Home / Кіцманський район / Біла / Освіта Біла

Освіта Біла

БІЛЯНСЬКА ШКОЛА-САД

Скільки сили, любові і світла

У великім імені твоїм!

Школо рідна, красуне привітна

У веснянім вінку запашнім.

Школо рідна! Як світлая мрія,

Як натхнення, як пісня песень –

Ти в короні сивин не старієш,

Ти яснієш, як сонячний день.

За часів Австро-Угорщини громадяни маленького села Біла розпочали будівництво початкової школи. При допомозі церковної громади школа була збудована. Діти навчалися в одній класній кімнаті (50м2), а другу кімнату орендували в сільській хаті через дорогу. В інших кімнатах проживав директор.

В 1918 р. Буковина була окупована Румунією. Навчання проводилось на румунській мові. Української мови дітей не навчали. В 1936 році була створена семирічна школа. Директором школи працював Дряба Петру, який і проживав у школі (кухня, дві кімнати). На території школи мав господарство. На той час в школі працювало ще 3 вчителі. Були класи-комплекти 1-2 класи – вчитель Смерчинська М.П., 3-4 класи – вчитель Фотій В.Г., 5-7 класи навчали директор і його дружина.

Після звільнення Буковини від румунських загарбників, в 1944 р. в село направили вчительку з Макіївики Немченко Н.М.

 

На той час існували також класи-комплекти.

В 1957 році в школі почав працювати Унгурян І.М.

Унгурян І.М. пропрацював в Білянській школі до 2010 року. Багато добрих справ зроблено за його керівництва.

 

Пізніше в школі існував тільки один клас комплект і два окремі класи. Була направлена ще одна вчителька – Старчук М.І.

В 1986 році розпочалося будівництво трьох класних кімнат, учительської і коридору. В 1989 році будівництво було завершено. У школі є 4 класні кімнати, спортзал, кухня, їдальня, учительська, коридор, на подвір’ї школи обладнаний спортивний майданчик.

Школа має такий вигляд.

В 2008 році Білянський ЗНЗ І ступеня реорганізовано в Білянську школу-сад. В школі-сад функціонує дошкільна група «Сонечко».

А в цих приміщеннях навчаються школярі.

Навчально-виховний процес здійснюють 5 педагогів:

Дутчак Алла Іванівна – завідувачка школи-саду.

Калинюк Марія Миколаївна – вчитель 1 класу.

Скакун Наталя Миколаївна – вчитель 2 класу.

Дмитрюк Наталія Дмитрівна – вихователь дошкільної групи.

Похивка Юлія Олександрівна – вчитель 3 класу.

Педагогічний колектив школи працює над вирішенням завдань особистісно-орієнтованого виховання, зусилля спрямовані на розкриття її соціального розвитку.

Творчо використовуючи досягнення педагогічної науки, передового досвіду, вчителі і вихователі школи-саду віднаходять такі технології, які сприяють формуванню особистісних рис громадянина України, духовності, моральної трудової, екологічної культури господаря своєї Батьківщини, вивчення історії і традицій рідного краю. Педагоги відпрацювали методи і форми роботи з учнями. Основне місце посіли: гра, змагання, доручення, зустрічі, мандрівки, конкурси, екскурсії, свята.

Здійсненню превентивного виховання сприяють психолого-педагогічна профілактика з боку класоводів з використання нестандартних форм виховання. Спостерігається впровадження у виховну роботу дискусій, бесід, міні конференцій, обговорення педагогічних ситуацій щодо запобігання протиправній поведінці, наркоманії, алкоголізму, захворюваності на ВІЛ/СНІД. Щорічно проводиться в школі тиждень правових знань. Крім цього практикуються бесіди-зустрічі з дільничним інспектором та лікарем, які пропагують здоровий спосіб життя і проводять профілактику правопорушень та паління серед учнів.

Вчителі Білянської школи-саду прикладають всі зусилля, щоб викликати у дітей бажання дбати про своє здоров’я, виховувати прагнення в кожному проводити своє життя в русі, посильно працювати, займатись спортом. День у школі розпочинається з ранкової гімнастики, на кожному уроці проводяться фізкультхвилинки, на перервах діти грають у рухливі ігри.

Загартовувати дітей, виростити їх здоровими допомагають уроки фізкультури, які проводяться тричі на тиждень.

Із задоволенням діти проводять різні спортивні змагання.

Важливим фактором збереження здоров’я людини є правильне раціональне харчування. Дбаючи про здоров’я дітей, в школі організували повноцінне харчування.

Ох, як смачно!

Формуванню здорового способу життя у наших вихованців сприяють такі виховні заходи як «Веселі старти», «Тато, мама і я – дружна сім’я», «День здоров’я», «Грай з нами, грай, як ми, грай краще нас».

Особлива увага в школі-сад приділяється патріотичному та громадянському вихованню.

У навчальному закладі створено куточок державної символіки України – у коридорі школи.

Куточки державної символіки України є у кожному класі. Державна символіка (Гімн, Прапор) використовуються на святі Першого і Останнього дзвоника.

Зустріч із ветеранами села

Головними завданнями родинно-сімейного виховання є гармонійний всебічний розвиток дитини, формування у дітей моральних цінностей з позиції добра і справедливості, створення сприятливої трудової атмосфери в сім’ї, виховання національної свідомості і самосвідомості, культури поведінки в сім’ї, залучення до традицій родинно-побутової культури українців, активної участі у всенародних і сімейних святах. Розкриттю даної теми виховання сприяють такі виховні заходи «Бабусина скриня», «Люба моя матуся, я до неї серцем горнуся», «Рушник у побуті нашого народу», «Українські вечорниці».

Військово-патріотичне виховання покликане забезпечити морально-політичну і практичну підготовку щодо виконання свого основного обов’язку – захисту незалежної Батьківщини. Головними завданнями є формування морально-вольових якостей (стійкості, мужності, готовності до подвигу). Щорічно проводяться свята-конкурси до Дня захисника Вітчизни «Лицарські турніри» або «Козацькі забави».

Робота з національного виховання з кожним роком поповнюється народознавчим змістом. Уже кілька років підряд учительський колектив закладу старається донести скарби традицій, звичаїв старшого покоління до дитячих сердець. Щоб не забути своїх предків, вивчати та відроджувати українську національну культуру вчителі школи розпочали роботу по створенню кімнати-музею, а також проведено пошукові роботи на тему «Звичаї мого села», «Бабусина колядка» закінчена і оформлена пошукова робота «Історія мого села», також проведено ряд виховних заходів «Козацькому роду – нема переводу», «Без верби і калини нема України», «Червона калина – символ України».

Естетично-моральне виховання передбачає формування естетичної культури, спрямоване на прищеплення і розвиток моральних почуттів, виховання патріотизму, колективізму, свідомої дисципліни, непримиренності до аморальних вчинків людей, до порушників норм та правил культурної поведінки. З року в рік проводяться свята, які вже стали традиційними в навчальному закладі: «День знань», «Хліб – всьому голова», Новорічне свято, до Дня Матері «Ми матір називаємо святою!», Свято зі сльозами на очах, до Дня сім’ї родинне свято «Без сім’ї нема щастя на землі», Свято останнього дзвоника «Прощавай, початкова школо!», на балу у Королеви Ввічливості.

Екологічне виховання покликане забезпечити підростаюче покоління науковими знаннями про взаємозв’язок природи і суспільства, допомогти зрозуміти багатогранне значення природи для суспільства в цілому і кожної людини зокрема, сформувати розуміння, що природа – це першооснова існування людини, а людина – частина природи, виховати свідоме добре ставлення до неї, почуття відповідальності за навколишнє середовище як національну і загальнолюдську цінність, розвивати творчу активність щодо охорони та перетворення оточуючого середовища, виховувати любов до рідної природи.

В умовах сьогодення гостро постали перед людством екологічні проблеми, головною причиною яких є людина. Учні закладу є учасниками загону «Юні натуралісти», постійно розчищають русло місцевого потоку, виготовляють годівнички для підгодівлі пташок, доглядають за клумбами, ведуть роботу по озелененню класних кімнат. Минулого року брали участь у Весняній толоці по озелененню та благоустрою села: посаджено 12 дерев, 10 кущів, прибрано 6 сотих шкільного саду, 0,5 км придорожньої смуги, 300 м2 прибережної смуги, упорядковували сільські луки.

На екологічну тему проведено ряд виховних заходів: свято «З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі», звіт юних екологів «Рослини – символи України. Сторінками Червоної книги», екологічний брейн-ринг «Буду я природі другом», серія бесід «Чорнобиль – наш біль», «Дари осені».

 

Натуралісти школи почали прокладати екологічну стежину.

З метою виховання в дітей любові до рідного краю здійснюються туристичні походи по стежках рідного села. Діти піднімаються на найвище підвищення на території села – гору «Могила» і звідти розглядають все село, знаходять свої помешкання.

Одним із пріоритетних напрямків виховної роботи є сприяння творчому розвитку особистості. В закладі класоводами ведеться робота по виявленню талантів та розвитку творчих здібностей. Про це свідчать виставки дитячих робіт «Умілі руки», «Славимо Великдень», конкурси малюнків, огляди художньої самодіяльності, інсценізації казок, виступи у сільському клубі, спортивні ігри.

 

Після завершення занять у 1-4 класах організовуються навчальні екскурсії, під час яких діти побували в сільській бібліотеці, в ботанічному саду, в лісі.

 

Згідно структури виховної роботи в школі створено і діє дитяче об’єднання «Веселка». До складу входять учні 2-4 класів.

Педагогічний колектив прагне, щоб заклад став улюбленим місцем для учнів, де б вони могли не тільки здобувати знання, а й жити цікавим шкільним життям.

Школо рідна! До твого порога

В своїх думах, із вирію мрій

Ще не раз ми повернем з дороги,

Курс життєвий звіряючи свій.