сел. Іжівці, Буденець, Черешу, Ропча. У школі не вистачало підручників для вивчення німецької мови, історії, азбук і.т.д.
Перший випуск Чудейської середньої школи №1 був у травні 1955 р.

Перший випуск Чудейської середньої школи №1

Третій клас Чудейської школи-Центр №1 1947-1948 н.р.
На фото: директор школи Шульман Яков, заступник директора Цінтіла Емануїл,
перша вчителька Цінтіла Раїса
За період 1954-2011р.р. із школи було випущено біля 2700 випускників.
Директорами в радянський період працювали Цинтіла Еммануїл Ілліч, Чиківчук Ілля Григорович, Гуцуляк Лазар Федорович, Бурла Іван Сільвесторович. В цей період вчителями працювали Бесараб Анатолій Леонтійович, Бурла Георгій Якимович, Рудман Олександр Якович, Михайлюк Георгій Іванович, Войтенко Лідія Іванівна, Браунштейн Семен Захарович, Хайцина Едді Самійлівна, Цинтіла Раїса Степанівна, Урсуляну Георгій Ілліч, Цуркан Василь Семенович, Микайлу Георгій Миколайович, Грозаву Костянтин Георгійович, Тодорюк Іван Олександрович, Альбін Анатолій Семенович, та інші.
З травня 1990 року директором школи став працювати випускник цієї школи, нині працюючий Петрашеску Раду Емануїлович.
Чудейська ЗОШ І-ІІІ №1 ступенів славиться своїми кімнатними рослинами.

У нас діють екологічні гуртки «Життя рослин», «Юні квітникарі». Гуртківці перетворили шкільні коридори у живі галереї кімнатних рослин.

Наше шкільне життя дуже цікаве завдяки діючій організації «Надія». У нас працює фольклорна секція .Члени танцювального гуртка неодноразово захищали честь школи на конкурсах в області та в районі.

Традиційним в школі стало святкування Дня Захисника Вітчизни, проводимо конкурс «Молодці», де учні старших класів демонструють свої знання , силу, спритність, мужність.

Шануємо ми ї своїх батьків. Для них проводимо святкові концерти.
Основним нашим обов’язком є навчання .Свої знання ми демонструємо під час Всеукраїнських учнівських олімпіад. Щороку ми займаємо призові місця в районі та області.
Ми любимо школу ,тому що вона – наш дім, збудований на променях радощів, любові, щасливих мрій.

 

З історії Чудейського НВК

У 1948 була відкрита початкова школа з російською мовою навчання, директором якої була Носова Л.М.. З 1950 року стає семирічна, потім восьмирічною директорами шкіл були   Приходько І.Д., Давидюк Л.Д., Давидюк О.С., Москалюк М.П., Слободянюк Н.Ф. .
У 1962 році восьмирічну школу реорганізовано в середню школу №2, директором був Тихоміров О.О.. Перший випуск середньої школи №2 був у 1964 році.  Потім директорами школи були Цинтіла Е.І.(1966-1973р.р.), Думенко Д. Д. (1973-1975р.р.), Палюх А. Я. (1975-1997р.р.), Бурла Т. М. (1997-2005р.р.). З 1994 року в школі паралельно набираються перші класи в яких навчання ведеться українською і російською мовами навчання. Поступово, взв’язку з відсутністю набору в класи з російською мовою навчання, школа переходить на викладання предметів українською мовою.
У школі працювало багато педагогів: Білоусова М.К., Самойлова З.І. Іванова А.Г., Коваль О.О., Нижегородцева Т.М., Пинчук Н.К., Харченко В.Т., Алтухова В.М., Побережна О.Ф., Зубенко М.М., Власенко Л.Ф., Гриненко Н.А., Уткіна Р.П., Булдакова Л.Ф., Фаерштейн Н.А., Ястримська В.П., Сутугі Л.П., Бріль В.Г., Барош С.Н., Двигунова Л.Ф., Кищюк С.І., Пентова Н.П., Лютова Г.О., Войтенко Л. І., Лобачова Л.Г., Коровкіна М.О., Баніченко Г.М., Редькіна А.М., Ребеза Л.В., Принь О.П., Принь К.П., Буяльський Я.М., Тимофіїв К.Д., Пацанов О. Г., Довгалюк К.Ф., Бойчук Т.М., Спельчук Є.І., Спельчук М.Г., Зборовський І.Д., Черкавська В.С., Малий К.О., Єфімов Ю.О.,  Косован Г.М., Бурла Л.В. , Бурла В.В., Ковалюк М.Д.        Усі вони зробили вклад у розвиток освіти, залишили чималий слід в історії школи, навчали підростаюче покоління бути людьми, патріотами та громадянами країни, поважати державу такою, якою вона є. За період з 1947-2012р.р. з школи випущено понад  1300      випускників. Сьгодні школа пишається своїми випускниками, адже багато вихованців, подолавши тернистий шлях, досягли свого професійного олімпу, про який мріяли і багато працювали, щоб досягти вершини.
З 2005 року колектив школи очолює Биндю Н.В.  У 2011 році школу реорганізовано в навчально-виховний комплекс. На сьогоднішній день в школі навчається 590 учнів в 25 класах, виховується  75 дітей в трьох дошкільних групах. Педагогічний колектив скадається з 56 вчителів та вихователів.

 

28.11.2013 р. в Чудейському НВК відбулося засідання методичного об’єднання вчителів початкових класів з проблеми «Використання ІКТ в навчально-виховній роботі». Педагоги відвідали урок математики у 2-А класі на тему: «Віднімання виду 50-34», який провела учитель вищої категорії, голова методичного об’єднання вчителів початкових класів Янчу Любов Сильвестрівна.

 

Захист проекту «Твій друг – книга»  для присутніх запропонувала переглянути вчитель 2-Б класу  Александрюк Світлана Василівна, учасник  Всеукраїнського конкурсу «Учитель року 2014».  Досвідом використання ІКТ в навчально-виховній роботі поділилася учитель 2-В класу Кіфу Олена Костянтинівна, яка виступила з доповіддю: « Елементи сучасних технологій у навчально-виховному процесі».

 

З новинками методичної, психолого-педагогічної літератури ознайомила присутніх ЗНВР  Биндюл Оксана Олексіївна.

1 грудня 2013 року в Чудейському НВК були проведені відповідні заходи до дня боротьби зі СНІДом

 

З 9 по 13 грудня в Чудейському НВК було проведено ряд заходів до тижня права, а саме:

1. Лінійка, присвячена відкриттю Тижня права «Мої права – моє життя» – 09.12.;

 

2. Підготовка тематичної виставки «Знай та поважай свої права» – 09.12.

 

3. Випуск стінних газет з правової тематики – протягом тижня

 

4. Виховні години  «В країну прав», «Сторінками Загальної декларації прав людини» – 11.12.

 

5. Захист рефератів за темами: «Мої права та обов’язки», «Права дитини в сім’ї» -12.12.

 

6. Всеукраїнський урок «Права людини» з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини – 13.12.

 

І, як завжди, традиційно в школі проводиться конкурс новорічних композицій, в якій брали участь учні школи. Деякі роботи було відправлено до районного ЦДЮТ.

 

 

І, як завжди, кожного року, в школі проводиться конкурс новорічних композицій, кращі роботи з яких відправляються до ЦДЮТ

В Чудейському НВК постійно відбуваються різні заходи, свята, конкурси, змагання, шкільні ярмарки, виставки сільськогосподарської продукції, районні відкриті семінари, де діти себе проявляють активними учасниками.

Так, 17 та 18 вересня було проведено виставку сільськогосподарської продукції.

10 листопада – Свято рідної мови у 4 класі, класовод Петровська А.С.

 

 

 

21 листопада – 81-а річниця Голодомору 1932-1933р.р. в Україні. В усіх класах були проведені години спілкування на дану тематику, запалені свічки пам’яті жертв тих подій.

26листопада – проект «Як бджоли готуються до зими» у 2-В класі, класовод Лук’ян Тетяна Миколаївна

 

 

 

26 листопада – виховний захід «Калина – одвічний символ України» у 1-А класі, класовод Грозаву Світлана Іванівна

5 грудня в усіх класах вчителі провели заходи до Дня Збройних Сил України. А в 3-В класі був проведений захід «Буду теж солдатом», класовод Крупчак Христина Іллівна, де хлопці мали можливість відчути себе справжніми солдатами української армії.

10 грудня – «Ми тепер не просто діти – ми тепер вже школярі» – даний захід провела класовод 1-В класу Урсулян Олена Георгіївна

 

 

12 грудня 2014 р. на базі Чудейського НВК відбувся районний семінар вчителів обслуговуючої праці.

 

18 грудня – вчитель музичного мистецтва Чокан Ядвіга Георгіївна дала відкритий урок у 2-В класі на тему «Святкуємо разом із музикою свято Миколая».

13 грудня в школі відбулися «Андріївські вечорниці», де дівчата мали нагоду поворожити, хлопці поїсти вареників, відкусити калиту та, звичайно співати і потанцювати гуцулочки.

А це вчителі нашої школи роблять маскіровочну сітку для  учасників АТО