Home / Кіцманський район / Валява / Духовність Валява

Духовність Валява

Творча група:

керівник – Руснак Марія Георгіївна

Освіта вища, закінчила Чернівецький національний університет ім..Ю.Федьковича

вчитель географії Валявського ЗНЗ І-ІІ ступенів.

Займається дослідницькою та пошуковою роботою.

Івасюк Галина Петрівна – співавтор сторінки.

Освіта вища. Доцент кафедри математичного моделювання ЧНУ. Галина Петрівна є прихожанкою храму Успіння Пресвятої Богородиці, дописувачем газети «Православний вісник».

 

 

Гілюк Микола – учень 9 класу. Учасник та призер районних олімпіад з географії, хімії, біології. Микола всебічно розвинений. Цікавиться новими сучасними технологіями. Здібний, має нахил до суспільно-правових наук. Прагне здобути вищу юридичну освіту.

 

 

Яворська Діана– учениця 9 класу. Своє майбутнє Діана пов’язує з мистецтвом, вона навчається у художній школі, її роботи неодноразово займали призові місця на районних та обласних виставках.

 

 

28 серпня вся Православна Церква відзначає одне із великих свят – Успіння Пресвятої Богородиці. Однак для жителів мальовничого буковинського села Валява що на Кіцманщині цей день є особливо радісним ще й тому, що це свято є храмовим.

Свята Церква, віра православна є тим найголовнішим життє-вим стержнем, який тримає людину в будь-якій ситуації на цьому світі. В контакті з церквою людина жила все своє життя. Тільки-но людина народжувалася – її хрестили в церкві. Кожної неділі і по великих релігійних святах люди збиралися в церкві і слухали проповіді, служби священиків. Коли люди в певній місцевості засновували поселення, то, чи не першою чергою, вони будували церкву і запрошували священика.

Свій початок валявська церква Успіння Пресвятої Богородиці бере з 1778 року, розташована вона у центрі села. У своєму первісному вигляді церква до наших часів не дійшла. В основі будівлі лежить архаїчний тип тридольної церкви з квадратними зрубами, накритим високим скатним дахом з великим виносом, що прикриває невисокі зрізані пірамідальні верхи вівтаря і бабинця. На відміну від класичних зразків церков «хатнього» типу, більш розвинутий верх нави прорізає масив даху, виступаючи з нього широким четвериком, який переходить у восьмерик з невисоким шатровим завершенням, увінчаним главкою. Церква має пірамідальний силует.

Характерна для української дерев’яної архітектури дзвіниця, розташована на південь від церкви, побудована у ХІХ столітті. Вона дерев’яна, двоярусна, каркасна, обшита тесом. На другому ярусі дзвіниці влаштована аркада для дзвонів. У другому заломі прорізані голосники. Весь період свого існування храм був постійно діючим.

Нова сторінка в історії нашої церкви відкрилась з приходом нового настоятеля – митрофорного протоієрея Віталія Павликів-ського і матушки Олександри. Це молоді ще за віком люди, які змогли достукатись до багатьох і розтопити кригу байдужості. За короткий час зуміли завоювати довіру прихожан, роблять усе належне для того, щоб між прихожанами панували мир, злагода, добро і взаєморозуміння. Ними були організовані поїздки на Манявський скит (2007 рік), на святкування 1021 річниці Хрещення Київської Русі (2009, 2010 роки). Хочу відзначити, що в останні роки до церкви почало приходити більше дітей та молоді, що є дуже важливо особливо зараз, у час майже ніким не контрольованого потоку різноманітної інформації, озлобленості та вседозволеності. Адже церква виховує у молодих серцях доброту, любов до ближнього, щирість. Це саме те чого зараз невистачає нашому суспільству.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці, пам’ятка архітектури.

З нагоди 230-ти річчя у 2008 році під керівництвом настоятеля митр. прот. о. Віталія Павликівського було проведено реставраційні роботи: розписано купол та внутрішні стіни храму. Відремонтовано церковну резиденцію, облагороджено територію храму, посаджено новий садок, який незабаром буде радувати нас своїми плодами. Минулого року до храмового празника було збудовано арку і встановлено нові ворота. Цього року проводиться реставрація ще однієї пам’ятки, яка розташована біля церкви – фігури різьбленого хреста, встановленого на пам’ять тисячоліття хрещення Русі (1988р.), якого мешканці села Валява побожно називають Трійця. На цьому святому місці віднедавна традиційно служиться молебень до Пресвятої Трійці на «Зелені свята» за мир і добробут села та його жителів.

Новозбудована арка. Вхід до святого храму.

«Православ’я – це подих життя. Увесь світ з усіма його досягненнями у порівнянні з Богом і тим царством, яке Він розкриває люблячим Його, – ніщо. Щойно ти відкриваєш двері православ’я, ти потрапляєш у Горній світ, якому немає кінця і краю. Потенція розвитку в цьому світі колосальна і неозора. Ключик від цих дверей – церква з таїнствами. Це місце, де закінчується час, і починається вічність. Вона зберігає вірне вчення про Бога для того, щоб людина могла врятуватися. Я бажаю всім без винятку відчинити ці двері, тоді життя наповниться зовсім іншим сенсом» – так написала у своїй статті прихожанка церкви Успіння Пресвятої Богородиці, кандидат математичних наук Розвадовська Галина.

 

Капличка святої Варвари

побудував Кіцул Йосип Танасійович у 1994 р.

освячена священником Витилівської парафії Московського патріархату

 

Капличка святого Миколая

побудував Шлемко Василь Васильович у 2000 р.

освячена настоятелем Кулівського монастиря Московського патріархату

 

Капличка Пресвятої Богородиці

побудував Кибич Ігор Степанович у 2004 р.

освячена отцем Василем Шевчуком Валявської православної церкви Київського патріархату

 

НОВОЗБУДОВАНА ЦЕРКВА

Окрім церкви Успіння Пресвятої Богородиці у с.Валява збудовано також і нову Свято – Іллівську церкву.

Отож на території села є дві церкви. Перший камінь під будівництво Свято-Іллівської церкви було закладено у вересні 2003 року на обійсті Головатого Василя, а збудована і освячена церква 2 серпня 2006 року і названа на честь Святого пророка Іллі.

Кошти на будівництво церкви – це добровільні пожертви односельчан, прихожан церкви та мирян інших храмів, а також значні кошти в будівництво церкви внесла сім’я Головатого Василя.

18 червня 2006 року була відслужена Божественна Літургія у новій церкві.

Перший священнослужитель – ієрей Сергій, який відправляв службу з 2006 року по 15.08.2010 року.

А з серпня 2010 року править священнослужитель ієрей Миколай.

Під час богослужіння у Свято-Іллівській Православній церкві