Home / Кіцманський район / Кальнівці / Духовність Кальнівці

Духовність Кальнівці

Церкву в селі Кальнівці будували три рази.

У 1765 році вперше була збудована церква недалеко від села Станівці (де зараз капличка), пізніше її розібрали і матеріали продали у село Вивіз.

У 1899 році церкву будують в часи панування Австро-Угорської імперії. Керував будівництвом Авшус Левицький (депутат Віденської управи від Вашківського повіту). Він добився будівництва трьох церков (у Кальнівцях, Зеленеві, Чорториї). Під час Громадянської війни, у 1914 р., церкву розбили австрійські війська через те, що пішла чутка, що у церкві переховуються воїни Червоної армії.

У 1928 р. церкву перебудували за рахунок людей села і допомоги графа дела Скали, який давав матеріали на будівництво. Служителем церкви був Гливка із Сучави, потім румун Кутнару, а за ними Двояк.

Список людей, які пожертвували на будівництво церкви в селі Кальнівці 1928р.

    З приходом Радянської влади розпочалась епоха «войовничого атеїзму» яку проводив комуністичний режим, за якого заборонено було проводити релігійні обряди і свята, відвідувати церкву. Особливо це стосувалося комуністів, комсомольців, піонерів, працівників освіти і культури. Вчителі школи вимушені були чергувати в пасхальну ніч біля церкви, а 6 та 13 січня здійснювалось чергування по селі, щоб учні не колядували. Так у 1961 році після святкування Великодня церкву в нашому селі було закрито. Образи та інші атрибути вивезли, а Іконостас застелили чорним полотном і створили ритуальний дім.

Дмитрієвська церква в с. Кальнівці

   Перший староста церкви був Руснак Георгій, пізніше старостами церкви були Іванчук Михайло та Пунговський Михайло.

Багато коштів, сил приклали односельчани щоб знову відновити церкву. Ініціатором став сільський староста церкви Козмуляк Василь Михайлович, в 1989 році церква в селі Кальнівці була знову відкрита. Василь Михайлович зумів провести ремонт церкви, повернути забране майно із церкви. Богослужіння проводив отець Федір (Лукащук Тодир Макарович) священник із села Брусниця.

Церква с. Кальнівці (вигляд Іконостасу)

 

1989 рік, здійснення обряду освячення церкви

Обряд освячення здійснює отець Федір в присутності благочинного

православних церков Кіцманського району

Церковний хор Лукаш Тодир (справа наліво),Ставчанський Роман, Лукаш Іван,

Коханюк Михайло(касір) , Козмуляк Василь (староста), Білава Михайло.

 Люди очікують на прибуття владики Онуфрія

    У 1996 році старостою церкви стає Коханюк Ярослав, який пізніше передає церкву на Януша Григорія. Через два роки односельчани знову обирають старостою Козмуляка Василя Михайловича , який до кінця свого життя дбав про стан церкви, встиг зробити її капітальний ремонт. В 2001 році після його смерті старостою стає син Козмуляк Іван Васильович , який продовжує справу свого батька, дбає про храм божий і на сьогоднішній день.

 Вигляд Іконостасу 2012р.

 Церква в с.Кальнівці після ремонту

    Богослужіння в церкві з 2000 року проводить отець Міхаїл (Флорескул Михайло) уродженець села Верхні Станівці.

Село Кальнівці має своє іменне престольне свято – храм. Воно співпадає з освяченням збудованої першої церкви в селі   на день Дмитрія, який припадає на 8 листопада. На храм з’їжджаються священики з сусідніх приходів, вчиняють пишну відправу, на яку збираються односельчани та люди з навколишніх сіл. Після служби односельці запрошують присутніх на святковий обід.

Місце поховання сім’ї графа дела Скала біля церкви с. Кальнівці