Home / Кіцманський район / Брусенки / Культура Брусенки

Культура Брусенки

ІСТОРІЯ БІБЛІОТЕКИ У БРУСЕНКАХ

      Сільська бібліотека діяла у хаті Калинчука, де знаходилася кантора колгоспу ім. Жданова. в окремій кімнаті (з 1947 року). Завідувала нею Данилюк Степанія Іванівна. Тут вона перебувала до 1964 року, поки її не перевели до новозбудованого приміщення, де зараз знаходиться амбулаторія сімейної медицини.

 

Про шкільну бібліотеку в архіві згадується з вересня 1960 року. Проводилась інвентаризація книг за новими цінами після грошової реформи 1961 року. Були невеличкі бібліотеки по класах, як добровільні пожертви вчителів та учнів. Книги, що надходили у бібліотеку, були переважно російською мовою.

З вересня 1961 року книги зібрали в окремий клас, де не проводились заняття, і призначили відповідальним Лукенюка К.В.

З вересня 1963 року передали бібліотеку піонервожатому Матейчуку Миколі Миколайовичу. Читання учнями програмової художньої літератури було дуже низьке всього 3-4 книговидачі на місяць. Книг художньої літератури було всього 12-15 примірників. Зате у бібліотеці було повне зібрання творів В.І.Леніна і багато політичної літератури. З бюджету дуже мало виділялося коштів на придбання художньої літератури. Підручники учням купували батьки за власні кошти.

У лютому 1964 року до Брусенецької НСШ приєднали Вивозянську початкову школу і за її рахунок поповнилася бібліотека. У школі збільшилося кількість класів та учнів (до 220).

З грудня 1964 року був складений графік видачі книг: вівторок, четвер, субота з 13 до 15 год. У середу та п’ятницю видавалася література для учнів 1-4 класів.

З 1965 року заведено нові інвентарні книги із записом нових номерів, складено акти на списання книг. Встановлено оплату за завідування бібліотекою у розмірі 8 крб. У вересні 1965 року оплату за завідування бібліотекою встановили від кількості класів та учнів, та кількості книг розмірі 20 крб. 50 коп. З грудня 1965 року почато укомплектування шкільної бібліотеки необхідною літературою з обласного бібколектора м. Чернівці.

З 1 вересня 1966 року бібліотеку зведено у добудоване приміщення площею 4 на 6 метрів. У цьому приміщенні бібліотека була до 1970 року. Бібліотекарем працювала Зосько Ніна Петрівна. Завдяки їй покращилося відвідування учнями бібліотеки, були складені плани позакласного та програмового читання. У вересні 1971 року бібліотеку перевели у новозбудовану школу.

З 1974 року бібліотекарем призначено Шумка І.М. вчителя української мови та літератури з оплато праці 25 крб. з цього часу почалося акуратне ведення записів в інвентарних книгах. Постійно і великими партіями комплектувалася бібліотека, але більшість книг були російською мовою. Значно покращилася робота з читачами, покращилося відвідування.

У 1990 році бібліотеку почали комплектувати з Кіцманя підручниками та заведено нову інвентарну книгу на підручники, а комплектування художньої літератури припинилося. Підручники видавалися безкоштовно.

У січні 1994 року на посаду бібліотекаря призначено Галецьку Катерину Самсонівну. З цього часу розпочато роботу над створенням каталогів та різних картотек. У бібліотеці оформлені постійно діючі стенди: «Операція «Живи книго», «Юний книголюб», «Наш календар», «Книжкова лікарня», «Таланти твої, Україно».

 

Завідуюча бібліотекою Галецька Катерина Самсонівна з найактивнішими відвідувачами

Оформлені книжкові виставки: «Сторінки забутої спадщини», «Українська історія і сучасність», «Краєзнавство», «Любителям історичного роману», «Куток природи», «Подорож у казку».

Оформлені папки: «Вхідна і вихідна документація», «Письменники Буковини», «Ювілейні дати», «Свята і традиції».

Масові заходи проводяться різними формами та методами: «Уроки духовності», «Уроки милосердя», «Бібліотечні уроки», «Уроки-екскурсії», «Уроки подорожі», «Літературні мандрівки, Краєзнавчі Подорожі, вікторини, диспути,літературні читання.

У 1997 році почали оплачувати 20% надбавку до тарифної ставки за користування підручниками, де щорічно ведеться чіткий облік по кожному класу та учневі зокрема.

Розроблено і затверджено Положення, діє стенд де за І і ІІ семестр висвітлюється переможці змагання на краще збереження підручників.

Ведуться постійно діючі картотеки «Картотека періодики», «Краєзнавча картотека», «Газетно-журнальна картотека».