Освіта Михальча

Освіта

 

Ода школі

У центрі Михальчі. Якраз при дорозі,

Є школа чудова, найкраща з усіх.

Тут вчитись усьому, звичайно, ми в змозі,

Бо віддані справі в нас всі вчителі.

2. Функціонує школа вже багато років,

І випустила в світ чимало поколінь.

Ці коридори знають сотню кроків

І не один десяток визначних творінь.

3.  Шкільна родина, як скарбниця,

Ввібрала безліч пам’ятних подій.

Тут, як удома, школа – як світлиця,

Хранителька усіх подій і мрій.

4. Навчання в школі осучасненим вже стало:

Комп’ютерні класи, а ще Інтернет.

Проте не так легко усе починалось,

Коли у столиці приймали проект.

5.Коли вперше поставили парти,

Кожен з радістю йшов у свій клас

Той рік став для усіх ніби стартом,

І школа нова чула перший наказ

6. У шаленім бігу сьогодення,

Серед сотень вимог, пильних справ,

Кожен вчитель у праці щоденній,

Щирим партнером й порадником став.

7. Школа дарує нам світло науки,

Й змістовне дозвілля влаштовує всім,

А лідерські риси свої виявляти

Нам допоможе наш уряд шкільний.

8. У помислах наших – сучасне й майбутнє,

Новий день приносить цілі купи справ.

Змагання й проекти, он-лайн-тестування,

Й з якої причини ти ЗНО не так здав?

9.  Та день цей – єдиний і винятковий,

Поділений чітко: уроки й дзвінки.

Не втомиться школа наша ніколи

Прийматиме гостей в обійми свої!

К.Д.Струтинська

Виходячи з архівних даних до 1882 року в селі школи не було взагалі. В цьому році була збудована і почала функціонувати дворічна народна школа. Але оскільки потреби населення в освіті були більші, то 1892 році була збудована нова шестирічна школа, (в цьому приміщенні зараз знаходиться Будинок культури), а старе приміщення віддали під комунальну канцелярію (старе приміщення сільської ради).У 1896 році нараховувалося 497 дітей шкільного віку, навчанням охоплено 276, атестовано 222. В школі працювало 6 вчителів, навчання велося українською мовою.

 

Як видно з фактів, школу відвідували далеко не всі діти шкільного віку. Не кожна сім’я могла одягнути і взути своїх дітей, забезпечити їх підручниками, шкільним приладдям.

 

За час румунської окупації стан справ в освіті змінився, мовою навчання стала румунська мова. Режим шкільного життя був не просто жорстким, він був жорстоким: дітей в школі били за найменшу провину. Учням навіть на перервах не дозволяли розмовляти українською мовою.

 

У 1937 році дітей шкільного віку в Михальчі було 261, відвідувало школу 216, закінчило школу за останні 3 роки 32 дітей. За спогадами   старожилів навчання здійснювалося з 8 годити ранку до 12 години дня. До шкільних предметів належали: румунська мова (читання і граматика), природознавство, математика, історія, географія, фізичне виховання, домоводство.

 

У радянський період школа розпочала заняття в 1944 році. Школа перебралася у приміщення будинку дідича (поміщика), який емігрував до Румунії.

 

Зараз тут приміщення сільської лікарні. Ця споруда мала досить оригінальний флігель, з високим шпилем, чимось схожим на шапки капуцинів, тому й школу часто називали «Капуциною»

 

В цей час серед учнів було чимало переростків, які не змогли вчитися в роки війни. Катастрофічно не вистачало підручників, приладдя. Були проблеми з учительськими кадрами: місцевих кадрів практично не було (за виключенням Марії Діонізіївни Тушинської-Каглюк). Більшість вчителів прибуло сюди за спецнаправленнями із Східної України. В перші післявоєнні роки приїхали в Михальчу і осіли тут Новосадський Микола Миколайович та його дружина Ніна Никифорівна, Унгурян Євдокія Євменівна, Тимошенко Галина Степанівна, Ужейко(Романовська) Єлизавета Сільвестрівна,Грищук Ганна Миколаївна, Москалюк Минодора Михайлівна, Лаврук Наталія Михайлівна та ін.

 

За післявоєнний час школу очолювало багато директорів: Москалюк П.Н.(1944-1945), Бабенко М.П. (1945-1950), Грінберг І.Ф. (1950-1953), Андріанов (1953-1954), Снайдер (1954-1957), Кошелєв М.О. (1957-1959), Пещимуха М.І.(1959-1964), Казимирчук М.П. (1964-1972), Терлецький К.Г. (1972-1973), Куравський О.О. (1973-1978), Косяченко Г.П. (1978-1985), Васкул Я.П. (з 1985).

 

Двоє перших директорів були репресовані і подальша їх доля невідома.

 

В 1955 році школа здійснила свій перший випуск учнів із середньою освітою. Середніх шкіл тоді було мало, тому в нашій школі навчалися учні з Мамаївців, Стрілецького Кута, Снячева, та інших. Перший випуск налічував лише тринадцять учнів, але майже всі вони здобули вищу освіту.

 

До послуг школярів, в школі функціонує 17 предметних кабінетів, 6 класних кімнат, 2 ігрових кімнати, 3 комп’ютерних класи, спортивний зал, актовий зал, їдальня.

 

У школі є комп’ютерний клас для вивчення інформатики. А також комп’ютерний клас для обслуговування навчальних предметів.

 

Кабінет географії посів ІІ місце в обласному конкурсі кабінетів природничо-математичного циклу. У спортивному залі кується спортивна слава Михальчанської ЗОШ. У кабінеті громадських організацій відбуваються засідання учнівського уряду і готуються найцікавіші заходи. Екологічний куток – це не тільки центр екологічного виховання, але й улюблене місце відпочинку школярів на перервах.

 

Школа може гордитися своїми учнями. Останні 7 років школярі стабільно посідають 2-3 місце в районному рейтингу за результатами участі у Всеукраїнських олімпіадах з базових дисциплін на ІІ і ІІІ етапах. Окремі учні виборюють по кілька призових місць. Серед таких в різні роки можна назвати Маскаль Ларису, Михайлюк Анастасію, Валявську Катерину, Савчука Олександра, Чепишко Максима, Малофій Олену, Мірвальда Тараса, Федорчак Оксану, Васкул Надію, Чепишко Світлану, Полянську Альону, Проданчук Наталію, Проданчук Одарку, Савчук Юлію, Харика Руслана Данилюк Ганну, Лопушнян Іванну, Житарюк Галину, Гіршмілер Марину, Костребу Людмилу, Філіп Марину та ін.

 

Двоє учениць школи посіли перші місця в обласних олімпіадах і взяли участь в IV етапі Всеукраїнських олімпіад: Васкул Надія з математики, Данилюк Ганна з хімії.

 

Троє учнів посідали призові місця в обласному конкурсі-захисті наукових робіт Буковинської малої академії наук: Михайлюк Анастасія – ІІІ місце з німецької мови, Савчук Олександр – ІІ місце з інформатики, Валявська Катерина – -І місце з біології. Катерина гідно виступила із захистом роботи на третьому етапі. Вона двічі була членом обласної команди на Всеукраїнському турнірі юних істориків. За свої успіхи в навчальній і науковій роботі Валявська Катерина була нагороджена іменною стипендією Канадсько-української фундації «Dorren and Zenith Moisey scholarship».

 

У селі функціонує дитячий дошкільний заклад, який розміщений у пристосованому приміщенні.

 

«Пролісок» – це світлий, затишний, сучасно обладнаний садочок, в якому функціонують 2 групи: 1 – ясельного віку, 2 – садова. Число місць за проектом – 50.

 

Тут знайшли своїх друзів і світ захоплень 18 дошкільнят. Режим роботи закладу з 12-тигодинним перебуванням дітей та 5-тиденним робочим тижнем. Групи комплектують за віковими, сімейними та родинними ознаками. Наповнюваність групи дітьми на 2012 рік становить: ясельна група – 21, старша група – 29 дітей.

 

Навчально-виховний процес здійснюється за базовою програмою «Я у Світі», старша група ще додатково займається по спеціальній програмі «Впевнений Старт». З дітками працюють кваліфіковані педагогічні працівники, які мають спеціальну освіту. Всього персоналу ДНЗ налічується 18 чоловік.

 

На даний час садочок працює над соціально-педагогічним патронатом дітей шкільного віку на селі, що неохоплені дитсадком. У ДНЗ «Пролісок» створені всі умови для навчання, виховання і розвитку дітей дошкільного віку, що відповідають сучасним вимогам і стандартам. Кожен працівник даного закладу працює над тим, щоб кожна дитина почувалась тут комфортно і затишно.

 

На черзі до дитячої установи стоїть понад 50 дітей, так що є необхідність у збільшенні площі садочка.