Над сторінкою працювали:
Керівник: Іванюк Орися Іванівна
Пошукову діяльність здійснювали: Сербин Марічка, Гнатчук Микола
Селу Южинець більше чотирьох століть. Різні часи пережили його жителі , але від першого дня заснування і донині, зберегли себе українцями зі своїми звичаями і традиціями , піснями і танцями, материнською мовою.
Жителі села здавна тягнулися до знань, науки, та австрійський уряд не поспішав відкрити школи для народу: то не були відпущені кошти, то не було вчителів, то ще якісь причини.
Школа в Южинці відкрилась відносно пізно. На зібрані громадою кошти 1892 року було збудовано шкільне приміщення з трьох кімнат.
До початку ХХ століття в школі працювало всього два вчителі. Класи були комбіновані, починаючи з першого по шостий клас. Школа була погано забезпечена наочними посібниками, як правило, були один глобус, одна географічна карта.
На початку ХХ століття школу відвідувало майже 100 учнів, які навчались у 4 класах та 2 класах повторного курсу. Учні були добре забезпечені підручниками, зошитами. Навчання велося українською мовою. Учні вивчали Закон Божий, німецьку мову. Крім основ наук діти займалися у драматичному гуртку, де ставили сценки з народного життя.
Школу відвідували не всі діти шкільного віку. Переважна більшість учнів після закінчення початкової школи не мала змоги продовжувати навчання через матеріальні нестатки. Щоб вчитись у гімназії, треба було платити за навчання.
У 1913 році до шкільного приміщення прибудували ще одну класну кімнату.
Загальний вигляд першого приміщення школи (1913 р.)
У австрійський період в школі працювали вчителі: Тевтул Ілля Олександрович – директор, Альбота Михайло Іванович, Ковердонич Марія Михайлівна, Тотоєску Іван Ілліч.
Тотоєскул І. І.
Перша світова війна зачепила своїм кривавим крилом Буковину, яка стала ареною бойових дій між австрійською та російською арміями. За таких умов у 1914-1918 роках заняття в школі не проводились.
В середині листопада 1918 року боярська Румунія окупувала наш край. З цього часу почалася румунізація школи, заборона української мови, переслідування вчителів – українців. Навчання велось тільки румунською мовою. За непослух та байдужість до навчання існувало тілесне покарання для учнів.
У різні роки у Кіцманській гімназії навчались: Гнатчук Сава Михайлович, Турик Корнелій Тимофійович, Мироник Ілля Іванович.
Гнатчук Сава Мироник Ілля Турик Корнелій
Михайлович Іванович Тимофійович
З встановленням Радянської влади в 1940 році у селі було відкрито клуб, бібліотеку, з’явилися українські газети і журнали. Навчання дітей велося українською мовою. Директором школи був Основа Максим Степанович.
Основа М. С. (крайній зліва) з сім’єю
22 червня 1941 року почалася Велика Вітчизняна війна. Та вже 11 липня 1941 року румунські окупанти спалили всі українські книжки. Почалася друга румунська окупація, переслідування всього українського. У цей час директором школи працював румун Матей І.
Йшла Велика Вітчизняна війна. А 1 вересня 1944 року почався новий навчальний рік у Южинецькій початковій школі. Його зустріли 84 учні та три вчителі: Гнатчук Сава Михайлович, Турик Корнелій Тимофійович, Артюх Галина Григорівна.
Директором школи з 1944 по 1946 рік працював Гнатчук Сава Михайлович.
Гнатчук Сава Михайлович
1 вересня 1946 року було відкрито 5 клас. У цей час у школі працювали вчителями: Артюх Галина Григорівна, Гармаш Марія Танасівна, Гнатчук Сава Михайлович, Сукнів Іван Михайлович, Яковенко Клавдія Матвіївна, Довгоручко Віра Степанівна.
Вчителька Довгоручко Віра Степанівна
(крайня справа 1948 рік).
Вчителька української мови та літератури
Яковенко Клавдія Матвіївна
(у другому ряду зліва)
З 1946 по 1950 рік директором школи працювала Артюх Галина Григорівна.
У 1949 році відбувся перший випуск семирічної Южинецької школи. З 16 випускників четверо закінчили вищі учбові заклади і стали вчителями це Зеліско Василь Георгійович, Проскурняк Ілля Георгійович, Гнатчук Катерина Миколаївна, Зеліско Марія Степанівна.
Учні 6 класу (1947 рік)
Вони були першими випускниками Южинецької семирічної школи(1949 рік)
Перший випуск Южинецької семирічної школи
І.Боднар Вікторія Василівна
2. Богдан Святослав Георгійович
3. Гнатчук Катерина Миколаївна
4.Гнитка Іван Георгійович
5. Гнитка Ілля Васильович
6. Григірчик Марія Захарівна
7. Гулейчук Степан Іванович
8. Гулейчук Василь Степанович
9. Зеліско Василь Георгійович
І0.Зеліско Марія Степанівна
11. Лікар Тарас Георгійович
12. Липка Іван Ілліч
ІЗ.Мироник Іван Васильович
14.Мироник Зоя Миколаївна
15.Проскурняк Ілля Георгійович
Іб.Піцик Ганна Василівна
З 1950 року по 1956 рік директором школи працював Сердюк Павло Никифорович.
Починаючи з 1950 року в школі працювала вчителькою біології Танько Наталка Антонівна. Дружина директора школи Сердюка Павла Никифоровича. Під її керівництвом учні проводили досліди на шкільній ділянці. Школа була учасником ВДНГ, робота юннатів була високо оцінена, їх було нагороджено путівками в табір «Юний натураліст» м. Києва.
Під керівництвом
Танько Наталки Антонівни
учні проводять досліди на шкільній ділянці
Першим з нашого села закінчив Ставчанську середню школу Тевтул Ілля Ілліч
Тевтул І.І.
А вже у 1952 році Ставчанську середню школу закінчили: Проскурняк Ілля Георгійович, Ткач Ілля Прокопович, Зеліско Василь Георгійович. Цього ж року Зеліско Василь Георгійович, Проскурняк Ілля Георгійович стали студентами Чернівецького державного університету, а Ткач Ілля Прокопович – студентом Чернівецького учительського інституту.
Першим з нашого села здобув вищу освіту Зеліско Василь Георгійович це було 1957 року.
Зеліско Василь Георгійович – працював учителем української мови і літератури Ставчанської середньої школи, вчитель – методист.
Зеліско Василь Георгієвич
Вчитель – методист
З 1956 року по 1961 рік директором школи працював Мірошниченко Омелян Михайлович.
У 1959 році школа була реорганізована у восьмирічну.
В школі побувала канадська делегація на чолі з директором коледжу Дмитром Мироником, батьки якого вихідці з нашого села.
Дмитро Мироник (крайній зліва) з своїми братами.
(зліва направо) вчителька початкових класів Носюк Г.М.,
канадська вчителька Мироник Лілія (Василина), вчителька російської мови і літератури Шикирінська П.Г., старша піонервожата Венгер В. Г. біля старого приміщення школи.
З 1961 року по 1963 рік директором школи працював Проскурняк Ілля Георгійович
Проскурняк Ілля
Георгійович
З 1963 року по 1965 рік директором школи працював Болотенний Іван Григорович
З 1965 року по 1976 рік директором школи працював Ткач Ілля Прокопович
Ткач Ілля Прокопович
До 1969 року вона розміщувалася в декількох приміщеннях. Першого вересня 1969 року новий навчальний рік розпочався в новозбудованому двоповерховому приміщенні школи, яка розрахована на 192 учні.
Загальний вигляд школи (1969 р.)
На першому поверсі знаходилися бібліотека, спортивний зал, класні кімнати для занять учнів початкових класів, кімната для занять з художньої праці.
На другому поверсі розміщувалися такі навчальні кабінети: біологічний, української мови та літератури, історичний, фізичний, математичний, народознавства, вчительська, кабінет директора, медичний кабінет.
З 1976 року по 1996 рік директором школи знову працював Проскурняк Ілля Георгійович. Він пропрацював на цій посаді 20 років, доклав багато зусиль для зміцнення навчально – матеріальної бази, вважав своїм повсякденним обов’язком допомагати колегам у підвищенні результативності їх праці. Не забував Ілля Георгійович і про духовне збагачення учнів. Тому часто організовував цікаві зустрічі з відомими людьми. Під керівництвом Іллі Георгійовича Южинецька школа була однією з кращих в районі.
Проскурняк Ілля
Георгійович
У 1978 році гостем у школі був закарпатський письменник І. Керекиш.
В центрі Керикеш І. (1978 рік)
вчителі (зліва направо) Шикирінська Параска Григорівна, Руснак Георгій Андрійович, Проскурняк Катерина Миколаївна, Піцик Ілля Ілліч, Лікар Параска Василівна, Ткач Ілля Прокопович, Піцик Ольга Василівна, Григірчик Мафта Василівна, Шикирінський Ілля Васильович, Тевтул Марта Михайлівна, Візнюк Євгенія Миколаївна.
Керикеш І. серед учнів
В 1979 році Міністерство освіти України та республіканський комітет профспілки працівників освіти, Вищої школи і наукових установ нагородив педагогічний колектив Южинецької восьмирічної школи за активну участь і досягнуті успіхи в Республіканському огляді – конкурсі на краще збереження учнівської книги.
В 1983 році за високі успіхи в навчально – виховній роботі директор школи Проскурняк Ілля Григорович був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора.
В 1984 році була добудована шкільна їдальня за кошти колгоспу «День Урожаю». Вона розрахована на 80 посадочних місць.
В 1986 році Міністерство освіти Української радянської соціалістичної республіки нагородило почесною грамотою вчительку початкових класів Боднар Орисю Василівну за активну участь у республіканському громадському огляді підготовки закладів освіти до прийому дітей 6 – річного віку в перший клас.
1987 року педагогічний досвід вчительки початкових класів Боднар Орисі Василівни вивчався і був узагальнений обласним інститутом вдосконалення вчителів. Вона була нагороджена значком «Відмінник народної освіти УРСР» і вибрана делегатом на V з’їзд вчителів України.
Цього ж року її клас шестирічок експонувався на ВДНГ України у павільйоні „Народна освіта”. Його оглянули делегати V з’їзду вчителів України, вчені, педагоги. Вони дали схвальну оцінку оригінальним експонатам.
У виготовленні експонатів класу брали участь: вчитель Боднар О.В., директор Борівецької СШ Рафалович Б.Г., працівники обласного інституту вдосконалення вчителів.
Клас, який експонувався на виставці відвідала і познайомилася з матеріалами автор „Букваря” Скрипченко М. Ф.
Вчителька початкових класів Южинецької восьмирічної школи Боднар Орися Василівна, вчитель музики Южинецької восьмирічної школи Мельник Василь Григорович, бібліотекар
Южинецької восьмирічної школи Александрюк Одарка Іллівна,
учні 2 класу на фоні класу який експонувався на ВДНГ у Києві
В 1986 році в школі працювало 18 учителів. Мали вищу освіту – 16, середню спеціальну – 2. Серед них нагороджені значком „ Відмінник народної освіти” вчителька початкових класів Боднар Орися Василівна, вчитель біології Ткач Ілля Прокопович, вчитель української мови та літератури Проскурняк Ілля Георгійович. Грамотою Міністерства освіти України відзначена вчителька математики Лікар Параска Василівна.
Педагогічний колектив створив добру навчально – матеріальну базу. Відмінно обладнаний спортивний майданчик.
Загальний вигляд спортивного майданчику
Зразково обладнана шкільна майстерня. До послуг учнів добре забезпечена іграшками і ігровим матеріалом ігрова кімната.
Вчитель трудового навчання Піцик Ілля Ілліч проводить заняття в шкільній майстерні.
Учні у шкільній майстерні
Учні школи провели зустріч з письменниками Буковини Василем Фольварочним і Романом Радчуком (1991 рік). Поет Р. Радчук подарував школі збірки „Сток” і „Сяйво дзеркального плоду”.
Громадськість села, педагогічний колектив, учні відзначили 100-річчя з дня відкриття школи (листопад 1992 рік).
У 1996 році розпочав свою роботу клуб «Мистецькі автографи», 6 березня в школі відбувся Шевченківський вечір. На ньому були присутні і виступили доцент Чернівецького університету Добрянський Анатолій Миколайович, член спілки письменників України поет Мельничук Богдан Іванович, поетеса з Кіцманя Савченко Ольга Іванівна, редактор газети „Вільне життя” Семенюк Іван Дмитрович. Гостем свята був начальник відділу освіти Кіцманської райдержадміністрації Подільчук Микола Корнійович.
(зліва направо) Мельничук Богдан Іванович,
Добрянський Анатолій Миколайович, Савченко Ольга Іванівна.
23 грудня 1996 року в нашій школі відбулася творча зустріч учнів та вчителів з народним артистом України Павлом Ананійовичем Дворським та мистецтвознавцем Анатолієм Миколайовичем Добрянським.
І. Г. Проскурняк і П. А. Дворський
Педагогічний колектив школи з народним артистом України
П. А. Дворський
(стоять зліва направо)
1. Піцик Ольга Василівна
2. Іванюк Орися Іванівна
3. Лікар Параска Василівна
4. Шкварчук Іван Михайлович
5. Добрянський Анатолій Миколайович – мистецтвознавець
6.Григірчик Степан Васильович
7.Дворський Павло Ананійович – співак
8. Гаврилюк Георгій Онуфрійович
9. Проскурняк Ілля Георгійович – директор школи
10. Подільчук Микола Корнійович – начальник відділу освіти
11. Боднар Орися Василівна
12. Ткач Ілля Прокопович
13.Шикирінська Параска Григорівна
Сидять(зліва направо):
1. Сафтюк Зіна Миколаївна
2. Рихло Марія Юріївна
3. Щербина Зоя Іллівна
4. Піцик Тетяна Іллівна
5. Григірчик Галина Іллівна
6.Александрюк Одарка Іллівна
7. Шкварчук Магдалина Іванівна
В залі під час творчої зустрічі
З 1996 року по 2000 рік директором школи працював Григірчик Степан Васильович.
Григірчик Степан Васильович
Клуб «Мистецькі автографи» продовжує свою роботу. 1997 року роботою клубу керувала Філіпчук Зіна Миколаївна. Концертна програма дуету «Скриня» у складі Марічки та Володимира Лобураків, яку вона організувала справила незабутнє враження на учнів.
Дует “Скриня” у складі Марічки та Володимира Лобураків з учнями школи
У 2000 році радували своїм неповторним співом і ніжним звуком цимбалів Оксана Савчук та Іван Кавацюк, учасники дуету «Писанка».
Дует “Писанка” серед учнів школи
З 2001 року директором школи працює Жаровська Аліна Дмитрівна.
Жаровська Аліна Дмитрівна
У 2003 році родина Григірчиків, яку згуртувала вчителька початкових класів Галина Іллівна Григірчик, бере участь у 4 обласному фестивалі конкурсі «Співає родина» і нагороджена грамотою Управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації.
Родина Григірчиків на обласній сцені
У 2004 році учениця 7 класу Мишковська Марія брала участь у Всеукраїнській програмі інтелектуального розвитку дітей «Європа в школі» і зайняла І місце в Києві. За роботу «Європа. Україна. Буковина. Южинець» нагороджена Дипломом І ступеня Міністерства освіти і науки і Ради Європи та Управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації, а вчитель української мови і літератури Піцик Ольга Василівна також нагороджена як керівник творчої роботи цієї учениці Дипломом Міністерства освіти і науки і Ради Європи та Подякою Управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації .
Мишковська Марія та її наставник Піцик Ольга Василівна
2005 рік. Створено учительський ансамбль, який з піснею «Молитва» зайняв 3 місце у обласному конкурсі художньої самодіяльності вчительських колективів і дитячий хореографічний колектив «Калинове намисто» (керівник Зварич Ганна), в репертуарі якого українські народні пісні, обряди.
Учительський ансамбль
Колектив “Калинове намисто”
2006 рік колектив «Калинове намисто» нагороджений дипломом ІІІ ступеня як переможець відбіркового етапу обласного фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси» у номінації «Фольклорне мистецтво».
Важко сьогодні уявити молоду людину, майбутнього фахівця без комп’ютерної грамотності. Тому радості дітей не було меж, коли в 2006 році в Южинецькій школі був обладнаний комп’ютерний клас. Наші учні мають можливість освоювувати основи інформатики.
Учні у кабінеті інформатики
19 жовтня 2006 року в Южинецькому ЗНЗ була святкова шкільна лінійка, бо в новозбудовану котельню підключили газ. Начальник відділу освіти РДА Микола Харатін перерізав стрічку і разом з учнями запалив вогник у котельні. Діти співали і раділи, що збулася їх мрія про тепло у школі.
Святкова лінійка
У 2006 році учителька української мови і літератури провела зустріч школярів з учасниками Афганської війни. Із завмиранням серця слухали учні розповіді гостей, воїнів – інтернаціоналістів Боднаря Михайла, Стринади Онуфрія. Валентин Миколайович Новицький, голова районної спілки воїнів – афганців, подарував учням книгу «Афганські маки».
Зустріч школярів з учасниками Афганської війни
2007 рік. Вчительський ансамбль нагороджений дипломом І ступеня за творчі досягнення і високу виконавську майстерність в обласному фестивалі родинної учительської творчості «Працею й піснями славимо Україну» .
Вчительський ансамбль
Цього ж року Грамотою управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації нагороджується за І місце колектив «Калинове намисто» Южинецького ЗНЗ за перемогу в ІХ обласному конкурсі на кращого знавця звичаїв, традицій та обрядів рідного краю.
В листопаді 2008 року на літературно – мистецький захід «Пісня буде поміж нас», присвяченій 57 – річниці з Дня народження народного артиста України Назарія Яремчука, з цікавою концертною програмою і чарівною аурою завітала донька Марічка Яремчук, яка виконала татові пісні.
Гостя школи Марічка Яремчук
2009 рік. Педколектив Южинецького ЗНЗ І –ІІ ступенів нагороджений грамотою відділу освіти Кіцманської районної державної адміністрації за ІІІ місце в рейтингу освітньо – виховної діяльності загальноосвітніх навчальних закладів І – ІІ ступенів
В 2009 році вчитель фізики Іванюк Орися Іванівна нагороджена Дипломом І ступеня відділу освіти Кіцманської районної державної адміністрації за І місце у І етапі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року 2009» в номінації «Фізика» і Дипломом ІІ ступеня головного управління освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації за ІІмісце у ІІ етапі цього ж конкурсу.
Іванюк Орися Іванівна
Педагогічний колектив (2010 р.)