Вівчарук Іван Іванович – керівник
Літун Ліна Михайлівна – учениця 5 класу
Кожна нація, кожен народ, навіть кожна соціальна група має свої звичаї, що вироблялися протягом багатьох століть і освячені віками.
Але звичаї – це не відокремлене явище в житті народу, це втілені в рухи і дію світовідчуття, світосприймання та взаємини між окремими людьми. А ці взаємини і світовідчуття безпосередньо впливають на духовну культуру даного народу.
Звичаї народу – це ті прикмети, по яких розпізнається народ не тільки в сучасному , а і в історичному минулому.
Народні звичаї охоплюють усі ділянки громадського, родинного і суспільного життя. Звичаї – це ті неписані закони, якими керуються в найменших щоденних і найбільших всенаціональних справах. Звичаї, а також мова – це ті найміцніші елементи, що об’єднують окремих людей в один народ, в одну націю. Звичаї, як і мова , виробилися протягом усього довгого життя і розвитку народу.
Коли ми почнемо приглядатися, то побачимо, що звичаї нашого народу на диво між собою близькі. Хто знає, чине є саме ця близькість звичаїв тим цементуючим матеріалом, що перемагає своєю міццю всі інші сили, які працюють на руйнування єдності нашого народу.
Спільність мови та звичаїв завжди була тими вузлами, які зв’язували наш народ, коли він був штучно поділений державними кордонами.
Багатство витоків і досягнень минулого яскраво стверджують багатогранність і невичерпність народної душі.
Серед українського селянства аж до цього часу збереглися традиції змішаного язичницько –християнського походження. Чарівним часом вважалися Різдвяні свята. Побутувало уявлення про те, що у новорічну ніч відкривається небо і в Бога можна попросити що завгодно.
Дуже багато ворожили дівчата, бажаючи передбачити свою долю.
Кожна хотіла мати гару долю, тому намагалася дотримуватися посту, ходити до церкви на богослужіння, виконувати Божі заповіді і шанувати старших. вийти заміж за коханого та ще вчасно – найзаповітніша мрія кожної дівчини. Крім зазначених норм, дівчата ставили свічки Богородиці, Миколаю Чудотворцю, Катерині, постились поспіль сім вівторків і п’ятниць , щоб у такий спосіб „завоювати” собі долю. Але цікавість брала верх, і дівчата гадали на дні дівочої долі: Катерини, Андрія, Щедрий вечір, Василя, Івана Купала. Вірили, що освячена на Вербну неділю брунька може приворожити юнака до неї.
Про цікавий світ дівочих ворожінь розповідала мені прабабуся Домка, бабуся Марія. Ворожили дівчата у нашому селі В основному на календарні релігійні свята: на Катерини, в ніч проти Андрія, на Святий вечір, на Йордан та в інші свята.
Метою дівочих ворожінь було бажання дізнатися про свою майбутню долю, про свого судженого, про спільне життя.
Але мене здивувало те, що в нашому селі ніколи молодь не святкувала і не святкує Івана Купала. Єдине чим відзначали це свято, то це тим, що дівчата, які хотіли мати гарну долю, напередодні Іван Купали, вирушали пішки до Хрещатика, в монастир. Обов’язково пішки, а не їхати! Потрібно було попасти на вечірню і нічну службу, яку відправляли монахи, і просити в Бога гарної долі для себе, а потім отримати благословення від самого Владики. Додому також годилося повертатися пішки, а це досить далеко від нашого села.
В народі існує безліч легенд про те, як ощедрює Покрова дівчат своєю ласкою. Вона милостива насамперед до тих дівчат, котрі підтримують фізичну і духовну чистоту. На Покрову в тих родинах, де були дівчата на виданні нерідко вдавалися до ворожіння. Мама з досвітку відкривала настіж двері в хоромах, а дівчина – ворота, аби свати заходили. Зазвичай на Покрову ходили до церкви молитися при цьому зверталися до Покрови і приказували такі слова: „ Покровонько, Покровонько, накрий мені головоньку хоть фустков, хоч онучов, най си дівков не мучу”.
Ворожили дівчата у моєму селі і на свято Катерини (7 грудня). Звечора дівчина на виданні клала під свою подушку листочки різних дерев ( з назвою чоловічого роду і яблуні). Вранці, коли прокидалася просила меншого братика дістати листочок з-під подушки. Поганою ознакою вважалося, якщо брат витягав листочок яблуні. Це означало, що ще рік буде дівувати. Ввечері напередодні Катерини Клали під подушку кавальчик хліба, щоб приснився суджений, йшли вечором у садок, зажмурювали очі і йшли ломати зубами три гілочки вишні. Ці гілочки клали у воду в хаті і чекали до Різдва. Якщо розцвіте до Різдва, то доля дівоча цвіте і вона цього року вийде заміж.
Йшли дівчата в цей вечір і слухати попід вікна чужих хат. По змісту розмов прогнозували свою долю. Могли вибігати на вулицю і запитувати в першого стрічного його ім’я. По цьому ворожили, яке ім’я буде у судженого і чи воно таке як у хлопця, який припав до душі дівчини.
Але з-поміж усіх свят найколоритнішим і найбагатшим на ворожіння є свято Андрія, а точніше вечір перед святом. Молодь збиралася на вечорниці і придумувала найрізноманітніші розваги.
Вважалося, що книгу життя, яка зберігається на небі, може прочитати Андрій і дещо розповісти мовою символів. Кожна дівчина намагалася запам’ятати і пригадати вранці сон цієї ночі.
Вечором, у когось із дівчат дівчата робили зніску, готували різноманітні страви і замащували піч. Після цього дівчата розпочинали свої ворожіння.
Дівчата поспішали до фоси, набирали в роти води і поспішали до хати. Хлопці за цим спостерігали і старалися розсмішити дівчат, поскуботати аби вони не донесли воду до хати. Коли ж дівчата, подолавши всі перешкоди добиралися до хати, то виливали воду з ротів у миску, клала коло води дзеркало з одного боку, а свічку – з другого і дивилися чи не побачать свого хлопця , або того за котрого судилося вийти заміж. Дуже часто при цьому жартували одна над одною. Зав’язували очі хусткою одній з-поміж них, як правили наймолодшій, і наказували сидіти тихо і ні на що не звертати увагу. За цей час діставали з-під печі сажі і малювали їй вуса та бороду, потім розв’язували хустку і пропонували подивитися в дзеркало на свого судженого. Потім усі дружно реготали.
Був ще один вид ворожіння. Брали дві миски. Перевертали їх догори дном, клали під одну хустку, а під другу – цятки. Дівчата по черзі зав’язували очі , підходили до стола і вибирали миску, а потім дивилися, що під нею знаходиться : якщо хустка, то скоро вийде заміж, якщо цятки, то ще подівує.
Також ліпили пиріжки (вареники) і вкладали в них записки з іменами хлопців, потім варили. Коли вареники починали кипіти, кожна старалася якнайшвидше вхопити пиріжок і подивитися яке ім’я написане, так буде зватися її суджений.
Пекли дівчата також і пампушки. Спечені пампушки клали на долівку, в хату впускали голодного собаку і дивилися, чию пампушку пес вхопить першу. Та й перша вийде заміж.
Ще був такий вид ворожіння. Дівчата скидали по черевику і вимірювали ним довжину від образів до порога. Черевик котрої попаде писком (носком) на поріг, та вийде заміж цього року.
Також кидали черевиком через хату і бігли дивитися в котрий бік упаде черевик писком. Це означало, що в той бік вийде заміж.
Цікавими були ворожіння дівчат біля плотів. Дівчата рахували колики із зав’язаними очима до дев’яти, при цьому приказуючи: ні перший, ні другий аж до дев’ятого. Потім виламували і дивилися на нього. Якщо на колику збереглася кора, це означало , що жених буде заможний і життя буде з ним заможним, якщо без кори, то будуть бідувати, якщо малий, то чоловік буде малий на зріст, а великий, то високий. Такі ворожіння приводили до того, що плоти, після витягування коликів падали. Тому ґазди часто ставали з іншого боку і могли навіть вдарити по руках, коли дівчата ламали їхні колики.
Ворожили у моєму селі і на тваринах, тобто тлумачили їх поведінку. А саме: йшли ввечері до крамника і починали кликати їх кликати: цьонь-цьонь… Якщо свині рьохкали, то це означало, що дівчина віддашси цього року, тобто, вийде заміж, а якщо мовчали, то ще буде дівувати.
В Шишківцях ще був звичай ходити попід вікна і слухати про що розмовляють господарі в хаті. Добрі ґазди, зачувши , що хтось є під хатою, промовляли: та йди собі вже віддашси, віддашси. Це означало, що дівчина швидко вийде заміж. Але були й такі, що не любили на дівчат, то казали: сиди тихо. Це був поганий знак. Під вікном дівчата ще запитували: де ваші ключі? А господар відповідав: у житі, абисти до нарік усі були завиті. Дівчата були раді такій відповіді, бо це був добрий знак. Якщо господар не обзивався, то дівчатам було дуже сумно.
В андріївський вечір хлопцям дозволялося навіть бешкетувати. Цього у нашому селі хлопці дотримуються і зараз. Часто їхні дії є навіть хуліганськими. А колись був випадок, що хлопці навіть через стіну провертіли дірку в піч, пара вийшла. Коли дівчата розмастили піч виявилося, що всі страви сирі. Чому було так? Та тому, що дівчата не завжди пригощали хлопців своїми стравами на вечорницях.
На Святий вечір, після вечері дівчата збирали зі столу ложки, виходили надвір , ставали на вугол хати і калатали ложками. Потім прислухалися, де загавкають собаки, з того кутка і буде наречений.
На другий Святий вечір дівчата виходили на вулицю і уважно стежили за тим, яка тварина їй трапиться. Якщо зустрінеться пес, то чоловік буде дуже злим. А якщо кіт то буде тихим і сумирним. Витягували із стріх соломину і дивилися: якщо вона з колоском та ще й із зерном, то подружнє життя буде щасливим, і навпаки. Перед тим як лягати спати, дівчата клали під подушку гребінець і шептали: суджений, ряджений, розчеши мені голову. Хто дівчині присниться, той буде її чоловіком.
Ворожили і на насінні конопель. Позаду хати дівчина розсівала на Святвечір насіння конопель, потім разом із снігом набирала насіння, а зайшовши до хати рахувала кількість зерен. Дуже добре було якщо кількість насінин була парною. Це віщувало гарну долю дівчині.
А також був звичай насипати три купки зерна біля воріт. А вранці дивилися на зерно. Якщо купки зерна ніхто не чіпав, то це означало, що родинне життя дівчини чи хлопця буде щасливим.
Ворожили дівчата й на Йордан. Котра дівчина хотіла скоро вийти заміж намагалася першою набрати води після освячення її священиком і першою вийти з воріт церкви. У церкві ворожать дівчата і до цих пір. У Великодню ніч дівчата намагаються прийти до церкви швидко і поки ще не прийшли люди до церкви завити хусткою хрест, що знаходиться на подвір’ї церкви. Вранці, коли світять паску, хрест завжди стоїть „завитий” кількома хустками. В цей же вечір дівчата, а також їх мами стараються першими зайти до церкви і запалити свічку. Для цього проносять з дому і свічки і сірники. Навіть був прикрий випадок, коли під церкву привезли батьки хлопця каліку, щоб він перший „увійшов” до церкви, та мама однієї із дівчат, котра хотіла віддати свою дівчину, побігла перед цим нещасним хлопцем.
Якщо хлопець залишав дівчину, а вона його кохала, то вона ні перед чим не зупинялася. Переборюючи страх йшла вночі біля церкви і дзвонила в церковний дзвін. Вважалося, якщо о дванадцятій годині залізти на дзвіницю біля церкви, вдарити у дзвін, то хлопець повернеться до дівчини.
До ворожіння вдавалися за будь-яких оказій. Коли хрестили дівчинку, то обов’язково стежили, щоб вона була чистенькою. Мама зразу після хрещення розповивали дівчинку і дивилися чи чиста вона. Якщо чиста, то вважали, що вона буде порядною і не зганьбить себе. Так само загадували з хлопчиками. Це була ознака добропорядної людини, яка не зганьбить своєї честі.
Перед весіллям матка молодої чи молодого у четвер брала спеціально спечений калач із отвором всередині і йшла рвати барвінок на вінок. Це годилося робити до обіду. Барвінок на вінок зривали через отвір у калачі, збирали у спеціальну хустину, а потім рахували кількість зрізаних гілочок барвінку. Дуже добре було якщо виходило парне число. Це засвідчувало добре , довге й щасливе життя. Цей звичай зберігся у моєму селі до цього часу.
Про те , яким буде життя у нареченого чи нареченої передбачали і тоді, коли матка шила вінок. Нитку відмірюють довгу, бо міряють від образа до порога. Нею дуже складно шити вінок, бо вона путається. Треба старатися, щоб не в’язалися вузлики, бо вузлики свідчили про непросте заплутане в майбутньому життя. І боронь Боже, щоб нитку різати. Це неприпустимо. Це означає, що життя скоро обірветься.
Про більш складні обряди і дійства з більшою магічною силою опитані мною старожили не знають. Вони кажуть, що на цьому знаються досвідчені ворожки, а їх у нашому селі не має.
З небезпечних ворожінь у нас було. лишень ворожіння на мертвій воді. Воду, якою мили покійника підливають тому, кому хочуть зробити зле.
Є такі, що використовують мертву землю, підсипаючи її комусь на подвір’я.
Від народження людини і до закінчення її земного життя людину супроводжували різноманітні звичаї, обряди, повір’я. Наші предки старалися по рослинах, по явищах природи передбачувати свою долю та долю близьких їм людей. Протягом усього життя людини церква і релігія були поруч. Церковний православний календар узгоджувався із землеробським.
Людина вірила, що все, що вона зробить, буде оцінено, тому задумувалася над тим, як це сприйме Бог і оточення – громада. Зараз думка іншого мало хвилює сусіда, тому така хаотичність і дала на сьогодні такі невтішні результати. Я вважаю, що потрібно вивчати і відновлювати традиції і вірування нашого народу. Це буде сприяти духовному відродженню українського народу, поверне із забуття його кращі традиції.
Коляда у Шишківцях
З глибини віків до нашого часу у моєму селі Шишківці Кіцманського району Чернівецької області збереглися досить цікаві та колоритні народні свята та звичаї.
1. Найцікавішими, в обрядовому розумінні, у нашому селі є свята зимового циклу, або просто коляда чи святки. До нашого часу збереглися Коляда, Маланка, Щедрівка, новорічні посівання, бичкування напередодні Маланки, ходіння із зіркою, яку у моєму селі називали і досі називають Звізда.
2.Село Шишківці Кіцманського району Чернівецької області.
Ці свята проводяться:
Коляда – 6-7 січня;
Бичкування – 13 січня (з ранку до обіду);
Маланка – 13 січня;
Посівання – 14 січня;
Щедрування – 18 січня;
Данец (танці) та плєсання – на Коляду та Маланку;
Ходіння із Звіздою на Щедрівку – 18 січня.
3.У всіх цих обрядах брали участь переважно хлопці Обов’язково мали бути трубка та бубен. Калфа керував тоді колядниками, збирав коляду (гроші), організовував коляду. На Маланку переодягалися бажаючі.
4. 1.У селі існувала чітка регламентація у тому хто і які обряди здійснює. Хлопці збиралися на своїх кутках, обирали з-поміж себе калфу – авторитетного хлопця, визначали хто буде грати і на яких інструментах.
Дівчата приймали участь у танцях та плясаннях, виносили коляду. Звичайно в колядках приймали участь і дорослі і діти. Та в окремих випадках чітко регламентується участь тих чи інших категорій людей.
Діти колядували, засівали, бичкували вдень. Хлопці колядували, маланкували та щедрували у вечірній час. А ще дорослі чоловіки старшого віку збираються на Різдво в Братство і з спеціальною колядкою ходять колядувати до всіх людей (на кожному кутку своє Братство).
4.2.Ніхто нікого не зобов’язує колядувати. Хлопці домовляються напередодні коли і де збираються на коляду, дітей на колядки організовують батьки, Братство збирає авторитетний чесний чоловік, якому доручає це робити церква. І хлопці і Братство ходять колядувати обов’язково з хрестом із церкви.
4.3. В цілому п’ять шість обрядів.
4.4.Ватажок хлопців називався – Калфа. Він обирався безпосередньо тоді, коли хлопці йшли колядувати (тепер переважно рекрути). Керівника Братства визначає церква, передаючи йому хрест.
4.5. Основне завдання калфи слідкувати ,щоб у всіх дівчат поколядувати, збирати (гроші), організовувати танці, прийманку (спільне застілля учасників коляди), частину грошей передати церкві.
Братство колядує виключно для церкви.
Діти колядують для себе.
4.6. Ніяких репетицій не було, оскільки колядок навчали батьки чи старші за віком брати.
4.7. Забобон чи вірувань, пов’язаних із колядою у нас не має. Лише колядувати завжди починають із заходу на схід.
5.Протягом усіх свят учасники Коляди одягалися звичайно у святковий одяг.
5.1.Хлопці колядували, маланкували, а переодягнені підчас Маланки мали жартувати, смішити та лякати людей. Заходили до хати, робили збитки. Музиканти грали колядникам. Калфи збирали гроші розпоряджалися ними (скільки платити музикам за танці, скільки на випивку, що залишалося передавали на користь церкви).
5.2.Тільки на Маланку охочі переодягалися у різноманітні костюми: циганів, на молодого і молоду, на дівчину, на діда і бабу, на смерть, жида, жидівку, чорта, козу.
5.3.Кількість ряджених не регламентувалася. Традиційно це робилося всіма бажаючими. Для переодягання власноручно виконувалися маски та костюми.
5.4. Поділу між рядженими у нас не було.
6.1.Маски для кожного героя дійства були окремі: дівчини, парубка, молодої й молодого, жида, кози, смерті, чорта. Маски кожен виготовляв собі сам, але є маски дівчат, які зберігаються і передаються.
6.2. В основному маски виготовляли із паперу та картону (способом пап’є-маше), розфарбовували, лакували, щоб були кращими і краще зберігалися.
6.3.Кожен виготовляв маску власноруч, або позичав у своїх попередників, у старших товаришів чи родичів.
6.4. Особливих вірувань, пов’язаних із масками не існувало.
7.1. Колядувати, щедрувати та маланкувати хлопці починали перший раз у священика, потім у шефа, пізніше у двірника та його секретаря, а потім у дівчат, починаючи із західної частини кутка до східної частини.
7.2.У нашому селі ряджені відвідують хати де є дівчата (не залежно від віку дівчини).
7.3.Колядували у всіх дівчат підряд. Тільки там не колядували, де нещодавно був покійник.
7.4. Про колядників спеціально не давали знати, бо їхню коляду із музикою було добре чути.
7.5.У дорослих дівчат на виданні під час маланкування відбувалося плясання. Пляс відбувався також у того хлопця, в якого вечеряли колядники. До них приєднувалися дівчата, котрих запрошували. Колядували під хатами.
7.6Особливих звичаїв не було. Та дуже цікавим обрядовим дійством є бичкування маленькими хлопчиками. Для них батьки виготовляли заздалегідь із гілок верби різноманітні фігурки: церкву, дзвіницю, молодого з боярами, молоду з дружками, стіг жита, барівку з медом чи горілкою , дрібні палички , зв’язані обов’язково червоною ниткою символізували отару овечок.Ці фігурки і називалися бичками. Хлопчики заходили до хати і говорили: „Просимо на бички, аби котилися овечки”, а господарі вибирали собі фігурку яку хотіли, дитину винагороджували солодощами або грошима. За звичай в сім’ях, де були дорослі хлопці вибирали фігурку, яка символізувала молоду з дружками, а там, де були дівчата – молодого з боярами. Хто хотів мати достаток в хаті вибирав собі стіж жита або щось інше.
8.Текст коляди, яку хлопці колядували на Різдво у дівчат під хатами:
„Коло кирниці”
Коло кирнирці, коло теплиці,
Гой дай, Божи.
Там три Святі воду світили
Гой дай, Божи.
Воду світили, злот-хрест згубили
Гой дай, Божи.
Хто туда ішов грешная панна ( називали ім’я дівчини, в котрої колядували)
Гой дай Божи.
Ти туда ішла, ти злот-хрест знайшла
Гой дай, Божи.
Верни нам злот-хрест, будем за тебе Бога просити.
Гой дай, Божи.
Бога просити, служби наймати.
Гой дай Божи.
Першую службу бай на Рождество.
Гой дай, Божи.
Другую службу бай на Василя.
Гой дай, Божи.
Третюю службу бай на Йордані.
Гой дай Божи.
Вінчуєм ми вас з щастям, з здоров’ям
Гой дай, Божи.
З щастям, здоров ям з зеленим вінцем.
Гой дай, Божи.
З зеленим вінцем, з грешним молодцем.
Гой дай, Божи.
З грешнов паннов ще й зарученов.
Гой дай, Божи.
А дальше всі разом промовляли: Вінчуєм Вас з щастям, здоров’ям, з святами що дочекали, обпровадили, многоліт діждали.
Якщо запрошували хлопців, то вони плясали. Під час плясання виконували жартівливі пісні:
1.Пустіт до хати будем плясати.
На дворі мороз плісати не мож.
На дворі поліна й студено в коліна,
На дворі плитки – студено в литки.
Ой давай , давай на горівочку
На котру днинку? На неділечку!
Тай до коршмочки, до новенької,
До шинкарочки молоденької.
Шинкарик іде тай рибку несе,
Він рибку несе тай си трісе.
Рибко-небого я тебе несу
Я тебе несу, а сам си трісу.
На пічи гончар убуваяси
Перед ним дівчина вівиваяси.
На пічи, на заді скублиси дві бабі,
А трета дівка від понедівка.
2.Гой, давай, давай як маїш шо дати
Не маїш шо дати, вігоней із хати!
Гоп-сип! (приступають з цими словами до дівчат, ті кидають в кучми гроші, цукерки)
Хоч кочергою, хоч лопатою,
Хоч дівчиною кострубатою.
Гоп-сип!
Ой, давай, давай у кучму глібоку,
Бо уже не прийду я другого року!
Гоп-сип!
Альбо я умру, альбо вженюси,
На твоє подвір’я не повернуси!
Гоп-сип!
А я ще не вмер, та й не вженивси,
На твоє подвір’я тай подививси,
Гоп-сип!
„Маланка”
Ой, Іване, Іваночку,
Пусти до хати Маланочку.
Та най собі погуляє,
Як та рибка по Дунаю.
Як та рибка з окунцями –
Наша Маланка з молодцями.
Наша Маланка в Дністрі була,
Дністровую воду пила.
Дністровую воду пила
На камені ноги мила.
На камені ноги мила,
Тонкий фартух замочила.
Повій вітре буйнесенький,
Висуши фартух тонесенький.
Повій вітре із болота,
Висуши фартух краще злота.
Повій, вітре, туди-сюди
Висуши фартух, піду між люди.
Повій, вітре, дорогою,
За маланочков-небогов.
Наша Маланка качура пасла,
Аж доків зоря ясна не згасла.
Заків вона його гнала.
Сім пар чоботів розтоптала.
Заків його напоїла,
Сім пар чоботів згноїла.
Наша Маланка не лінива,
Прийшла до хати, гор побілила.
Гор підбілила, хату замела,
Нічо в хаті не помастила.
А як помастить, то помиє.
Наша Маланка усе уміє.
За Маланочку нам – пива бочку!
Бочку не бочку, а хоч коновочку!
„Маланка”
Ой, Чирчику-Васильчику,
Посієм тебе в городчику.
Будем тебе шанувати,
Тричі на день поливати.
Тричі на день поливати,
В неділю рано зривати.
В неділю рано я зривати,
Дівкам, хлопцям дарувати.
Дівкам, хлопцям дарувати,
за русу косу затикати.
Ой, Чирчику-Васильчику,
Не гони кури по хлівчику.
Бо мої кури дорогії.
Аж по чотири злотії.
Ой, Черчику-Васильчику,
Не сідай скраю на припічку.
Або ж мені горох збавиш
Або ж собі жупан спалиш.
А сідай собі на лавочку
Коло свої Маланочки.
Ой, господарю, заглянь в кишеню,
Тай вийми грошей на цілу жменю.
Тай вийми грошей нам повну жменю,
Нашій Маланці тай на вечерю.
Бисте здорові нарік діждали.
Аби ми знову маланкували.
9.Під час плясання хлопці загравали з дівчатами, жартували, бешкетували.
Маланки бешкетували, підходили до людей і просили „гріцурика”. Люди, щоб відчепитися від Маланки мали відкупитися даючи копійки.
10.Погрожували тільки Маланки, і то жартівливо.
Ряджені Маланки старалися, щоб їх маски були найкращими, змінювали голос, щоб їх не розпізнавали.
11.Маланки у нас не купаються.
12.Колядників чи Маланок винагороджували грошима, солодощами, частували вечерею.
13.Хлопці після коляди збиралися разом на трапезу, яку вони, зазвичай проводили у Калфи або в корчмі.
Майже всі ці обряди збереглися і проводяться у нашому селі і до сьогодні, окрім традиційних танців, які проводилися вдень. Тепер танці проводяться вечором, в будинку культури. Плясання, нажаль , також віджило.