Home / Кіцманський район / Біла / Духовність Біла

Духовність Біла

ЦЕРКВА

Десь наприкінці ХІХ ст. громада села вирішила покласти свою церкву. Цю церкву було куплено у громади села Підзахаричі (зараз Путильській район). Люди побудували в Підзахаричах нову велику церкву, а цю продали жителям с. Біла. Її розібрали, сплавили на плотах і тут на горбочку в с. Біла знову склали.

СВЯТЕ ЦІЛЮЩЕ ДЖЕРЕЛО СЕЛА БІЛА

Вода – це життя. Цей вираз став для нас настільки звичним, що ми вже не помічаємо того величезного сенсу, що в нього вкладено. Але ж дійсно без води немає життя.

Джерело у селі Біла б’є споконвіків. Воно знаходиться «за горбом», біля дороги Чернівці – Глинниця (через с. Стрілецький Кут). Вода тече з скелястої частини горба. Джерело дуже давнє, про нього пам’ятають сторожили с. Біла. Мешканці села свято шанують його. У жовтні 2006 року, воно було освячене настоятелем сільського храму.

Зацікавили розповіді жителів с. Біла та навколишніх сіл про лікувальні властивості джерельної води. Було поставлено перед собою мету дослідити цілющі властивості даної води.

Проведені опитування людей, які брали воду з джерела. Виявилося, що це люди не тільки із с. Біла, а із навколишніх сіл (Стрілецький Кут, Ревно, Бурдей, Мамаївці, Ленківці, Станівці), м. Чернівці, а також із Новоселицького району.

Жителька с. Біла Гаврилюк Вероніка Іллівна, 1928 р.н., розповіла, що вживає дану воду з семи років. Вживання цієї води на даний період допомогло її реабілітуватися після інсульту, покращилася робота печінки, шлунку та нирок, стала краще бачити.

Про цілющі властивості, особливо ж для тих, хто має проблеми із зором, розповів кореспонденту «Молодого буковинця» президент обласної громадської організації «Буковинська асоціація» Ярослав Унгурян.

Цією водою зцілився не один хворий. У більшості людей покращився зір та нормалізувався обмін речовин.

Для наукового підтвердження властивостей води на хімічному факультеті (кафедра аналітичної хімії) було здійснено фізико-хімічний аналіз води, який показав, що дана вода слабкомінералізована, гідрокарбонатна. Більшу частину постійної твердості складає вміст сульфат-іона. За вмістом визначальних елементів повністю підлягає ДСанПін №383-96 від 2000 р.

Чернівецький національний університет імені Ю. Федьковича

Хімічний факультет

Кафедра аналітичної хімії

Фізико-хімічний аналіз води (підземне джерело с. Біла Кіцманського р-ну)

квітень 2010 р.

Дані органолептичної та фізіологічної повноцінності води:

Водневий показник, рН          7,6-7,7

Мінералізація загальна (сухий залишок) 754-756 мг/дм3

Загальна твердість 5,36 мг-екв/дм3

Тимчасова твердість 2,05 мг-екв/дм3

Вміст іонів

Сульфати               231 мг

Хлориди                 82 мг

Са2+ та Мg2+            126 мг

Na та К                    110-115 мг

Карбонати в перерахунку на НСО3 196-201 мг

Висновки:

Вода слабкомінералізована (дещо вище середньої твердості). Гідрокарбонатна. Більшу частину постійної твердості складає вміст сульфат іона. За вмістом визначальних елементів повністю підлягає ДСанПін №383-96 від 2000 р.

На основі даних фізико-хімічного аналізу води «Цілющого джерела с. Біла» та опрацьованої літератури, ми прийшли до таких висновків:

  1. Гідрокарбонатні води знижують кислотність шлункового соку. При цьому, залежно від методу застосування, можуть як стимулювати, так і гальмувати секрецію шлункового соку. Часто використовують як засіб від печії. Застосовуються також при лікуванні сечокам’яної хвороби.
  2. Сульфатні води стимулюють перистальтику шлунково-кишечного тракту і сприятливо впливають на відновлення функції печінки та жовчного міхура. Застосовуються при хворобах жовчних шляхів, хронічному гепатиті, цукровому діабеті, ожирінні.
  3. Внаслідок нормалізації обміну речовин в організмі людини покращується зір.

На нашу думку, в майбутньому с. Біла можна зробити місцем відпочинку, сільським туризмом, оскільки його місце розташування, мальовничі місця (річка Прут, ліс, джерело цілющої води), дозволяють вибрати відпочинок за вподобанням: рибалка, збирання грибів, малини, ожини, чорниць, лікарських рослин. Перебування в сільській місцевості дає змогу міським жителям долучитись до національної екзотики, етнографічних особливостей, оздоровлення цілющими джерельними водами та чистим гірським повітрям. До всіх позитивних моментів додається ще й те, що відпочинок на селі недорогий. З фінансової точки зору такий вид відпочинку взаємовигідний для обох сторін: для сільського жителя даний вид послуг є можливістю заробити на приїжджих відпочиваючих, а для приїжджих туристів це обходиться набагато дешевше звичних курортів і здравниць.