Над сторінкою працювали :
Гриф М.В. – заступник директора з виховної роботи
Руснак Ольга – учениця 11 – А класу
Потяг до джерел знань
З якого боку ви не підійшли б до Ставчан, вашу увагу приверне велика триповерхова споруда, що височить на видному місці. Звідси відкриваються живописні краєвиди. Це середня школа, що побудована 1976 року.
Якщо звернутися до історії, то архівні джерела подають нам відомості, що перша школа в нашому селі була відкрита влітку 1857 року у звичайній селянській хаті. Пройшло понад два десятки літ. Одна класна кімната вже не вміщала всіх бажаючих учитися. Виникла потреба у будівництві просторішого, шкільного приміщення, і в 1878 році була споруджена перша школа на чотири класні кімнати. Де вона була розміщена, важко сказати, адже пройшло з того часу сто двадцять років. Колись школи будували, здебільшого, неподалік від церкви, в центрі села. Це дає підстави припускати, що перше, спеціальне за призначенням, приміщення школи стояло на місці теперішнього Будинку культури або навпроти нього, на протилежному боці головної вулиці, тобто там, де тепер філіал музичної школи.
Стара Ставчанська школа, споруджена 1902р., фото 1990р.
Серед учителів Ставчанської школи були щирі українські патріоти, які всі свої сили, знання, здібності віддавали служінню народові нашого краю.Саме такими були вчителі Іван Ахтемійчук, Леонід Потап’євич, Георгій Алексієвич, Георгій Руснак та Опанас Руснак. Останній ще з 1907 року був членом- засновником товариства «Український народний дім» у Чернівцях. За сумлінну педагогічну працю і великі заслуги перед жителями Ставчан рада громади села на своєму засіданні 19 липня 1911 року нагородила Опанаса Руснака Почесним дипломом і обрала його почесним. членом громади.
На фото Опанас Руснак / стоїть/, учитель, виходець із Ставчан, у другому ряду сім його братів, 1906р.
У Ставчанах під час румунської окупації працювала семирічна школа. З початку 20-х років були введені підготовчі класи «Градіна», які готували дітей до першого класу. «Градіну» можна було відвідувати навіть 2-3 роки при низькій успішності дітей. «Я зберіг фотографію випускників 7класу 1937 року. На ній 67 учнів. Нас учив Георгій Алексієвич. Ми його любили за добре ставлення до нас… Добре вчилися тоді в школі Ганна Мачушак, Іван Руснак, Параска Філіпчук та багато інших.
Учні 4-го класу Ставчанської школи. У центрі вчитель Георгій Руснак, 1908р.
Під час Великої Вітчизняної війни, з першого вересня 1944 року відновила свою роботу Ставчанська школа. В той час вона була семирічною. 1946 року школа одержала статус середньої.У 1949 році відбувся перший випуск десятикласників.
Перший випуск 11 класу Ставчанської школи.
Сумлінною, високорезультативною багаторічною працею зарекомендували себе вчителі початкових класів, які працювали в основному в 50-70 роках, а саме: Розалія Потап’євич, Мафта Грінка, Ольга Швець, Параска Курилюк, Анастасія Алексієвич, Марія Гнатюк, Марія Голик, Єлизавета Стовбик, Магдалина Курилюк, Ганна Скорейко, Ростислав Дуб, Василь Зеліско, Іполита Смирнова , Магдалина Ойстрик, Марія Зеліско, Надія Середа, Раїса Лобунець, Марія Гнатишко.
Ішли роки. Школа поповнювалася свіжими силами вчителів, які успадковували здобутки своїх колег – попередників і вносили багато нового, актуального у навчально-виховний процес, поступово ставали майстрами своєї справи.У цьому навчальному році у нашій школі трудиться 38 творчих педагогів. Очолює колектив досвідчений керівник – Ганна Іванівна Курилюк.
Кожен з них має свій стиль у праці, свій учительський почерк, улюблені методи й прийоми, але всіх їх об’єднує бажання виховати в учнів позитивне ставлення до навчання, уміння самостійно здобувати знання, прищепити їм кращі моральні риси: любов до України, працьовитість, наполегливість, скромність, порядність, підприємливість.