Home / Кіцманський район / Чортория / Духовність Чортория

Духовність Чортория

Яке ж буковинське село без дерев’яної церкви? Так, вона теж є і в Чорториї. Стара, класична буковинська, «хатнього» типу з характерною боковою прибудовою до бабинця.

Побудована у 1749 – 1750 роках і освячена на  честь Різдва Пресвятої Богородиці. Стіни церква обшиті відносно новим тесом, а дах традиційно вкритий бляхою. За легендою, церкву купив місцевий пан в Карпатах. Доставляли її в Чорторию з гір за допомогою плотів.Але як узгоджується «карпатське»походження церкви з її типовим для Буковини «хатнім» типом,залишається загадкою? А ще однією таємницею є те, що із вівтаря,можна потрапити в підземелля, яке служило сімейним склепом. Одні сміливці наважилися відтягнути важку плиту, але побачити вдалося тільки один цинковий гріб. Церква ( або як кажуть «капличка») знаходиться на території психоневрологічного диспансеру.

 

У центрі села була ще одна дерев’яна церква, але в 1927 р. вона згоріла. Богослужіння відправлялись в панській церкві ( капличці), а також жителісела молилися у сусідніх Вашківцях, Зеленеві. За часів Радянської влади, в 70 роках, майно церкви руйнувалось, або перевозилося із одного місця в інше, окремим людям вдалося зберегти всі церковні атрибути без руйнації. Зокрема, на той час

в Чорторийському психоневрологічному інтернаті  директором був Петрюк,який зумів «довести можновладцям», що

Іван Миколачук збирається знімати фільм у церкві, тому вивозити із неї майно забороняється. Пізніше, коли капличка стала знову діюча, виявилось,що вона замала для жителів села і згодом почали будувати нову церкву. Ініціаторами будівництва і проекту стали отець Сава, а також місцеві жителі: Николайчук Василь, Грицюк Георгій, Продан Євген,Николайчук Дмитро В., Мельничук Тимофій І., Мельничук Семен О.,ШемчукВасиль Т. Велику допомогу в будівництві надав Неполоковецький гравійно – піщаний кар’єр (директор Фукс Л.Ш.),місцевий цегельний завод (директор Костриба М.В.), Чорторийський ДОЗ ( директор Друзь О.), Голова колгоспу «Дружба» Анатійчук І., Решту фінансування здійснювали всі жителі села. Кожна сім’я внесла відповідну суму.Були зібрані також кошти із сусідніх громад.В інтер’єрі церкви є новий іконостас, позолочені царські ворота,дзвони і дзвіниця.На даний час старостою церкви є Ісарюк Т.М. Зараз в селі є дві діючі церкви: Українська православна Свято – Різдва Богородиці Московського Патріархату,яка свою дію розпочала 06.01.1997 р. та Українська православна Свято – Різдва Богородиці Українського Патріархату, що знаходиться на території психоневрологічного   диспансеру.