Над розділом працювали:
Bчитель історії – Чернятинська Галина Василівна, Рудейчук Тетяна – учениця 8 класу, член гуртка ТЮЕБ, захоплюється танцями, декоративно-прикладним мистецтвом, любить співати, активний учасник загальношкільних та районних масових заходів, Хаврищук Богдана – учениця 10 класу, цікавиться питаннями історії, учасник та переможець багатьох районних олімпіад та конкурсів.
Багатовікова історія народу – це насамперед літопис народу, доля якого була досить лиха. Історія народу – бездонна, невичерпна криниця духу мудрості, перемог і страждань. Кожен народ має власну історію – глибоку і прозору, або замулену й прикидану…
Археологічні джерела
Звертаючись до давньої чи середньовічної історії України, ми звично нарікаємо на незначну кількість стародавніх писемних джерел, які б цю історію описували. Тому у вивченні власного далекого минулого нам часто доводиться покладатись лише на дані археології та свідчення небагатослівних писемних джерел чи легенд.
Село Борівці має давню історію. Ще в 1930 році при оранці поля тут виявили місце, де колись стояла кузня. На незначній відстані від цього місця й досі можна бачити декілька великих обтесаних червоного кольору кам’яних плит, які за переказами старожилів є залишками фундаменту сільської церкви. В цій місцевості жителі села постійно знаходять уламки сільськогосподарських знарядь праці, побутових речей, фрагменти кераміки.
Ще в 20 — 30-х роках XIX ст. за двірника Савчука Івана, як розповідають старожили, борівчани намагались спустити воду з озера Болото і таким чином довідатись про існування затопленого міста. Але це не вдалося зробити через велику глибину озера. Сьогодні про це нагадує лише глибокий рів, по якому вода витікає з водойми. Достовірність народного переказу про існування в цих місцях міста Індик допомогли встановити археологи. Археологічні розкопки, які були проведені на території села та землях місцевого колгоспу, свідчать, що ця місцевість почала заселятися дуже давно.
Так, у 1957 — 1958 роках під час проведення розвідувальних розкопок експедиція Чернівецького державного університету виявила тут ранньослов’янські житла черняхівської культури (II — V ст. н. е.).
Поселення черняхівців розташоване за два кілометри на північ села на південному схилі, яке характерне для всіх поселень без укріплень. Тут археологи виявили залишки двох прямокутних наземних житлових будинків, розмірами 6,6 х 4,5 м, з глинобитними печами, які були побудовані на землі. Середні розміри цих печей складали 1,15 х 0,8 м і мали грушоподібну форму.
Стіни зводилися на дерев’яному каркасі з лози або плах, ззовні обмазувалися шаром глини. Долівки були земляні, іноді підмазувалися глиною і вкривалися, очевидно, соломою або очеретом.
На поверхні грунту було виявлено велику кількість ліпної кераміки та виготовленої на крузі, точильні бруски з пісковику, глиняні біконічні пряслиця, кістки тварин і предмети, звичні для пам’яток черняхівської культури. І нині на цій місцевості між урочищем Провал і озером Болото можна знайти велику кількість залишків кераміки і частини виробів, які пошкоджені щорічним переорюванням поля.
Cхеми археологічних розкопок підплитового могильникa в урочищі Болото.
(1985-1986 рр.)
Основним заняттям черняхівців було орне землеробство. Вони використовували для обробітку грунту сохи і дерев’яні плуги із залізними наральниками та плуги із залізним лемешем і череслом, що перегортав орний шар грунту й розпушував його.
Вирощували анти пшеницю, ячмінь, жито, овес, просо, городні культури. На високому рівні розвитку знаходилися ремесла та промисли. Особливо помітних успіхів досягли гончарство, чорна та кольорова металургія, каменерізна і косторізна справа.
На поселенні була знайдена кам’яна овально-продовгувата плита із загадковими знаками. Вона була виготовлена із дністровського пісковику, на ній були нанесені хрестоподібні позначки, круглі ямки і окремі прямі лінії. Такі знахідки виявлені і в інших місцевостях краю (датуються XI — XII ст.).
Завдяки порівняно недавнім археологічним дослідженням були отримані нові матеріали, які дають змогу поглиблено вивчати духовне життя того часу. Це стосується, в першу чергу могильника з підплитовими похованнями в Борівцях, які вивчав завідуючий сектором археології відділу охорони пам’яток історії та культури при Чернівецькому краєзнавчому музеї В. М. Войнаровський. Це дослідження проводилось у 1985 — 1986 роках в урочищі Болото, де знаходилось давньоруське селище. Ця місцевість має й іншу назву — «Церква», «Колопнище», «Паращина (Федорчина) могила». Могильник є особливий для нашого краю. Тут було досліджено 6 поховань, які групувалися в трьох могилах. А всього на цьому невеличкому кладовищі було близько десяти підплитових поховань. Для них характерне те, що покійників хоронили в кільцях-кромлехах, викладених з каменю, які перекривалися плитами рожевого і сірого пісковику. Такі, подібні цим, плита і сьогодні можна побачити на подвір’ї багатьох господарів села.
Ця знахідка дає можливість вивчити питання про проникнення і поширення християнства серед місцевого населення. Матеріали могильників, які були відкриті на території краю, в тому числі в Борівцях, датуються XI — XII ст. і свідчать про початковий етап християнізації населення, яке тут проживало.
Орієнтація знайдених кістяків людей того часу відповідає канонам релігійного культу «захід». Умогилах були знайдені бронзове есоконічне і два срібних спіралеподібних скроневих кільця, вушна сережка із тонкого срібного дроту, бронзовий перстень, маленький ґудзик із кістяною голівкою та залізною дротяною ніжкою. Крім цього, було знайдено крем’яний відщеп і фрагменти кружальної темно-сірої і червонуватого кольору кераміки. Це ще раз підтверджує високий рівень розвитку господарства і ремесел у давньоруського населення та про початки раннього проникнення християнства серед них. Дані могильника є важливою складовою духовної культури племен тиверців, які проживали на території краю.
Більше чотирьох сторіч борівецькі землі входили до давньоруської держави: в X — XII століттях були форпостом Київської Русі на її південно-західному кордоні, до середини XIV сторіччя належали Галицькому, а пізніше Галицько-Волинському князівствам.
Поступово, у середині XIV ст. Галицько-Волинське князівство занепадало, а його землі потрапили під владу сусідніх феодальних держав. Буковину захопила Угорщина, тут з 1352 року намісниками угорських королів були, головним чином, волоські феодали з Марамурешу.
ДАВНЯ ІСТОРІЯ БОРІВЦІВ
БОРІВЦІ У СКЛАДІ МОЛДАВСЬКОГО КНЯЗІВСТВА (XIV — XVIII ст.)
У XIV — XV століттях у молдавських і польських джерелах згадується адміністративна одиниця під назвою Шипинська земля. На неї претендувала Польська держава. Коли в 1359 році молдавські феодали виступили проти угорського короля і домагалися визнання Молдавії як окремого князівства, Польща зробила спробу загарбати землі Північної Буковини. Проте польське військо зазнало поразки, і територія Північної Буковини відійшла до Молдавської держави, яка виникла в 1359 році. Про це розповідає польський літописець Длугош, який вперше назвав територію Північної Буковини Шипинською землею.
У 1514 році Молдавія (а в її складі і Буковина) потрапляє під турецький гніт, який тривав 260 років. З молдавського періоду до нас дійшли і писемні джерела про село Борівці. Перша писемна згадка про село датується 1588 роком. В джерелах зустрічаються різні варіанти назв. Це Боровці, Бурівці (у творах Стефаника), Воигосе (в Боплана), Борэуци — 1649 і 1652 рр., Вогоиг — 1780 р., Боръуци — 1785 р. Українською народною назвою весь час залишалася форма Борівці. Місцеве населення виводить назву села від «бір» — «ліс».
Подвійне підпорядкування території колишньої Шипинської землі призвело до того, що селяни змушені були терпіти подвійний гніт: крім турків, їх продовжували гнобити молдавські господарі, що лишилися володарями своїх маєтків. У 1649 році село Борівці і прилеглі землі належали лагофету Гаврилашу Матіяшу, який був сином сільського священика з Горішніх Шерівців. Йому належали 79 сіл або їх частини, у тому числі 38 — у Чернівецькій і 16 — у Хотинській волостях, і майже всі ці володіння були куплені ним за гроші. Після смерті лагофета згідно з актом про розподіл майна між спадкоємцями від 4 березня 1652 року половина села Борівці перейшла у власність його дочки Александре. Друга частина села Борівці належала до 1658 року Іонашку, а потім пагарнику Іордакі. Пізніше Борівці стали власністю боярина Георге Урсаке, якому належало на Буковині більше ста сіл.
Села переходили шляхом купівлі-продажу від одного феодала до іншого. Основна частина селян була кріпаками, що змушені були виконувати важку панщину. Одночасно між дідичами нерідко розгорталися майнові суперечки, що переростали в затяжні судові процеси. Все це надзвичайно погіршувало і без того важке становище н, остаточно їх розорювало.
В 1741 році боярин Георг Урсакі передав свої володіння, в тому числі село Борівці, молдавському господарю Григорію Гіка Воде. Хоча згідно з грамотою від 2 квітня 1741 року Григорія Гіки село віддано Георгом Урсакі в дар Барновському монастирю. Потім воно перейшло у власність до зятя Григорія Гіки Зотти. Згідно з грамотою від 12 червня 1767 року село Борівці належить монастирю Формос (Фрумос).
СЕЛО В РОКИ АВСТРІЙСЬКОГО ПАНУВАННЯ ТА ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1774—1918)
Восени 1768 року розпочалася російсько-турецька війна. Внаслідок успішних дій у 1769 році російські війська вступили на Буковину, де перебували до середини 1774 року. На початок австрійського панування наш край був у занедбаному стані. Землеробство і скотарство перебували на низькому рівні. Ремісництво і торгівля, які знаходились у руках вірменів і євреїв, були розвинені слабо. Будинки, як правило, будувалися з глини і соломи.
Австрійський уряд сприяв колонізації краю. Багато українців переселялося з Галичини. Цьому сприяло також тимчасове звільнення їх від військової повинності. Особливо великий приплив колоністів припадає на кінець XVIII століття. Серед них слід відзначити німців, словаків, поляків. Німці розселилися по всій території краю. Вони розселялися, як правило, на державних або секуляризованих землях. У господарствах колоністів почали вирощувати пшеницю, жито, овес, аз 1812 року введено вирощування картоплі. Ця культура набула широкого розповсюдження в 30-х роках XIX століття у зв’язку з виготовленням з неї на ґуральнях горілки та відгодівлею худоби. Як уже говорилось вище, мальовничу Просянку якраз і викопали два пруссаки, котрі прибули на проживання в село.
У 1787 році Буковину приєднано до Галичини. У керівництві краю панівне становище зайняли молдавське боярство разом з польською шляхтою.
Змінювалися і власники великих маєтків у Борівцях. В цей період монастир Фрумос здавав село в оренду. Так, у 1799 році село Борівці було віддане в оренду Петре фон Влахович і Александру Жеян за 390 золотих і 12 кг цукру. Але ця оренда повинна була відбутися після закінчення оренди села на 1798 — 1803 рр. Томом Голубом і Керсте Айвасом. У 1800 році Петре Влахович і Александру Жеян віддали оренду Богдану Задуровичу.
у 1784 році були введені обов’язкові «панщинні» дні, в які селянин мав працювати на пана — 12 днів на рік. У 1786 році створено Православний Релігійний Фонд Буковини, який кожній церковній парафії виділяв 44 йохи землі, і парафіяни мусили відробити на ній по 2 дні панщини в рік.
Непосильні податки часто приводили до соціальних конфліктів. Так, у 1815 році з села втекли 24 кріпацькі сім’ї через тяжку панщину, великі податки і неврожайність протягом 3 років. Майже сім років властями розглядалася справа про причини еміграції селян сіл Борівці, Бабин та інших. Але ніяких змін так і не відбулося. Таке становище існувало аж до скасування панщини в 1848 році.
Буковинське селянство взяло активну участь у революційних подіях 1848 — 1849 рр., що охопили всю Австрійську імперію, домагаючись скасування панщини та інших феодальних повинностей без викупу, національної рівноправності. Як свідчать місцеві перекази, борівецькі селяни відмовлялися виконувати панщину. 17 квітня 1848 року цісар мусив видати указ про скасування панщини в Галичині, до складу якої входила і Буковина. А 9 серпня 1848 року подібний указ було видано окремо для Буковини. На відзначення цієї події жителі села поставили кам’яний хрест у центрі Борівців біля церкви, під яким «закопали» панщину.
Внаслідок революції 1848 — 1849 рр. і відповідних реформ на Буковині було скасовано панщину, десятину, пропінацію та інші феодальні повинності і привілеї. Важливі реорганізації органів влади в Австрії відбулися у 50 — 60-х роках XIX ст. Саме тоді створено систему політичних та адміністративних установ, видано низку законодавчих актів. Село Борівці входило до складу Кіцманського повіту. В 1905 році було виділено з Кіцманського Заставнівський повіт, і село Борівці відійшло до нього.
У пореформений період громади обирали громадський виділ і громадську старшину. З числа членів виділу обиралася громадська старшина, яка складалася з голови і двох присяжних. Якщо на території громади знаходився великий земельний маєток, то його власник ставав членом виділу без виборів.
Члени виділу і старшина обиралися на 3 роки. Обрані не мали права відмовлятись від обрання. Першими особами на селі були священик («панотець»), голова громади («двірник», «ворник», «війт»), поміщик — просто «пан». Дещо осторонь від голови стояв як консультант громадський секретар («пан секретар»), до якого селяни зверталися за порадою, зокрема, з податкових і правових питань. Від імені селян він готував усі письмові заяви. З 1858 по 1867 рік ворниками в селі були Дмитро Жуківський, Георгій Одинак, Дмитро Сливка, Петро Липка, Іван Пугач, Александр Скорейко. До цього часу відноситься зображення печатки-герба громади Борівців, на якій зображено сніп пшениці і перехрещені коса та граблі, а також напис: «GEMEINDE BOROUTZ» (община Борівці).
Тут принагідно згадати про доброчинні справи двірника Александра Скорейка, на кошти якого була побудована сільська школа і який допомагав та керував будівництвом церкви в Борівцях. Відомий буковинський художник Євзебій Липецький на початку XX ст. намалював портрет примаря, який довгий час зберігався у родині Скорейків, а потім був переданий у Свято-Покровську церкву. Нещодавно, влітку 2001 року, родина Скорейків подарувала цей
портрет Чернівецькому художньому музею.
На Кінець XIX століття частина борівецьких земель стала власністю поміщика Смценера, який жив у Відні, а землю здавав у оренду. Управляли маєтком Клявбер, а потім Гольдер. У 1900 році Калман Гольдер продав свій маєток у Борівцях Йозефу Блюму, який у 1906 році добився «повернення» йому 3 парцел громадської землі! У 1901 році Зотта весь свій маєток продав Калману Шлезінгеру.
В 1890 році площа общинних земель складала 1423 га, а поміщицьких — 696 га.
У селі близько 80% селянських господарств були безземельними чи малоземельними. Багато людей володіли мізерними клаптиками землі, і щоб не вмерти з голоду, мусили працювати в економіях і на промислових підприємствах. Поряд з цим у селі після реформи поступово виділяється невелика, але економічно сильна група «газдів», які володіли десятками гектарів землі. Це Скорейки, Одинаки, Федоряки.
Маючи великий резерв робочої сили, поміщики і заможні селяни платили найнятим робітникам по 10 — 40 крейцерів за робочий день.
Важке життя переважної більшості селян Борівців змушувало їх кидати насиджені місця і шукати порятунку в інших країнах. Так, у Канаду емігрувало в 1899 р. 110 чол., у 1990 р. — 39 чол., а станом на 15 вересня 1913 р. — 297 чол.
Говорячи про гірку долю буковинських селян і причини масової еміграції, український письменник Василь Стефаник у одному зі своїх творів, говорячи словами Бариляка з Борівців, намалював жахливу картину злиднів, безправ’я: «Кожне хоче жити і ґаздувати, а то ані поля, ані города, ані хати. А друге, що дуже стягають на всякі оплатки. Не можна оплатитися і не можна дочекатися, аби плати тоті трохи змаліли. А поле пісне не родить, а худоби нема, аби погноїти його. Не бійтесь, пес не тікає від колача, але від бича!».
Крім українців, у селі проживали представники інших національностей. Так, згідно з переписом 1880 року в селі Борівці проживало 1810 українців, 7 румунів, 5 поляків, 72 євреї. В 1900 році — 1638 українців, 113 євреїв. У 1910 році — 1746 українців, 5 румунів, 4 німці, 174 євреї. За віросповіданням серед борівчан було 1684 православних, 18 римо-католиків, 53 греко-католики. За переписом 1910 року в селі було 11 ремісників та 15 торгівців, у тому числі власники магазинів, бакалій, складів і т. п.
Перед Першою світовою війною більшість борівецьких земель перейшла до капіталіста-мільйонера Маркуса Фішера. Він володів маєтком у 425 га, жив у Чернівцях (мав ще маєтки у Хрещатику, Киселеві та Прилипчому). З початком війни він у 1914 році покинув маєток. У цей час у його власності залишилось 342 га землі.
В 1914 — 1918 роках відбулась Перша світова війна між країнами австро-німецького блоку і Антанти. На селян накладалися великі податки. Десятки жителів села постійно залучалися на важкі окопні, дорожні, ремонтні, транспортні та інші примусові роботи на термін від кількох днів до 2 — 3 місяців, зі своїм транспортом, тягловою силою, фуражем, харчами.
Борівчани стали свідками боїв між австро-угорськими і російськими військами. Жителі згадують, що через село проходив фронт, кругом стояли гармати. Люди ховалися під час боїв у пивницях (підвалах). До Борівців у примусовому порядку були виселені люди з села Лукавці, де проходили великі бої. Після проходження фронту в селі залишилося декілька солдатів у сільській поліції, які дзвонили в дзвони, скликаючи населення на роботи по збору зброї, риття бліндажів. Зброю складали біля школи. Особливо боялися борівчани росіян-козаків.
Із спогадів очевидців відомо, що на борівецькому кладовищі було похоронено 44 російських і 6 австрійських воїнів. Росіян поховали разом, а австрійців кожного окремо. Тут було встановлено пам’ятник із написом.
Ще одна могила знаходиться за 4 км від села, в урочищі Штефанівка. Ліворуч дороги розташована братська могила 56-го загону гірського зв’язку угорської королівської армії. На насипаному кургані висотою 2 м і діаметром 5,5 м стояв пам’ятник, який був знищений у радянські часи і відновлений у 1996 році.
Особливо жорстокі бої відбулися з 18 по 28 березня 1915 року в районі сіл Кострижівка — Прилипче — Звенячин — Хрещатик за переходи через р. Дністер під Заліщиками, які отримали назву «Великодня битва».
В 1937 році біля села Звенячин було завершено добудову інтернаціонального солдатського цвинтаря, де спочивають 11830 вояків німецької, австро-угорської та російської армій, які полягли в цих місцях.
Тут викарбувано назви 48 населених пунктів, де під час боїв загинули воїни і були перепоховані на цей цвинтар. Серед них є назва села Борівці.
БОРІВЦІ В ПЕРІОД ВХОДЖЕННЯ БУКОВИНИ ДО СКЛАДУ РУМУНІЇ (1918 — 1940)
1 листопада 1918 року у Львові українські збройні формування захопили владу у свої руки і проголосили Західноукраїнську державу самостійною.
З листопада 1918 року в Чернівцях відбулося Буковинське народне віче. Воно вирішило приєднати українську частину Буковини до Західноукраїнської держави. У перехідний період влада тут, як у складовій частині майбутньої УНР, мала здійснюватися Крайовим Комітетом.
Однак королівська Румунія 11 листопада 1918 року окупувала край по річці Прут, чим порушила його суверенітет і права людини, висловлені у рішенні Буковинського народного віча. 12 листопада румунські війська перейшли Прут. Тут вони зустріли збройний опір українських частин. Найбільші бої точилися біля Лужан, Кіцманя та Заставни. Бої тривали два тижні і завершились відходом українських частин у Галичину.
В 1925 році прийнято новий «Закон про адміністративну уніфікацію», який поділяв Буковину на п’ять повітів: Чернівецький, Сторожинецький, Радовецький, Кимполунзький, Сучавський. Цей новий адміністративний поділ мав на меті створити такі адміністративні одиниці, в яких поруч із українським населенням знаходилися б і румунські громади. Внаслідок цього перестали існувати такі суто українські повіти, як Заставнівський, Кіцманський, Вашкове-цький, Вижницький. Село Борівці відійшло до Чернівецького повіту. У повітах представниками уряду були префекти, їм підпорядковувались претори у волостях та двірники в громадах.
У селі було організовано комуну, до якої входило і село Бабин. Владою на селі була примарія (сільська управа), якою керував примар. 1 квітня 1931 року комуна Борівці була реорганізована у зв’язку з відокремленням від неї села Бабин. Площа комуни в 1932 році складала 2122 га з населенням 1751 чоловік.
На початку 30-х років на теренах села поширюється діяльність українських націоналістів. У своїй роботі ця організація керувалася ідеєю соборності України. Нелегальна форма діяльності зумовила обмеження у доборі членів організації, глибоку конспірацію, членство виключно і тільки молоді. Великий вплив на діяльність борівецької групи мали націоналісти з Серафинців. Очолював групу в селі Карбашевський Степан. Діяльність націоналістів носила пропагандистський характер: поширення листівок, розповсюдження друкованих органів, проведення віч. За свідченнями очевидців, на початку 30-х років у селі побував крайовий провідник ОУН і крайовий комендант УВО Степан Бандера, який з 1934 року очолив крайові УВО й ОУН як військово-бойову референтуру ОУН. Він бував в оселях Скорейка Миколи, Скорейка Онуфрія, Карбашевського Степана.
Під час освячення церкви владикою в 1936 році були замінені румунські прапори на українські. Про це згадує румунський професор, депутат парламенту Н. Йорга. Іще він підтверджує, що українські священики обох віросповідань були вороже налаштовані до Румунії. За цю акцію до 4 місяців тюрми були засужені Кравчук Георгій, Пелашатий Василь, Чарський Володимир, Гавзун Георгій. До суду їх били, підвішували за ноги в стодолі, вимагали потрібних зізнань.
Незважаючи на штрафи і різні залякування, сільські дівчата в неділю і на свята одягали горботки з синьо-жовтою стрічкою, хлопці прикріплювали до капелюхів живі сині й жовті квіти.
Для сільського господарства Борівців характерним був дещо нижчий рівень розвитку, ніж при Австрії. У 1921 — 1926 рр. проводилась аграрна реформа. В ході її реалізації у поміщиків вилучалась частина землі. Селяни розводили велику рогату худобу, коней, овець, кіз, різну птицю. За роки війни значно скоротилося поголів’я коней, великої рогатої худоби. Темпи його відновлення були невисокими. Станом на 1927 рік поголів’я худоби не досягло довоєнного рівня.
Поширеними заняттями серед селян були ткацтво, вишивання,в’язання. Ними займались у кожній селянській хаті. Ткали рушники, полотно, скорци, верені, налавники. Вишивали сорочки для дітей і дорослих, рушники та інше. Працювали в селі ковалі, теслярі, шевці, бондарі, пошивачі хат, столяри.
У 1937 році територія комуни складала 2260 га землі, центр села ватра) — 120 га з населенням 2016 чоловік. З них 1944 українці, 62 євреї, 10 румунів. У 1937 — 1938 роках в Notariatul Boráuti входило і село Киселів.
Багато борівчан емігрувало до Канади. Михайло Микитюк, який емігрував у 18-річному віці у 1928 році і написав спогади, згадує: «Щоб потрапити до Канади, потрібно було мати письмову гарантію і гроші на поїздку. Так, за поїздку він повинен був відробити в родичів 25 тис. доларів, які одержав від них на виїзд. Крім цього, коли він прибув до Франції, повинен був відповісти на запитання канадського офіцера скільки буде 3 х 4, а потім 4 х 3, і багато емігрантів з тих, хто не відповів правильно, поверталися назад». Він працював на різних роботах: збирав сіно, пас овець, працював кухарем на лісопильні, осушував землю. М. Микитюк згадує, що коли приїхав до Канади, то його дуже вразило те, що на батьківщині 50 людей не мали стільки землі, скільки тут мала одна людина.
У кінці 30-х рр. Румунія посилено готувалася до війни. Хлопці, яким виповнилось 19 — 20 років, повинні були пройти муштру. Чоловіків, які відслужили в армії, мобілізовували на перепідготовку. У селі точилися розмови, що буде війна.
Коли почалася Друга світова війна, то щоб уникнути мобілізації до румунської армії, молоді люди тікали з села до Галичини через кордон між Румунією і СРСР, який проходив саме біля села. На Радянську Україну з Борівців перейшло 27 осіб. Усі вони були засуджені за перехід кордону. А після війни повернулись лише 6 чоловік. Усі інші загинули в таборах. Один з тих, що повернулися, Скорейко Михайло Дмитрович, згадує, що коли він у 1939 році перейшов кордон, їх спіймали в Ясенові і зачинили в сараї, потім засудили в Кам’янці-Подільському на 3 роки. Він згадує, що немає такої тюрми в Україні, де б цих молодих хлопців не тримали,— у Чорткові, Тернополі, Хмельницькому, Вінниці, пізніше в Самарі та інших містах. Коли переїжджали у Воркуту, то зазнавали нелюдських знущань — 40 днів не дозволяли виходити з вагона, годували капустою і баландою. Люди мерли як мухи. Хоронили їх не зовсім по-християнському: вирили велику яму і кидали туди померлих аж до тих пір, поки вона заповнювалася, а тоді загортали. Ні хреста, ні знака не ставили. Повернувся Михайло Дмитрович додому у листопаді 1946 року. Замість 3 років відбув цілих сім.
1940 рік знаменував кінець ненависної окупації і породжував у багатьох надії на здійснення їх сподівань на національне визволення, краще життя разом з усім українським народом в єдиній Українській державі.
БОРІВЦІ в 1940 —1941рр.
Прилучення Північної Буковини до України 28 червня 1940 року жителі села зустріли з радістю і світлими надіями. В липні було створено сільську раду згідно з постановою Чернівецького повітового виконавчого комітету від 5 липня 1940 року. Першим головою став Микола Підгурський.
Безземельним селянам наділили землі, а через деякий час почалась агітація за створення колгоспу, якого так і не створили до початку війни.
Та невдовзі ця радість була затьмарена репресивними заходами нової влади, які вона застосувала до заможної частини населення, інакомислячих, арештовувала їх і вивозила у віддалені регіони Союзу PCP.
В 1940 — 1941 pp. практикувалось розкуркулювання заможних селян. До нього приступили буквально з перших днів встановлення радянської влади. «Куркульську землю» роздавали малоземельним і безземельним. Це теж був неприхований державний грабіж селян, які своїм потом і мозолями надбали ці грунти. Він супроводжувався широкою агітацією селянства за вступ до колгоспів. Однак селяни не поспішали розлучатись із власним полем, худобою, господарством, бо не хотіли втрачати самостійності, економічної незалежності і політичної свободи.
Особливо гіркими і жорстокими стали для багатьох борівчан дні 10—13 червня 1941 року, коли в селі, та й по всій області, було проведено арешти так званих неблагонадійних та ворожих елементів. Під цю репресивну машину потрапили Карбашевський Степан Григорович, 1909 р. н., Кравчук Григорій Васильович, 1909 р. н., Савчук Михайло Дмитрович, 1918 р. н.
Були вивезені в Омську область Карбашевська Марія Григорівна, 1904 р. н., і п’ятеро її дітей, Кравчук Магдалина Дмитрівна, 1921 р. н., з сином, Бахур Тодор Григорович, 1904 р. н., і Бахур Марія Іванівна, 1910 р. н., з дітьми.
Дуже тяжка доля спіткала сім’ю Кравчук Магдалини Дмитрівни. Чоловіка засудили, а 20-річну матір з малою дитиною на руках забрали в Сибір. Забрали 13 червня, а були в Омську 29 червня 1941 року. Згадує, що коли їх везли, то не було чим годувати дитину, а воду гріли свічкою. На засланні вона працювала причіплювачем тракториста, дояркою. На харчування давали 400 грамів хліба і 200 грамів на дитину. Через нестачу харчів і авітаміноз син не міг ходити три роки. Звільнили її в листопаді 1958 року, в січні 1959-го повернулась у село. Але й тут жінка не мала спокою. Шість місяців її не приписували, переконували виїхати на проживання в Галичину. Одного разу сина заарештували на 15 діб за те, що не мав приписки.
Магдалина Дмитрівна — проста сільська жінка, але щира патріотка своєї землі; орючи вічну мерзлоту, складала про свою недолю вірші. Через десятки літ вона читала їх перед односельцями. Ніхто не міг стримати сліз від почутого, бо так близьке кожному її пережите горе.
День 22 червня 1941 року знаменував початок німецько-радянської війни. В Червону Армію було мобілізовано декілька борів-чан. Боїв на території Борівців не було. Через село тільки проходили радянські війська, які відступали зі сторони Карпат по так званій «цісарській дорозі» і прямували до переправи через р. Дністер. На залишених радянськими військами територіях почалися спроби відновлення української влади. В селі встановилося безвладдя.
В ніч з 29 на ЗО червня 1941 року в селі сталась трагедія: були вбиті радянські активісти: Підгурський Микола Онуфрійович — голова сільської ради, Кричак Дмитро Михайлович — фінагент, член виконкому, Сливка Олександр Іванович — секретар сільської ради, Мельничук Іван Никифорович — директор місцевої школи. Потім почалася розправа над єврейським населенням.
До 1940 року дуже багато єврейських родин проживало по різних селах Буковини, в тому числі і в Борівцях. Вони займалися торгівлею, комерцією, скуповуванням різних товарів від населення, сільським господарством. У селі євреї жили на головних вулицях (Погорилівці, Осередку, Ланцах, Вуланці), і в них місцеві жителі могли придбати різні товари, випити вина і пива, добре попоїсти і насолодитись життям у їх корчмах. У Садгорі були великі склади та бази, звідки сільські торгівці (Шихнер Шулим, Простак Абрум, Простак Хаїм, Енгель Леон) брали товар для торгівлі в селі.
30 червня 1941 року було вбито і потоплено в озері Бульбона 48 чоловік єврейської національності із села Борівці та 50 — із села Киселів. Ця подія стала однією із жорстоких сторінок трагічної історії великої війни.
В ті грізні, непевні роки була ненависть і кров, але була й праця, боротьба, допомога українців євреям. Переважна більшість жителів села прихильно ставились до євреїв. Так, сім’я Горецьких переховувала Енгеля Леона, також була надана допомога Шихнерам Зейді і Менделю.
На місці останнього спочинку безневинно вбитих євреїв 12 серпня 2001 року встановлено пам’ятний знак із написом на ньому українською, англійською мовами та на івриті слів, які засвідчують нашу незгасну пам’ять про загиблих. Про цю подію згадує також і публікація в газеті «Вільне життя» (18 серпня 2001 року).
В ті дні через село по так званій «цісарській дорозі» проходили бійці Червоної Армії в напрямку із Вуланки на Заліщики. До них звернулась дружина Підгурського по допомогу, і командир хотів спалити все село. Але завдяки втручанню рядових бійців, які переконали його не спалювати село, він відповів: «Що ж, ви самі розбирайтеся між собою».
БОРІВЦІ ПІД ЧАС РУМУНСЬКОЇ ОКУПАЦІЇ (1941 —1944)
З липня 1941 по березень 1944 року в селі знову встановилася влада румунів. Почався другий окупаційний румунський період. Першим заходом фашистських окупантів був наказ усі підручники, журнали, газети, бібліотечні книги спалити: «У кого знайдемо літературу, будуть розстріляні. Все військове майно і зброю здати нам, за нездачу буде розстріл».
Другий захід окупантів — це арешт борівчан, які знищували радянських активістів і євреїв. Вони були піддані катуванню і засуджені.
Було створено примарію — місцевий орган влади; вона знаходилась біля церкви, де був клуб і хата-читальня. В 1941 році створено жандармський пост, який розмістився в хаті Карбашевського.
В 1942 — 1943, лютому-березні 1944 років проведено мобілізацію чоловіків 1919 — 1923 років народження в румунську армію. Декого направили в діючу армію, а переважну більшість було мобілізовано в румунські робочі батальйони, де вони, голодні, в домашньому одязі, за безцінь виконували важку роботу по ремонту залізниць, мостів та шосейних доріг.
Місцеве населення займалося сільським господарством. В основному це були жінки, люди похилого віку, підлітки і діти.
БОРІВЦІ В СКЛАДІ РАДЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ (1944 —1991)
25 березня 1944 року село Борівці було визволене радянськими військами, 64-тою гвардійською танковою бригадою під командуванням І. Бойка.
В результаті воєнних дій наш край зазнав великих спустошень.
Першими кроками більшовицької влади стало поновлення діяльності місцевих органів влади. В березні 1944 року відновлено діяльність Борівецької сільської ради. Головою було призначено Фищука Петра. Головним завданням сільської ради була організація допомоги Радянській Армії. Для потреб фронту селяни здавали зерно, м’ясо, шкіру та іншу сільськогосподарську продукцію, яку не встигли забрати румуни.
10 травня 1944 року проведено мобілізацію чоловіків 1896— 1926 років народження до радянського війська. З Борівців було мобілізовано 388 осіб. Новобранців направляли в запасні полки, які знаходились за межами України. Немало з них проявили в боях хоробрість, мужність і відвагу, за що були удостоєні бойових нагород. Найбільше борівчан полягло в Польщі — 54, Східній Пруссії — 36, Прибалтиці —10, 14 односельців пропали безвісти. Всього не повернулися з війни 122 особи. На їх честь споруджено пам’ятник у центрі села. На ньому викарбувано імена полеглих героїв. Багато односельчан отримали поранення, прийшли з фронту з підірваним здоров’ям.
Солдати до своїх домівок поверталися по-різному: хто з орденами і медалями, хто на милицях, а хто похоронками та рядками прізвищ на гранітних обелісках.
Перепочинку фронтовики не знали. Треба було зразу включатись у відбудову народного господарства.
Перший післявоєнний рік не приніс поліпшення життя. Воно в селі ускладнювалось і тим, що тут проходила боротьба між загонами УПА і органами НКВС. У 1944 році на теренах села діяв відділ УПА з Галичини «Сірі вовки» командира Бистрого, проходили через село і вступали в невеликі сутички інші загони оунівців. Так, у 1945 році був убитий боєць винищувального загону Погурський Олександр, у 1947 — Савка Василь, а в 1949 — голова сільської ради Бабчук Іван.
Активну участь брали в загонах УПА і жителі села. Так, Тодор Скорейко був старшим провідником округи УПА, загинув на Ясенівському полі. Його син Орест Скорейко, який вчився у Снятині разом з Миколою Плав’юком (майбутнім президентом України в екзилі), був бійцем УПА і загинув у селі Топорівці Івано-Франківської області, де в 1991 році споруджено і відкрито пам’ятник. Очевидці пам’ятають, що біля озера Болото був схрон, де перебували бійці УПА, серед них Федоряк Георгій, який загинув у селі Мамаївці. Сюди органи НКВС викликали його маму Штефаниху Федорячку для впізнання. І жінка, щоб уберегти всю сім’ю від репресій, змушена була сказати: «Ні, не мій це син, мого тут немає».
За найменшу підозру в симпатіях до ОУН людей переслідували. Всі перебували у постійному страхові. В цей період продовжувалися репресії, розпочаті ще до війни. До Сибіру, Казахстану, Середньої Азії виселялися сім’ї. Вже в 1944 році були засуджені Скорейко Василь Іванович, Скорейко Дмитро Михайлович, Пугач Георгій, Духневич Катерина Михайлівна до різних термінів ув’язнення, а Одинак Василь Степанович до вищої міри покарання — розстрілу. Так, в обласному архіві є повідомлення голові сільської ради Фищуку від 1 лютого 1945 року про те, що Скорейко Василь Іванович засуджений військовим трибуналом на 15 років каторжних робіт та 5 років позбавлення права виборів. Підписано — голова райвиконкому Гульчак, секретар — Зеленський.
У 1945 році було засуджено Скорейка Юрка Михайловича, Палагнюк Настасію Григорівну, Бужак Віру Василівну, Шпак Олену Онуфріївну. Бужак Віра Василівна згадує, що її, неграмотну жінку, судили за «бандери». Арештувало КДБ в грудні 1945 року, судив військовий суд у березні 1946 року в Чернівцях. Засудили до 5 років позбавлення волі без конфіскації майна, але все майно за вказівкою голови сільради забрали (січкарню, дошки, млинок, дерево на стодолу та інше). Вона відбувала покарання на Печорі в таборі. Найглибше врізалися в пам’ять голод, холод, знущання.
В 1947 році до судової відповідальності були притягнуті Баб’як Олександра Василівна, Пугач Василина Миколаївна, Скорейко Олександр Іванович, Скорейко Іван Григорович, Скорейко Василина Григорівна.
Скорейко Олександр Іванович згадує, що його батька Івана Григоровича заарештували, а маму і брата забрали в Киселів у Гордеєву хату, тримали там дві доби у підвалі і дуже били. Батько помер від побоїв. Сестра забрала його і похоронила, але про побої ніхто не знав, бо за розголошення їх чекала тюрма. Сам Олександр Іванович у березні 1947 року був засуджений військовим трибуналом до 7 років позбавлення волі і 2 років позбавлення прав. Покарання відбував у Казахстані. Умови були дуже важкі: з 1500 в’язнів живих залишилось лише 35.
За батьків, синів і дочок, які були засуджені, вивозили на Урал, у Сибір, Казахстан їхніх родичів. Так були вивезені Гривул Олександра Дмитрівна, Гордей Варвара Олександрівна, Кравчук Іван Васильович, Кравчук Василь Степанович, Кравчук Марія Іванівна, Скорейко Марія Олександрівна і п’ятеро її дітей, Пелешата Настя Іванівна, Гордей Катерина Петрівна і четверо її дітей та інші.
Сільська рада займалася організацією заготівлі сільськогосподарської продукції, розповсюдженням внутрішньої позики та іншими роботами. Так, у 1945 році до села Борівці доводиться такий план хлібоздачі: обов’язкова поставка — 1035 ц, фонд Радянської Армії — 1770 ц, безгосподарчі посіви — 28 ц, неоподатковані господарства — 360 ц.
Колгоспникам видавалось зерно на зароблений трудодень. І це у той час, коли в одноосібників вилучався навіть насіннєвий фонд. У такий спосіб доводилася явна «перевага» колгоспної форми виробництва над одноосібною.
До початку літа 1947 року селяни з’їли всі запаси хліба, вирізали всю худобу і птицю. Посівну 1947 року проводили впроголодь, а коли почалась просапка картоплі, кукурудзи, буряку, то обходились юшкою з лободи (натини), до якої додавали кілька ложок крупів або квасолі. Млини на той час не працювали. Кожен, хто мав зерно, жорнував удома або в сусідів. Урожай 1947 року був гарним, люди надіялись на краще життя.
Штучний голодомор був суттєвим, але не єдиним фактором, який примушував селян об’єднуватися в колгоспи. З цього часу більш-менш заможні селяни (а в Борівцях їх було біля 40 сімей) були обкладені надзвичайно високими податками з короткими термінами їх виконання, в які нікому не вдавалося вкластися.
Так, у 1947 році за невиконання повторних державних хлібопоставок були засуджені: Одинак Михайло Степанович, Савчук Дмитро Гаврилович, Федоряк Тодир Григорович, Федоряк Микола Григорович, Скорейко Олекса Михайлович, Скорейко Онуфрій Георгійович, Гордей Михайло Миколайович, Савчук Василь Іванович, Скорейко Михайло Степанович, Скорейко Микола Мафте-йович, Курилюк Іван Дмитрович, Карбашевська Марія Олексіївна, Карбашевська Марія Андріївна.
Всі вони одержали строк до 10 років позбавлення волі, багато з них загинули трагічно. їхні сім’ї виселяли на Урал і в Сибір. Так, Одинака Михайла Степановича, який мав найбільше землі в селі, засудили на 9 років позбавлення волі. Одинак Марію Георгіївну і дітей Степанію та Василя вивезли в селище Октябристський Чунського району Іркутської області на спецпоселення. Конфіскували все.
Ці репресивні методи дали змогу владі розпочати в 1947 році колективізацію в Борівцях. У серпні 1947 року в селі створено колгосп «800-річчя Москви», який об’єднав найбідніші селянські господарства. Першим головою колгоспу обрано Качура Василя Івановича. Тракторну бригаду розмістили на подвір’ї Скорейко Олени Іванівни, її саму і 4 дітей вигнали з хати. Чотири тяжких роки випали на її долю. Вони повинні були поневірятись по чужих людях. Але сім’я витримала, і до сьогодні тяжко згадують вони про пережите.
В 1949 році головами колгоспу були Качур Василь Іванович, Кривулич Дмитро Іванович, Волянський Іван Миколайович, Гунчак Андрій Андрійович.
Суцільна колективізація одноосібних господарств, яка була проведена в селі, погіршила матеріальне становище колгоспного селянства. Його доходи на початку 50-х років були у декілька разів нижчими від доходів робітників і службовців.
З 50-х років господарство очолюють немісцеві вихідці. Приводом для цього стало рішення виконкому Чернівецької обласної ради депутатів трудящих від 27 січня 1950 року «Про стан організаційно-господарської роботи в колгоспах «800-річчя Москви» та ім. Чапаева Кіцманського району». Тут було відмічено величезні недоліки в роботі голови колгоспу Гунчака А. А. і голови сільської ради Ковальчука В. І. Роботу було визнано незадовільною. Хто самочинно залишав колгосп, то приймалось рішення передати його в суд за дезертирство з колгоспу. Таке рішення є від 19 жовтня 1950 року про Скорейка В. М., Шевчика М. Г., Гордея Г. Т.
З січня 1950 по 1954 рік колгосп очолював Кривий Іван Васильович. В квітні 1951 року відкриваються дитячі ясла (завідуюча Гунчак Г. П.).
Продовжувався прийом до колгоспу. Праця в колгоспі майже не оплачувалась позики.
З січня 1954 року головою колгоспу був Дралюк Федір Остапович, а з лютого 1956 по 1959 рік Креховецький Василь Михайлович. Було збудовано кузню-майстерню, зерносклад.
1956 рік для жителів села, які безпідставно були засуджені позасудовими органами («трійками» та особливими нарадами), народними судами та військовими трибуналами і мучилися у сталінських концтаборах та на засланні, приніс довгождане звільнення, а також дозвіл повернутися додому. Однак амністія ще не означала реабілітацію.
Повернувшись додому, репресовані відчували з боку односельців недовір’я, підозру, а інколи й прямі докори у бандитизмі, якого насправді не скоювали. їх називали «бандерами». Тому багато із амністованих замкнулися в собі і не розповідали відкрито про той трагічний час, який вони пережили у сталінських концтаборах, тим більше, що з боку властей не схвалювалися подібні розповіді.
З початку 60-х років почала обмежуватися присадибна діяльність селян, за рахунок якої вони і виживали. Для колгоспників було встановлено норму присадибної ділянки в 10 — 15 арів землі. А до одноосібників сільська рада прийняла рішення взагалі позбавити їх городів. Був узятий курс на обмеження подвірного виробництва м’яса, молока та іншої продукції шляхом регламентації кількості штук худоби на двір. Цим самим органи влади намагалися змусити селян більше часу працювати в колгоспі.
З середини 60-х років здійснено чимало заходів з метою оздоровлення сільського господарства. Регламентацію на худобу було знято, селянам було гарантовано збереження їх присадибних ділянок, відмінено оплату праці за трудоднями і здійснено перехід до гарантованої щомісячної оплати, її грошова частка у порівнянні з натуральною значно зросла. Колгоспники почали отримувати пенсії і відпустки. У колгоспі було створено профспілкову організацію, яку очолив Рихальський Георгій. Селяни отримали також паспорти, які дозволили їм, нарешті, вільний виїзд із села.
З лютого 1959 по липень 1963 року господарство очолював Гузій Василь Іванович. У цей час там працювало 1150 колгоспників. Орна земля становила 1466,64 га, пасовищ — 73,03 га, сіножатей — 47,62 га, насаджень — 45,79 га, 147 га — саду.
На колгоспних полях і фермах початку 60-х років почала інтенсивно використовуватись сільськогосподарська техніка.
Завдяки досить високому рівню механізації, досягнень агробіологічної науки, а також сумлінній праці колгоспників артіль добилася високих врожаїв сільськогосподарських культур та високої продуктивності тваринництва.
В 1963 році завершено електрифікацію села.
З липня 1963 по 1969 рік господарство очолював Андрійчук Денис Іванович. У цей період колгосп нарощує виробництво сільськогосподарської продукції.
У 1965 році було збудовано гараж на 15 автомашин. На кошти колгоспу для тракторної бригади збудовано майстерню, навіс для сільськогосподарської техніки, гараж на 4 зернових комбайни.
За цей же період у селі побудовано в 1964 році дитячі ясла, у 1967 — адмінбудинок, у 1968 — будинок культури на 350 місць і 4-квартирний будинок для спеціалістів, у 1966 — Борівецьку хлібопекарню, яка забезпечувала своєю продукцією частину району. Директором було призначено Скорейка Георгія Онуфрійовича.
За успіхи в праці сімох передовиків колгоспу було нагороджено орденами і медалями СРСР, 23 медалями ВДНГ СРСР. Орденом Леніна була нагороджена Ватаманюк Марія Григорівна, орденом Трудового Червоного Прапора П’ятковський Василь Іванович, Горецька Олена Іванівна, медаллю «За Трудову Доблесть» Фарус Степан Степанович, Скорейко Параска Георгіївна та інші. Колгосп 6 разів був учасником ВДНГ СРСР.
У березні 1969 року затверджено проект планування села Борівці. Біля кожного будинку повинно було бути 0,12 га землі. Але план залишився лише планом.
У зв’язку з тим, що голова колгоспу вибув в Ошихліби, звідки був родом, і там обраний головою, з вересня 1969 по 1974 рік головою колгоспу обирається Луговий Петро Іванович.
У ці роки колгосп «800-річчя Москви» нарощує показники по врожайності культур та виробництві тваринницької продукції.
Було побудовано кормоцех, картоплесховище, склад мінеральних добрив, склад отрутохімікатів, свинарник-маточник, табір для свиней, майстерню, вівчарник, добудовано зерносклад.
У грудні 1974 року господарство очолив Банул Георгій Степанович. 18 лютого 1975 року колгосл «800-річчя Москви» ввійшов до складу колгоспу імені Чапаєва (с. Киселів), головою об’єднаного колгоспу «30-річчя Перемоги» обрано Банула Г. С, який очолював господарство до вересня 1987 року. За ці роки продовжується ріст показників у рослинництві та тваринництві.
У 1978 році в колгоспі відкривається філіал підприємства легкої промисловості від об’єднання «Ткацька фабрика ім. 50-річчя Жовтня». В селі його називали «шпульки».
16 вересня 1967 року прийнято рішення райвиконкому про утворення колгоспу «Радянська Буковина» в селі Борівці. Вперше після 1950 року головою колгоспу обрано уродженця Борівців Фаруса Тодира Степановича.
У 1988 — 1990 роках було побудовано склад пально-мастильних матеріалів, мийка для миття сільськогосподарської техніки, критий піднавіс для току, пилораму, загороди для худоби, склад будівельної бригади, побудовано криниці в полі. Керівництво господарства почало дбати про соціальний розвиток села. Було побудовано лазню, автобусну зупинку, водопровід, спортзал і кухню в школі, заасфальтовано подвір’я школи, розпочато будівництво нового сільського стадіону.
Ідеологічне керівництво на селі здійснювала партійна організація. В колгоспі «800-річчя Москви» парторганізація була створена в 1953 році. Першим комуністом став Купіна В. Резервом партійної організації був комсомол. Першим комсомольцем у селі був Рихальський Г. М. Секретарями осередку комсомолу певний час були Г. Українець, І. Кица, Д. Статний, М. Палагнюк, І. Гордей, В. П’ятковський.
У 60-х роках в колгоспі була створена профспілкова організація, яка займалась організацією соціалістичного змагання і відпочинком колгоспників.
З 1951 по 1977 рік сільську раду в Борівцях очолювали А. А. Гунчак, В. Д. Купіна, М. Ю. Андрощук, Д. Ф. Водіянчук, І. Г. Гордей, В. Г. Гордей, Д. І. Кривулич, Д. І. Руснак, М. М. Гордей, В. І. Бальон, В. П. Григірчик, В. І. Одинська.
18 липня 1988 року було створено окрему Борівецьку сільську раду. її очолювали Г. М. Гордей, І. Г. Галіцький, І. М. Гунчак.
У період радянської влади розширилася мережа торгівлі. Спочатку було організовано Борівецьке сільпо, яке очолював В. М. Андрієць. Торгові точки розміщувались в пристосованих приміщеннях. Потім Борівці було включене в Ставчанське сільське споживче товариство. В селі були відкриті продтоварні і промислові магазини. Так, у 1965 році було побудовано культмаг і магазин промислових товарів, в 1966 році — магазин і кафе, а в 1968 році — магазин на Ланцах.
БОРІВЦІ В ПЕРІОД НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ
24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради Української PCP прийняла Акт проголошення незалежності України. 1 грудня 1991 року жителі села одноголосно проголосували за підтвердження Акту про незалежність України від 24 серпня 1991 року. Активність борівчан склала 96 відсотків.
В цей період починається реформування колгоспу. У 1995 рот згідно з Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям» розпочалось паювання земель у колгоспі «Буковина». 20 жовтня 1995 року було видано Державний акт на право колективної власності на землю. Паювання було проведено з порушеннями, ряд громадян не було включено у списки на одержання земельних сертифікатів і потрібно було це вирішувати через суди. Багато борівчан володіли землею ще до колективізації і сподівались на повернення їх землі. Все це викликало нарікання багатьох громадян на несправедливе вирішення аграрної реформи. В результаті паювання 716 громадян одержали сертифікати.
Незважаючи на економічну скруту, на кошти колгоспу було збудовано фельдшерсько-акушерський пункт, торговий центр, автобусну зупинку, стадіон. В 1991 — 1993 роках прокладено 13 кілометрів газопроводу Городенка — Борівці. На сьогодні газифіковано 490 будинків. У 1999 році газифіковано котельню середньої школи.
В 1995 році в селі організовуються фермерські господарства.
У 1991 році організовано Киселівське сільське споживче товариство, очолив його виходець із села Борівці Романко Василь Васильович. Товариство обслуговує, крім села Борівці, ще Киселів і Шишківці.
У селі відкриваються приватні магазини, де є широкий вибір товарів першої необхідності.
Серйозною проблемою для багатьох громадян села є безробіття, рятуючись від якого, частина жителів іде торгувати на ринок або емігрує у пошуках роботи в Польщу, Чехію, Німеччину, Італію, Грецію, Росію, Канаду.
Економічна криза в Україні позначилась на життєвому рівні жителів села. Крім цього,(внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС наша місцевість отримала радіаційне забруднення. По обстеженню на наявність радіонуклеїдів, яке проводилось в 1996 році, виявлено, що показники наявності цезію-137 коливались від 350 мкр/год до 50-40 мкр/год. При обстеженні, яке проводив Івано-Франківський інститут лісового господарства, відділ радіології, виявлено, що рівень цезію-137 зменшився від 200 мкр/год (окремі місця) до 50-30 мкр/год. Виявлено стронцій-90. Дози стронцію-90 перевищують допустимі рівні і в грунті, городині, сіні. Відповідно, по питомій активності допустима норма в сіні 200 БК/кг, а в сіні, що зібране в Борівцях, 247 БК/кг. Ці обстеження проводились у вересні 1999 року. Може, саме внесення пестицидів по знищенню колорадського жука, забруднення радіонуклеїдами, що є на території села, та інші джерела екологічного забруднення дали такі наслідки. Зросла смертність і знизилась народжуваність людей.
Отже, за останні 10 років населення у Борівцях зменшується, тобто, позитивний природний приріст спостерігався тільки 3 роки, двічі показники народжуваності і смертності однакові. За п’ять років природний приріст від’ємний, смертність перевищує народження, йде процес депопуляції.
Демографічна ситуація с.Борівці
за 1990-2010 р.р.
Роки | Народилось | Померло | Приріст | Кількість населення |
1990 | 31 | 18 | + | 2010 |
1991 | 18 | 18 | + | 2015 |
1992 | 20 | 25 | – | 1993 |
1993 | 24 | 26 | – | 1985 |
1994 | 27 | 25 | + | 1810 |
1995 | 25 | 19 | + | 1700 |
1996 | 22 | 22 | = | 1670 |
1997 | 16 | 24 | – | 1650 |
1998 | 13 | 16 | – | 1640 |
1999 | 10 | 24 | – | 1622 |
2000 | 10 | 14 | – | 1590 |
2001 | 17 | 21 | – | 1601 |
2002 | 6 | 29 | – | 1603 |
2003 | 10 | 23 | – | 1601 |
2004 | 5 | 33 | – | 1580 |
2005 | 10 | 24 | – | 1544 |
2006 | 17 | 25 | – | 1445 |
2007 | 15 | 26 | – | 1430 |
2008 | 11 | 27 | – | 1447 |
2009 | 15 | 26 | – | 1491 |
2010 | 9 | 24 | – | 1470 |
2011 | 18 | 17 | + | 1482 |
На території села продовжують функціонувати середня школа, Будинок культури і бібліотека, в квітні 2001 року відчинив двері дитячий садок. Згідно з рішенням сільської ради від 14 лютого 2001 року на баланс сільської ради передано соціально-культурні споруди — Будинок культури, дитяча установа, пам’ятник, лазня.
Державні установи, організації та заклади
Назва | Керівник | Контактна
інформація |
Бібілотека | Рудейчук Тетяна Іванівна, завідуюча | с. Борівці |
Борівецький ДНЗ | Гунчак Людмила Іванівна , завідуюча | с. Борівці |
Борівецький ЗНЗ І-ІІІ тел. | Чернятинська Галина Василівна , директор | с. Борівці
тел. 2-87-56 |
Відділення зв’язку | Присяжнюк Ольга Василівна , начальник | с. Борівці
тел. 2-87-23 |
Лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини | Хоботюк Михайло Орестович , головний лікар | с. Борівці
тел. 2-87-17 |
Сільський будинок культури | Біляр Вадим Маркович,
директор |
с. Борівці |
Фермерське господарство «Фортуна – Р» | Волянський Василь Іванович , голова | с. Борівці
тел. 28-9-26 |
Приватне сільськогосподарське підприємство | Гунчак Іван Георгійович, директор | с. Борівці
тел. 28-0-14 |
Фермерське господарство «Горан» | Гордей Любов Тодорівна , голова | с. Борівці
тел. 28-7-74 |
Фермерське господарство «Фарус» | Фарус Тодор Степанович , голова | с. Борівці
тел. 28-7-99 |
«Еколінія» | Демчак Іван Володимирович,
голова |
с. Борівці
тел. 28-7-43 факс. 28-7-43 |
Фермерське господарство Фищука Володимира Георгійовича | Фищук Володимир Георгійович | с. Борівці
тел. 28-7-47 |
Фермерське господарство Скорейка Михайла Петрович | Скорейко Михайло Петрович | с. Борівці
тел. 28-6-6 |
Фермерське господарство
Гунчак Марії Іванівни |
Гунчак Марія Іванівна | с. Борівці |
Товариство з обмеженою відповідальністю «Коран» | Настасічук Руслан Вікторович, директор | с. Борівці |
Товариство з обмеженою відповідальністю «Киселівське» | Фурман Юрій Миколайович,
директор |
с. Борівці |
Приватний підприємець | Курчак Петро Філімонович | с. Борівці |
Приватний підприємець | Фесик Юрій Дмитрович | с. Борівці |
Приватний підприємець | Скорейко Марія Миколаївна | с. Борівці |
Приватний підприємець | Фесик Любов Миколаївна | с. Борівці |
Приватний підприємець | Яруш Володимир Васильович | с. Борівці |
Приватний підприємець | Фесик Василь Дмитрович | с. Борівці |
Приватний підприємець | Филипчук Руслан Олександрович | с. Борівці |
Приватний підприємець | Филипчук Оксана Олександрівна | с. Борівці |
Приватний підприємець | Онисько Ганна Георгіївна | с. Борівці |
Приватний підприємець | Руснак Надія Георгіївна | с. Борівці |
Киселівське ССТ | Романко Василь Васильович, директор | с. Борівці |
Село моє із кетягом калини,
І на узбіччі хата дорога.
Для мене тут коріння батьківщини,
І з нього сила і моя снага.