Home / Кіцманський район / Киселів / Освіта Киселів

Освіта Киселів

Мальовниче село Киселів, розташоване у північно – західній частині Пруто–Дністровського межиріччя. Початкова письмова згадка про село належить до першої половини 17 століття. Далеко в минуле сягає його історія. Так само здалека тягнуться коріння освіти у селі. Тяжко жилося киселівчанам особливо за часів австрійського та румунського панування. Про наслідки колоніального визиску односельчан свідчать такі факти. Австрійський уряд здійснював політику соціального і національного гноблення, позбавляв українців політичних прав у тому числі права участі в місцевому управлінні, переслідував усе українське.

Першу трикласну школу в Киселеві відкрили тільки 1897 року. Киселівчани бачили користь з науки і прихильно ставились до школи. В першій школі працювало 3 вчителі. Дітей шкільного віку було 382, тоді як навчанням охоплено лише 284. Вчитися було тяжко, не вистачало підручників, зошитів, не було місцевих вчителів.

Школа була збудована в центрі села на дуже гарному місці і, традиційно для часів, біля церкви. В школі було чотири класних кімнати, де навчались діти, і кімната для вчителів. Пізніше, коли була побудована нова школа, цю стару школу використовували, як школу – інтернат, де проживали учні з сусідніх сіл Шишківців та Бабино.

1912-1913 року в Киселеві учителював український поет Володимир Олександрович Кобилянський. Після він переїжджав  в місто Київ. В своїй творчості В.О.Кобилянський відобразив життя і побут буковинців, передав красу і велич гуцульського краю. Починаючи з 1918 року, коли на Буковину поширилася влада румуно-боярського королівства, школа не припиняла своєї діяльності. На відміну від попередньої, навчання в цій школі було семирічним. На протязі десяти років панування румунської влади, в школі вивчалася рідна мова в кількості – 6 годин на тиждень. Решта дванадцять років румунської влади вивчення української мови було суворо заборонено. Весь навчально-виховний процес проводився виключно румунською мовою.

Учням було заборонено спілкуватися рідною мовою навіть під час уроків, перерви. Приміщення школи не вистачало для навчання всіх бажаючих дітей, тому навчальний процес був організований у дві зміни.

Педагогічний колектив за румунської окупації налічував 8 вчителів. В навчальному процесі більше уваги приділялось природничим наукам.

Дітей привчали до сільськогосподарської праці. Поширеною формою навчання були класи – комплекти, де одночасно в одній класній кімнаті навчались від 40 до 70 учнів. Починаючи з червня 1940 року, коли на Буковину прийшла Радянська влада, пройшла реорганізація школи. Було введено обов’язкове 4–х річне навчання учнів, де 4 клас вважався випускним. Для тих, хто мав бажання, були створені умови для закінчення семирічного навчання. Після закінчення семирічки, сільські діти могли продовжувати навчання в середній школі (8–10 класи), або середніх спеціальних закладах. Це навчання уже було платне: і в школі, і в технікумі. Обов’язковим було: кожна дитина повинна закінчити 4 класи і, таким чином, одержати початкову освіту, незважаючи на вік. Як згадував вчитель німецької мови Кушнірюк Василь Юрійович, в 1 класі вчились діти, які відрізнялися по віку на 4–7 років. Педагогічний колектив школи складався, в основному, з вчителів, котрі були призначені на роботу з інших регіонів України. Саме на долю цього педагогічного колективу припала робота по ліквідації не писемності дорослого населення села. Створювались групи неписьменних людей, з якими проводилось навчання у вечірній час. Спочатку навчання  вчителі проводили без оплати, на громадських засадах, пізніше воно стало оплачуватись. Це були початки створення вечірніх і заочних шкіл. В 1944 році в Киселеві почала працювати неповна середня школа. Умови для роботи були  тяжкими. Навчання проводились в 4 кімнатах, на 407 учнів було 8 вчителів.

З 1944 по 1947 рік директором школи була Олефіренко Любов Опанасівна – 1920 року народження з Чернігівщини. За фахом Любов Опанасівна була українським мовником. Саме в цей період появилися місцеві вчителі, вчитель німецької мови Кушнірюк Василь Юрійович – 1898 року народження, який пропрацював в школі 56 років. До речі Василь Юрійович знав досконало декілька мов. Вчителювали в цей період Кушнірюк Паша Василівна  вчитель молодших класів та Савка Орися Мойсеївна.

В 1947 по 1948 рік директором школи працював Шевченко Віктор Олександрович  – 1921 року народження, за фахом вчитель історії. Разом з ним в цей період працювали Андрієць  Іван Миколайович, Скрипник Михайло Миколайович, Кушнірюк Паша Василівна, Кушнірюк Василь Юрійович, Максимов Борис, Арич Олександра Степанівна та інші. Слід додати, що директор школи Шевченко Віктор Олександрович був учасником Великої Вітчизняної війни.

З 1948–1949 рік директором школи став Мільруд Юрій Абрамович, історик за фахом. Закінчив Київський державний університет і був направлений на роботу в Киселівську школу. Він народився в 1921 році, був учасником війни. Разом з ним виховували учнівську молодь такі знані вчителі: біолог Андрієць Марія Тодорівна, фізик Андріяшик Іван Юрович, Цуркан Надія Олександрівна вчитель німецької мови, російські мовники Кравченко Марія Василівна, Бінікова Марія Артемівна, фізкультурник Федорченко Василь Максимович, фізик Диба Євген Олександрович, математик Скиба Валентина Михайлівна. Вчителі 1–4 класів: Васильківська Марія Іванівна, Бишун Ольга Василівна, Клименко Петро Федорович, Струтинська Марія Василівна.

В 1949–1950 роках директором був Макаренко, який після закінчення вищого навчального закладу був направлений в Киселів.

З 1950 по 1958 рік в Киселів прийшов молодий енергійний педагог, учасник Великої Вітчизняної війни Куцяк Петро Петрович, 1920 року народження за фахом історик. Він був в цих   роках  директор школи. Разом з ним працювали такі вчителі:  Осуньмо Ганна Семенівна, Суходоля Микола Іванович  біолог, Лукашко Роман Васильович  історик, Рихло Ольга Іванівна  російський мовник, Пупенко Адам Романович український мовник, вчителька початкових класів Пупенко Тетяна Опанасівна, Давидовська Марія Онуфріївна та інші.

В 1958 році сталася в Киселеві велика подія, була збудована гарна двоповерхова середня школа, де працювало на той час 38 вчителів та навчалось 670 учнів. Директором школи було обрано Лисенка Дмитра Герасимовича – 1914 року народження, історик за фахом, доброго, чуйного, прекрасного керівника. Саме при ньому створювався стабільний педагогічний колектив із вчителів, які постійно проживали в Киселеві. В цей час значно зріс потяг учнів до навчання. Порівняно багато дітей прагнули одержати середню освіту в рідній школі, а потім продовжували навчання у ВУЗАХ та технікумах. Серед таких слід відзначити теперішнього Академіка технічних наук Ростовського інституту народного господарства Палагнюка Григорія Георгійовича, Яківчика Миколу Івановича – професора фізико-математичних наук м. Москва, Григоровича Михайла Васильовича – кандидата наук в області географії м. Київ, Руснака Івана Степановича – доцента, декана Чернівецького держуніверситету, полковників міліції Скрипника Михайла Васильовича, Козика Василя Миколайовича, полковників Української національної Армії Марчука Миколу Васильовича, Філіпчука Георгія Івановича та доцентів братів Філіпчуків. Саме в цей період навчався і успішно закінчив нашу Киселівську середню школу прекрасна, розумна і чуйна людина це Филипчук Георгій Георгійович.

За часів директора школи Лисенка Дмитра Герасимовича в педагогічний колектив вливається ціла плеяда прекрасних вчителів: Антонюк Ольга Іванівна, Антонюк Василь Іванович, Бужак Валентина Миколаївна, Бужак Георгій Іванович, Турик  Трохим Корнійович, Чурко Василь Іванович, Гарбуз Володимир Васильович, Чайковський Богдан Модестович, Чайковська Орися Леонтіївна, Куліш Марія Василівна, Филипчук Василина Василівна, Филипчук Олена Василівна, Шпак Віра Улянівна, Олександрюк Катерина Іллівна, Павловська Ганна Степанівна, Засядьмо Марія Дмитрівна, Гусак  Зіна Федорівна.

Після виходу на пенсію директора Лисенка Д. Г. педколектив очолив географ за фахом Калиняк Ігор Тимофійович 1928 року народження.

З 1969 по 1975 рік директором нашої школи був «Заслужений працівник культури», «Відмінник народної освіти», історик за фахом Михайлюк Захар Григорович, 1929 року народження, уродженець с.Брусниця нашого району. З ініціативи дирекції школи, педагогічного колективу в школі запроваджено кабінетну систему занять, по скільки приміщення і умови навчання цьому відповідали. Особлива увага в цей час приділялася зміцненню навчально–матеріальної бази школи. Місцевим колгоспом для школи було закуплено статочне обладнання для робіт з деревиною і металом, виділено автомашину, трактор. Це дало змогу Киселівській школі стати однією з кращих в районі по трудовому вихованню учнів. Вчителем праці в цей час були: Андрієць Іван  Миколайович, Солонар Микола Іванович.

З 1975 по 1993 рік директором працював Берездецький Дмитро Іванович 1931 року народження, закінчив Чернівецький державний університет, філологічний факультет. Родом Дмитро Іванович з села  Орошани Кіцманського району. Саме завдяки Дмитру Івановичу в 1977 році школа значно розширилася, тобто було добудовано новий корпус, де згодом розмістилися сучасні гарні кабінети з фізики, математики, історії, географії, інформатики, хімії, народознавства, української мови та літератури, світової літератури, стрілковий тир та інші. В школі навчалося 800 учнів. Школу відвідували діти з навколишніх сіл. За цей період було добудовано актовий зал, їдальню. За хороші успіхи в налагоджені навчально-виховного процесу директор Берездецького Д. І. був нагороджений значком «відмінник народної освіти». В цей період працюють такі кваліфіковані вчителі: Антонюк Василь Іванович – військовий керівник, Антоняк  Олександра Іванівна – математик, Лупашко Оксана Михайлівна – фізик та інші. Завучем працювала молода енергійна вчителька Стасюк Любов Василівна, яка  проживає в м.Соснівка  на Львівщині. Дирекція школи  зуміла згуртувати колектив і результати не забарилися. Багато вихованців школи стали призерами олімпіад. В цей період в школі було відкрито музей хліба, кімнату бойової слави, збудовано котельну, замінено опалювальну систему. Школа почала працювати над проблемою: «Диференціація навчання і розвиток творчих здібностей учнів».

В 1993 році в  нелегкий період для України, директором школи призначений Палагнюк Георгій Іванович, 1947 року народження, перший за всю історію школи житель і уродженець села Киселів. Георгій Іванович за фахом історик, має великий педагогічний стаж, протягом багатьох років працював завучем Борівецької школи. Почавши своє директорування  в період становлення української державності.  Були освячені приміщення і класні кімнати школи, зроблені певні зрушення в зміцнені навчально – матеріальної бази школи, трудової дисципліни, налагоджено навчально-виховний процес. Хоча в нинішніх умовах роботи це дуже важко, адже навчання дітей треба поєднувати з оздоровленням дітей в санаторіях та літніх таборах. Для покращення здоров я дітей дирекція школи налагодила калорійне харчування дітей з сільським споживчим товариством. Допомагали дирекції у вихованні підростаючого покоління завуч Лиман Ольга Миколаївна, за фахом український мовник, яка має великий трудовий педагогічний стаж.

Станом на перше вересня 1995 року вчительський колектив школи налічував 45 вчителів, а разом з обслуговуючим персоналом – 64 чоловіки.  Георгій Іванович директорував майже 10 років.

З 2002 року заступником з навчально – виховної роботи призначено Скрипник Галину Іванівну, 1968 року народження, викладач біології та хімії, жителька с. Борівці. Вона  активізувала методичну роботу та роботу методичних комісій, і обіймає посаду  на даний час.

Весною 28 березня 2003 року директором Киселівського загальноосвітнього навчального закладу І–ІІІ ступенів призначено Марчук Ларису Марківну, 1965 року народження, філолог, вчитель російської мови та літератури, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель. Лариса Марківна вмілий керівник, здібний організатор, користується авторитетом серед батьків. За період директорства Марчук Лариса Марківна значно підвищились показники школи. Було поновлено фасад школи, та перекрито частину старого корпусу. Педагогічний колектив налічував  42 педагоги, та 420 учнів.

З вересня 2008 року  по  січень 2011 року  директором працювала вчитель математики, спеціаліст вищої категорії, вчитель методист жителька с.Шишківці Іліка Любов Георгіївна, 1957 року народження.

В липні місяці 2011 року був призначений на посаду директора загальноосвітнього навчального закладу Харатін Микола Іванович, 1969 року народження, який проживає в с. Киселів. Викладач фізики,  спеціаліст вищої категорії, старший вчитель, «Відмінник освіти України». За своє коротке керівництво він наполегливо віддається роботі. Зумів налагодити повагу та взаєморозуміння колективу. Створив новий спортивний зал – 252кв.м., переобладнав актовий зал, відремонтував фасад школи, коридори. Поновив працю на клумбах.

 

Керівник групи:

Жуківська Ольга Олександрівна

ТВОРЧА ГРУПА

Жуківська Яна

Харатін Яна