Home / Кіцманський район / Дубівці / Історія Дубівці

Історія Дубівці

Летів у синім небі сокіл,
І раптом, в щирім подиві застиг .
Побачив він у леті тім високім,
Сади у шатах золотих.
Це наша слава , що як сонце гріє,
Перлина найдорожча у вінці.
Любов це наша, віра і надія
Нев’янучі кохані Дубівці!

На перехресті автодоріг Чернівці – Івано-Франківськ та Кіцмань – Вижниця, розташоване село Дубівці, сама назва якого промовляє, що тут колись шуміли-вишумовували гіллям столітні велетні. А примхливий Прут викарбовує історію Дубівців на своєму лівому березі.
Дубівці неначе личко,
Чепурненьке, невеличке,
Є сади у нас квітучі,
За селом – поля родючі.
А будинки на осонні
Вклалися мов на долоні.
Перша письмова згадка про село відноситься до 1464 року. Воно має кілька історичних та краєзнавчих цікавинок : церкву Успіння Пресвятої Богородиці, гробниця сім’ї власника тутешнього феодального помістя барона Шимановича, водойма Бровар, урочища Єшків , Бачина , Ведметище, Осталь,
Назва села походить від дубового лісу.
Спочатку назва вживалася в однині – Дубовець, а з кінця 18 століття (1782 р.) почали називати як зараз, Дубівці. А ще в народі існує легенда про походження села. Два брати на прізвище Циганчук, тікаючи з Басарабії від турецьких поневолювачів, забрели у ліс біля Прута. Були вони гарні, ставні, високі та сильні, як два дуби. От у лісі і побудували брати свої оселі. Обзавелися господарством, сім’ями. І діти у них були міцними, високими та красивими, як дуби. . Звідси і пішла назва села.

Географія

Село Дубівці Кіцманського району Чернівецької області розташоване на лівому березі річки Прут . Прут відноситься до одної з фізико-географічних областей Прут-Дністровського межиріччя (лівобережна частина), район – Припрутський терасовий лісостеповий. В геологічному відношенні територія представлена відкладами косівської світи (верхній тортон), і входить до території Передкарпатського прогину. Верхній тортон значної потужності і представлений відкладами тираської та косівської світ. Тираська світа, складається з гіпсів та ангідритів, в розрізі косівської світи переважають темно-сірі глини. Четвертинні відклади представлені лесоподібними суглинками та супісками на стародавніх неогенових сірих і зеленувато-сірих глинах, гіпсах та інших породах.

Рельєф

Рельєф складний та різноманітний, оскільки досліджувана територія знаходиться на стику трьох фізико-географічних районів. Припрутський терасовий лісостеповий район: висоти тут змінюються від 320-300 м на міжріччі до 200-160 м в руслі р. Пруту; поверхня інтенсивно розчленована меридіонально витягнутими поперечними широкими полого- і спадистосхиловими плоскодонними долинами притоків р. Пруту і поздовжніми теж широкими долинами їх притоків. Рельєф території населеного пункту рівнинний. Схили поверхні не більше 1° Територія безпечна щодо затоплення поверхневими водами. В межах території села Дубівці виділені такі агро виробничі групи грунтів: лучні грунти важкосуглинкові і легкоглинисті, лучно-болотні, мулувато- болотні і торфувато важко суглинкові неосушені грунти, дернові неглибокі глеюваті супіщані грунти, дернові глибокі легкосуглинкові, дернові глибокі неоглеєні середньо суглинкові грунти.
Клімат
Клімат села Дубівці – середньорічна температура коливається від +8 °С на північному сході до +3°С на південному заході області. Сума річних опадів на рівнинних зонах складає 500 – 650 мм,. На нього впливає географічне положення, від якого залежить кількість сонячної радіації, циркуляція атмосфери, характер земної поверхні І рельєф. Велике значення для характеристики радіаційного режиму має радіаційний баланс, середня річна величина якого для села становить близько 37 ккал. Січень – найбільш холодний місяць у році. Його середня температура близько -5°С. Липень – найтепліший місяць у році. Середня липнева температура на території села становить приблизно18°С. Найбільш високі температури повітря літом пов’язані зі східними вітрами, які приносять дуже нагріті маси континентального повітря. Найбільш характерні для території села північно-західні і західні вітри. На другому місці щодо повторюваності перебувають південно-східні та східні вітри. Опади протягом року розподіляються нерівномірно. Найбільша їх кількість випадає в теплий період року, менша -в зимовий. В середньому за рік випадає 580 мм.
Рослинний та тваринний світ
Територія села Дубівці розташована на рівнині, рослинність якої дуже змінена людиною. Найрозповсюджені рослини на території села: дуб, каштани, береза, клен, ялиця,сосна, ромашка польова, ковель, амброзія, осина. У річковій долині р. Прут поширена лучна рослинність -це лучниця лучна, тимофіївка лучна, костриця лучна, стоколос та ін. Зустрічаються окремі дерева тополі,верби, кущі калини, ліщини, верболозу. Багато лікарських рослин – це ромашка лікарська, чебрець, звіробій, деревій, полин гіркий, кульбаба лікарська і ін. Серед тварин найпоширеніші: білка, заєць.
Населення
Населення села складає 1317 чоловік.