До середини 18 ст. в Ошихлібах, як і в інших місцях краю, була майже суцільна неписемність. Володіли грамотою лише одиниці. Школи почали відкриватися на Буковині тільки після її приєднання 1774 року до Австрії – розвиненої західноєвропейської держави.
Першою на Буковині була заснована в 1774 році школа у Сучаві.
Перша сільська школа у Кіцманському повіті почала працювати 1852 році. Щодо Ошихлібів, то тут школа почала працювати з 1 жовтня 1857 року й була двадцятою в повіті. Щоб відкрити в селі школу, потрібно було мати дозвіл від Буковинської крайової управи.
Приміщення, де була відкрита школа в Ошихлібах, до наших днів не збереглося, адже з того часу пройшло 129 років. Воно було в центрі села, недалеко від церкви. Звичайно, школа була споруджена на зразок великої дерев’яної сільської хати з чотирма невеликими класними кімнатами. А стояла вона навпроти теперішньої крамниці «Все для дому». Інтер’єр класної кімнати дуже простий: стіл для вчителя, довгі лавиці для учнів. До зошита шнурком прикріплювався олівець. Додому їх школярі не брали, а залишали в школі.
Незабаром стара школа перестала задовольняти потреби населення, яке з кожним роком збільшувалося. У 1904 році вона вже була чотирирічною.
Нову кам’яну школу спорудили в Ошихлібах у 1910 році, яка й досі використовується – тут навчаються учні молодших класів.
У 1912 році в Ошихлібській чотирикласній школі навчалося 278 дітей: 128 хлопців і 150 дівчат, працювало шість учителів, а саме: Емануїл Томорук (директор), Йоган Тройський, Василь Лупашко, Агрепина Буцула, Йоган Лупуленко та Станіслава Вазелюк.
Щодо національностей школярів, то тут було 268 українців, 6 німців і 4 поляки. Навчання велося українською мовою, велика увага приділялася вивченню німецької мови, яке починалося з другого класу.
Під час Першої світової війни, коли в селі перебували і австрійські, і угорські, і російські солдати, навчання відбувалося з перервами.
У листопаді 1918 року Буковину загарбала королівська Румунія. Окупаційні власті почали насильно проводити румунізацію освіти. Вже в 1920 році було закрито більшість українських шкіл, а станом на 1927 рік у краї не лишилося жодної української школи. Спочатку українські школи було закрито в Іванківцях, П’ядиківцях, Кіцмані. Ошихліби були в першій десятці цього ганебного списку.
Для швидшого запровадження в школах румунської мови вчителів-українців виганяли з роботи, примусово спроваджували на пенсію, молодших переміщували в румунські села, а замість них присилали вчителів-румунів.
1920 року Ошихлібська школа одержала статус семирічної. Збільшилася кількість учителів і учнів. У 1929 році тут працювало вісім педагогів, а саме: Микола Тевтул із 35-річним стажем роботи, Ілля Шевчик, Орисей Човський, Савелій Білоус, Стефанія Піцул, Євген Лупуленко, Антон Мандрик і Катерини Мегасюк. З них – чотири румуни і чотири українці. Одна вчительська посада була вакантною. Тоді в школі навчалося 263 дітей (138 хлопців і 125 дівчат). Крім того, при школі працювали дитячий садок (одна група), де готували дітей до першого класу.
У 30-х роках школу очолював Ф. Савчук (Альбота). Ще за Австрії деякий час учителював в Ошихлібах Йосип Баб’юк. Згодом він викладав у Чернівецькій учительській семінарії. У 1936 році повернувся до рідного села, але румунські освітянські власті не давали йому посади вчителя, бо український патріот відмовився в особовій справі написати, що він румун. У 1940-1941 навчальному році Й. Баб’юк знову працював учителем у рідному селі.
Характерно, що за весь час румунської окупації у Кіцманському повіті не було побудовано жодного нового шкільного приміщення. Українська мова була заборонена в школі, нею не дозволялося спілкуватися дітям навіть під час перерви.
Улітку 1940 року наш край був возз’єднаний з Радянською Україною. Заняття в школі почалися першого вересня рідною мовою, яка двадцять років була заборонена. Навчанням були охоплені всі діти шкільного віку. Та воно давалося учням важко, бо більшість з них не вміла читати й писати по-українськи. Треба було починати з «Букваря».
Та й вчителям було нелегко: вдень проводити уроки в школі, а вечорами працювати з дорослим населенням, ліквідовуючи неписьменність.
Через рік край знову був окупований румунськими боярами. Освітянські власті ще більш вороже почали ставитися до нашої рідної мови й всього українського.
Ще йшла Велика Вітчизняна війна, а першого вересня 1944 року відновила свою роботу Ошихлібська семирічна школа. Директором був Григорій Щегельський, уродженець Вінницької області. Коли почала працювати школа, бракувало вчительських кадрів. Тому до села прибули випускники вузів зі східних областей.
Добре зарекомендували себе на роботі в перші повоєнні роки і вчителі-буковинці: Євгенія Баб’юк, Марія Баб’юк, Півонія Лупул, Надія Цуркан, Іларій Мацієвич тощо.
Відомо, що у початкових класах закладається фундамент знань в учнів. У будь-якій школі діти перших класів оточені особливою турботою як з боку вчителів, так і батьків.
у 1966 році було побудовано сучасне приміщення школи і вона отримала статус середньої
Сумлінною, високорезультативною багаторічною працею зарекомендували себе вчителі початкових класів, які трудилися в основному в кінці 40-х – 80-х роках, а саме: Любов Маркович, Євгенія Баб’юк, Півонія Лупул, Марія Баб’юк, Марія Щегельська, Марія Ткачова, Ніна Юрченко, Ніна Артюх, Валентина Скоропад, Володимир Артюх, Віра Воловідник та інші.
Ошихлібська школа завжди славилася вчителями-словесниками: україністами, русистами й тими, що викладали іноземну мову. Вони повсякденно й уміло прищеплювали любов до виучуваної мови та літератури, доносили до дитячих сердець красу й велич художнього слова.
Ще у 50-х – 80-х роках зарекомендували себе досвідченими україністами, яких любили й шанували школярі за їх енциклопедичні знання, вміння донести до учнів складний виучуваний матеріал Євдокія Тріска й Катерина Чичикало. Ці словесники були закохані в чудову українську мову й намагалися прищепити дітям глибокий інтерес до її вивчення.
Серед учителів-русистів виділялися літературною ерудицією, майстерністю викладання Ганна Пушкаренко, Ніна Юрченко. Особливо подобалися уроки російської мови та літератури в Марії Бровченко й Марти Маніленко.
Повагою в дітей користувалися вчителі іноземної мови Іларій Мацієвич, Олексій Лупул, Степанія Руснак, Неоніла Новицька.
Свого часу забезпечували глибокі знання в учнів з природничо-математичних дисциплін: Василь Кондратюк, Степанія Мирежка, Василь Ягольник, Захарій Місевич, Півонія Бацей, Захарій Венгринюк (математика); Кризон Якович, Степан Рихло- директор школи (фізика); Ольга Миронець, Микола Суходоли, Василь Мирежка (хімія і біологія).
Добре зарекомендували себе на роботі й учителі інших предметів, зокрема, Карпо Мельник (директор школи), Ніна Лупул, Орися Руснак, Роман Клайник (історія та географія); Степан Крижанівськиіі, Василь Баб’юк, Михайло Тимків (фізвиховання); Василь Мирежка, Євгенія Баб’юк, Івонина Арсенюк (трудове навчання); Віктор Завірюха, Євдокія Тріска, Олександра Василик, Олексій Лупул, Роман Клайник (естетичні предмети).
Степанія Гладка шість років очолювала школу й викладала математику. Як учитель домагалася високої якості знань з цього предмета.
Тепер досягають високої професійної майстерності вчителі початкових класів: учитель-методист Марія Лупул, Одарка Кищук, Аліна Керер, Людмила Лакуста. Не відстають від них молоді педагоги Діана Костенюк, Діана Фролова та Інна ІОрійчук.
Серед учителів-предметників користуються великим авторитетом у школярів, учителів і громадськості словесники Олександра Василик, Марія Баб’юк, (українська мова та література), Леся Тупичка (світова література), Тетяна Кіцул, Світлана Слободян (іноземна мова).
Мають великий досвід у викладанні математики Галина Костюк, Наталія Волощук, фізики – Павло Лупул, біології та хімії – Марія Сороцька і Василь Волощук, географії – Світлана Баб’юк, історії- Іван Костюк і Віра Андрійчук, фізвиховання – Юрій Кіцул, трудового навчання –Степанія Бабюк, естетичних предметів – Тетяна Бабюк, Тетяна Барбір.
В Ошихлібській школі 22 педагоги. У кожного з них свій власний педагогічний почерк, своя система роботи. А всіх їх об’єднує одна мета: дати своїм вихованцям глибокі знання, виховати з них освічених, працьовитих, порядних і підприємливих людей.
Відчути й збагнути красу рідної мови та літератури, пізнати славетні сторінки історії України, виховати високоосвічених людей, сформувати патріота самостійної України – ось завдання, над розв’язанням якого тепер працює педагогічний колектив школи й домагається добрих результатів.
Ошихлібська школа тепер вважається однією з кращих у районі. Тут є міцна навчально-матеріальна база з усіх предметів, створено добротні навчальні кабінети.
Педагогічний колектив забезпечує міцні знання в учнів. Про це свідчать високі результати школярів на районних олімпіадах, на різних конкурсах, оглядах тощо.
Традиційними в школі є заходи: конкурс «Учень року», свято «Ошихлібська писанка», «День школи», для батьків – «День відкритих дверей», «Родинне свято» тощо.
Школа має гарні результати у розвиткові юних літературно-мистецьких талантів. Тут є свої поети-початківці, юні художники, співаки й танцюристи.
У розвиткові учнівських талантів – велика заслуга, крім учителів і класних керівників, і заступника директора з виховної роботи Тетяни Баб’юк та педагога-організатора Діани Фролової.
Відомо, що в поліпшенні навчально-виховного процесу, зростанні педагогічної майстерності вчителів, зміцненні матеріальної бази велику роль відіграють керівники школи. Від їх компетентності, вимогливості, вміння працювати з людьми, працелюбності та інших важливих якостей багато залежить.
Так сталося, що в школі за останні шістдесят років з різних причин досить часто мінялися керівники школи, та кожен з них зробив щось корисне для навчального закладу.
Про деяких з них варто хоча б коротко розповісти.
Педагоги, які тривалий час працювали чи й тепер вчать дітей в Ошихлібській школі, добрим словом згадують таких директорів, а саме: Григорія Щегельського, Леоніда Бобровникова та Карпа Мельника, які в перші роки після війни доклали багато зусиль, щоб школа добре виконувала свої функції, хоч це нелегко було зробити в той час (примусове створення колгоспів, голод у 1946-1947 роках).
Директор Карпо Мельник багато зробив для будівництва нової типової школи. Степан Рихло, який очолював школу 15 років, весь час дбав про авторитет педколективу в селі й районі, постійно працював над піднесенням рівня знань у школярів, зокрема з фізико-математичних предметів. Степанія Гладка добре налагодила роботу з батьками й громадськістю, зміцнила навчально-матеріальну базу школи, створила умови праці для учнів і вчителів.
У різний час по декілька років працювали завучами й забезпечували викокий рівень методичної роботи в школі Катерина Чичикало, Кризон Якович, Василь Кондратюк, Півонія Скрипник, Степанія Мирежка, Світлана Ткачук, Марія Сороцька, та найдовше Олексій Лупул і Марта Маніленко. Тепер займає цю посаду Наталія Волощук.